Slovenský poklad 1.

Po prvom rozdelení Česko-Slovenska v marci 1939 nemalo Slovensko nijaké menové zlato. Na podporu ekonomiky nového štátu vyhlásila vláda 11. júla 1939  zbierku na zlatý poklad. Dobrovoľne mohli  prispievať občania drahými kovmi, cennými predmetmi i peniazmi. Právo manipulovať so zhromaždenými prostriedkami mal minister financií. Vecné dary boli uložené v Hlavnom ústave Slovenskej národnej banky. V dvoch etapách (prvá do 31. októbra 1940, druhá do 31. decembra 1943) sa vyzbieralo vyše 3 kilogramov čistého zlata, 60 kilogramov čiastočne zlatého kovu, 1873 kilogramov čistého striebra, 344 čiastočne strieborných predmetov, za dva a pol milióna korún cenných papierov a desať miliónov korún v hotovosti. Do zbierky prispelo vyše deväťdesiattisíc darcov. Hlavným účelom zbierky na Zlatý poklad bolo zachrániť novú menu pred zruinovaním.   Na Zlatý poklad prispelo vyše 100 000 občanov, za rodinné klenoty dostávali na pamiatku oceľové obrúčky s nápisom „Slovenský štát ďakuje“.

Popri zbierke a daroch najviac prispela ťažba v Slovenských rudných baniach (Kremnica a v Banská Štiavnica) a ďalšiu časť zlata získalo Slovensko vývozom osobitne hodnoteného tovaru, za aký sa cez vojnu pokladal aj cukor, textil, petrolejové výrobky a pod. Zlaté krytie vtedajšej slovenskej koruny dosiahlo dovedna viac ako sedem (konkrétne 7,1) ton zlata. Zo slovenskej koruny sa stala tvrdá mena.

V lete 1944 guvernér Slovenskej národnej banky Imrich Karvaš nechal väčšinu zlatého pokladu odviezť do Švajčiarska. V Bazileji to bolo 200 kg a v Berne, resp. v Zürichu 7 100 kg. Malú časť pokladu, ktorú ponechal v Kremnici, zas odviezli povstalci do Moskvy.

So zlatom Slovenského štátu súvisí aj vtipná príhoda. Tesne pred nemeckou kapituláciou, v marci 1945 sa v Slovenskej národnej banke objavili najvyšší nacistickí predstavitelia na Slovensku, aby ukradli, čo sa ešte dá. Pracovníci banky ich priviedli k veľkej debne a keď ju otvorili, Nemcom takmer oči vypadli. Uvideli zlaté tehly a množstvo peňazí v „tvrdých“ menách. Rýchlo poklad naložili do auta a ufujazdili. „Poklad“, ktorý si z Bratislavy odviezli,  im nebol príliš na úžitok: všetky bankovky boli falošné a tie opuncované zlaté tehly dal riaditeľ Štátnej mincovne v Kremnici Ing. Ľudovít Gavora urobiť z olova a pozlátiť práve pre tento účel.

Po skončení vojny sa slovenské zlato z Moskvy dostalo do Prahy a koncom roka 1946 sa slovenský zlatý poklad vrátil do Československa aj zo Švajčiarska. O jeho využití sa však rozhodovalo už v Prahe.

Záhady na Slovensku – kamenné megality

21.03.2025

Aj pod Vysokými Tatrami stáli kedysi kamenné megality, podobne ako v britskom Stonehenge. Všetko sa začalo objavom fotografie z roku 1935, ktorá zachytávala päť kamenných útvarov stojacich na poli za Kežmarkom. Hoci dnes tam už balvany nie sú, bádatelia vypočítali ich vtedajšiu polohu a zistili, že išlo o stavbu, svojim významom pripomínajúcu Stonehenge. Monolity [...]

Záhady na Slovensku – Havária nemeckého vojenského transportu

17.03.2025

Stredoslovenské pohorie Kremnické vrchy už jeden a pol storočia pretína jedna z najkrajších železničných tratí Slovenska, Zvolen – Vrútky. Bola vybudovaná za čias, keď naše územie spravovalo Uhorsko, v rokoch 1870 – 1872. Počas druhej svetovej vojny bola trať dejiskom nevídaného vlakového nešťastia. Tesne pred polnocou 26.decembra 1944 odchádzal z Vrútok vlak smerom [...]

Zázračné studničky – Prešovský kraj 16.

02.12.2024

Miesto : Smilno Okres : Bardejov GPS : 49.3951147N, 21.3510853E V lesoch nad osadou Smilno sa nachádza kameň v tvare kresielka, po stáročia nazývaný Stolček Panny Márie. Za posledné roky k nemu pribudla socha Panny Márie, kríž i mnoho svätých obrázkov na blízkych stromoch. V blízkosti sú 3 studničky, ktorým sa priznáva uzdravujúca moc. K tomuto miestu sa [...]

pellegrini

Pellegrini vo Vatikáne vyzval na jednotu v záujme spoločných hodnôt

03.04.2025 21:38

Delegácia prezidenta SR pricestovala na návštevu Svätej stolice pri príležitosti národnej púte.

Juraj Blanár

Blanár požiadal Španielsko o poskytnutie systému protivzdušnej obrany na území SR

03.04.2025 21:15

Blanár svojho rezortného kolegu o systém PVO požiadal v súvislosti s prítomnosťou španielskych vojakov na Slovensku.

Výbor pre hospodárske záležitosti Denisa Saková

Saková: O záchrane fabrík pred Trumpovými clami budeme rokovať s Bruselom. Poslanec Smeru obhajoval postup USA

03.04.2025 19:30

Ministerka hospodárstva Denisa Saková prehlásila, že štát pripravuje pomoc pre automobilky a aj malých či stredných podnikateľov.

musk, vance

Musk podľa Vancea bude Trumpovým poradcom aj po svojom odchode z funkcie

03.04.2025 19:18

Časť Trumpovho okolia a jeho spojencov podľa Politico frustruje Muskova nepredvídateľnosť.