Založ si blog

Poklady keltských mincí v Bratislave

Prvý poklad keltských mincí v Bratislave sa našiel v roku 1776, pravdepodobne v lokalite Blumentál  . Rozsah nálezu nie je presne známy, ale išlo asi o 50 mincí. V súbore 44 razieb sa vyskytovali tri rôzne varianty . Poklad sa roztratil po verejných a súkromných zbierkach. Časť nálezu prevzal Kabinet starožitností vo Viedni a ďalšiu Maďarské národné múzeum v Budapešti.

Pri výstavbe budovy Tatrabanky v roku 1923 bol nájdený najväčší, tzv. bratislavský poklad, v ktorom bolo viac ako 400 mincí.

V roku 1927 sa našlo na  Námestí slobody, na mieste dnešnej Strojníckej fakulty STU, asi 50 mincí. Nálezcovia vyzdvihli poklad z výplne keltskej chaty

Ďalší hromadný nález 37 mincí bol v lokalite  Hausbergein pred rokom 1930. Bola to oblasť situovaná najbližšie k areálu hradu, severozápadne od neho, medzi terajšou Mudroňovou ulicou a Partizánskou ulicou.

V roku 1937 sa pri kopaní kanálu znova našlo na Námestí slobody 59 veľkých strieborných mincí. Mince boli uschované v malej hrncovitej nádobke zdobenej hrebeňovaním. Po jej rozbití sa zachovala len jej spodná časť..

V roku 1942 sa pri výkope základov pre obytný dom na Žilinskej ulici našlo 270 mincí bratislavského typu.  Aj v tomto prípade boli mince údajne uložené v hlinenej nádobe. Podľa neoverených správ  boli objavené v časti obytných objektov z doby laténskej.

Evidujú sa aj desiatky nálezov jednotlivých mincí prevažne na neznámych miestach, ale aj na Michalskej, Jesenského a Záhradnickej ulici, na Kolibe a v Petržalke.

Asi posledný nález pochádza z 11. augusta 2009, kedy bol počas rekonštrukčných prác na bratislavskom hrade objavený zlatý poklad, ktorý tvorili zlaté statéry a strieborné tetradrachmy a najstaršiu doteraz doloženú sklenú nádobu na území Slovenska.

Veľa drobných nálezov sa našlo v okolí Bratislavy. Možno spomenúť poklad 124 mincí v Jarovciach, menšie nálezy vo Vajnoroch, v Devíne, Devínskej Novej Vsi, Rači,  pri Pezinku a na ďalších miestach.

Vo všeobecnosti bolo mincí na území Bratislavy nájdených tak veľa, že v 19. storočí ich múzeá ani nechceli, takže nakoniec veľké množstvo z nich bolo roztavených.

Mince bratislavského typu majú na lícnej strane zväčša portréty mužských i ženských hláv, ale aj obrazy jazdcov na koňoch a latinskými písmenami vyrazené jednoslovné nápisy. Najrozšírenejší je nápis BIATEC, podľa ktorého dostali pomenovanie „biateky“. Ďalej nachádzame slová DEVIL, NONNOS, BUSUMARYS, AIMORIX, TITTO, COUNOS, poznáme 16 takýchto nápisov. Ide pravdepodobne o mená vtedajších keltských kniežat žijúcich na našom území. .Na rubovej strane mincí sú zobrazené zvieratá a lov na zver, ale i obraz zvieraťa požierajúceho človeka.

Medzi vzácne mince patrí napríklad tá, na ktorú rytec nedopatrením vyryl nápis obrátene – NONNOS je vyryté ako SONNON alebo minca, pri ktorej sa razičovi posunula matrica a vzniklo vyobrazenie „bradatej ženy“.

Keltské oppidum na území Bratislavy prekvitalo až do začiatku 1. storočia pred Kristom. Vtedy nečakaný útok, pravdepodobne Dákov, prinútil Keltov zakopať už spomínané poklady ktoré si už z úkrytu nikdy nevybrali.

 

 

Záhady na Slovensku – Brána

08.09.2020

Nad Ponickou Hutou, v lokalite zvanej „na Kláštore“, na západnom hrebeni vrchu Učovník, sa v minulosti nachádzalo keltské hradisko. Miestni ľudia mali k tomuto miestu oddávna rešpekt. Tajuplná atmosféra, záhadné zvyšky dlhokánskych valov a mnoho nálezov starobylého osídlenia dali vzniknúť viacerým legendám a poverám. Najzaujímavejšou časťou hradiska je [...]

Zázračné studničky – Žilinský kraj 9.

27.05.2020

Miesto: Svrčinovec Okres : Čadca GPS : 49,5015293 ⁰N 1,7761246 ⁰E V Kysuckých Beskydách, nedaleko od obce Svrčinovec, je historická studnička s názvom Boží dar. Povesť hovorí, že voda z nej je liečivá. Podľa miestnych obyvateľov chodí sem na vodu stále veľa ľudí. Zdroj : http://sk.estudanky.eu/1089-studnicka-bozi-dar [...]

Zázračné studničky – Banskobystrický kraj 10.

19.05.2020

Miesto: Ipeľské Predmostie Okres : Veľký Krtíš GPS : 48.1023178⁰N 19.0231251⁰E Na Slovensku, na hraniciach s Maďarskom, v oblasti Hontu sa nachádzajú Olvárske studňe. Sú to Biela studňa, Kráľovská studňa, ale i zaujímavá Medvedia studňa. Medvedia studňa je pútnické miesto, jej voda podľa povery liečivý účinok. Prameň [...]

rúško, koronavírus

Núdzový stav je skôr premiérovo symbolické gesto

30.09.2020 07:23

Ústavní právnici vysvetľujú, čo znamená núdzový stav a ako veľmi môže zasiahnuť do života ľudí.

Donald Trump / Joe Biden /

Trump a Biden sa stretli v chaotickej a konfrontačnej debate

30.09.2020 07:18

Biden v debate označil Trumpa za blázna, klamára, rasistu, bábku ruského prezidenta Vladimira Putina a "najhoršieho prezidenta, akého kedy Amerika mala".

Arménsko Azerbajdžan pohraničie potýčky obete

Bezpečnostná rada OSN vyzvala na okamžité ukončenie bojov v Náhornom Karabachu

30.09.2020 06:52

Výzva prichádza po troch dňoch ťažkých bojov o separatistický región, ktoré si vyžiadali už desiatky potvrdených mŕtvych.

EÚ / Veľká Británia / Brexit /

Kontroverzný zákon o vnútornom trhu schválila britská Dolná snemovňa

30.09.2020 06:46

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu v utorok schválili kontroverzný návrh zákona o vnútornom trhu.