Založ si blog

Poklad v Ostrovanoch

V roku 1790 vo východoslovenskej obci Ósztrópataka, dnešné Ostrovany v okrese Sabinov našli dvaja poddaní šľachtica Péchyho, poklad. Okolnosti jeho objavenia popísal archeológ a uhorský poslanec Ferenc Pulszky, ktorý píše: ..dvaja roľníci ktorí keď išli do kostola si vyzuli čižmy aby prebrodili rieku, pričom jeden z nich zbadal v povodňou odvalenom brehu čosi lesklé, z čoho sa vykľul nakoniec poklad.

Nájdené predmety odovzdali svojmu zemepánovi a ten ich cez priekupníkov odovzdal cisárskej klenotnici vo Viedni. Dodnes sú vzácnou ozdobou tamojšieho Umeleckohistorického múzea. Nález obsahoval zlatý nákrčník, zlatý náramok, sponu s onyxovým očkom a štrymi zlatými retiazkami, ďalšiu zlatú sponu s prelomovým nápisom UTERE FELIX /Užívaj v šťastí/, dve menšie spony, striebornú šálku s ozdobou, zlatý kalich/ ojedinelý mimo hraníc Rímskej ríše/, zlatý tanier s lyžicou a ďalšie predmety. Prekvapujúce je nielen zloženie depotu, ale tiež celková váha. Zlaté a strieborné predmety vážili takmer 2,5 kg. To však nebol celý objem tohto neuveriteľného pokladu. Ďalšie výnimočné nálezy mali byť predané do súkromnej zbierky známeho zberateľa umeleckých predmetov M.Viczaya, k čomu však nedošlo. Je preto obrovskou stratou pre archeológiu, že ďalšie skvosty boli v roku 1799 roztavené. Medzi nimi bol aj ďalší zlatý pohár, štyri zlaté spony, zlatý drôt, štyri strieborné misky, strieborná lyžička, ako aj niekoľko strieborných fragmentov. Celková váha týchto stratených predmetov bola neskutočných 10,3 kg ! Dokopy tak poklad obsahoval viac ako 13 kg predmetov z drahých kovov.

Jednalo sa však iba o prvú časť nesmierne bohatého germánskeho hrobu (Ostrovany I). Na rovnakom mieste na brehu Torysy, v hĺbke takmer 4 metre, našli o takmer trištvrte storočie neskôr 22.apríla 1865 druhú časť pokladu (Ostrovany II).  Objavil ho záhradník u veľkostatkára Bana v roku 1865. Aj ten obsahoval zlaté a strieborné šperky – prstene, náramky, nákrčníky, spony, perly/, zlatú mincu s vyobrazením manželky cisára Décia.  a ďalšie vzácnosti. Predmety druhého nálezu zdobia Maďarské národné múzeum v Budapešti, odovzdal ho tam spomínaný statkár J. Banó.

Na základe porovnania obsahu hrobu s podobnými dobovými pohrebiskami, ale tiež nálezu dôležitého datovacieho  prostriedku – zlatej mince Herennie Etruscilly, manželky cisára Traiana Decia (vládol v rokoch 249-251) je možné zaradiť tento nálezový celok, teda obe časti jedného hrobu, do obdobia rokov 270-290 nášho letopočtu.

Nálezy v Ostrovanoch patria medzi ojedinelé na východnom Slovensku a poukazujú na dôležitosť tejto lokality v severnej časti Slovenska. Bol to jeden z najveľkolepejších hromadných nálezov z obdobia antiky v rámci celej strednej Európy.

 

Záhady na Slovensku – Kamenné dvojkreslo

06.04.2023

Kamenné dvojkreslo sa nachádza v obci Lietava neďaleko Lietavského hradu. Údajne bolo vytesané talianskymi kamenármi v roku 1788. V tejto oblasti lámali kameň na stavbu mosta cez Váh zo Žiliny do Budatína. Dvojkreslo je otočené čelom k východu a nie k hradu Lietava, ktorý je z tohto miesta viditeľný. Je neobvyklé, že po celodennej namáhavej kamenárskej práce [...]

Záhady na Slovensku – Halný

22.03.2023

Halný je vietor, meteorologický jav, ktorý sa vyskytuje najmä v západných Karpatoch, konkrétne na juhu Poľska. Najintenzívnejší je pod severnými svahmi Vysokých Tatier v regióne Podhalie, no zafúkať môže až do Krakova. Taktiež sa môže objaviť aj v údolí Liptova. Názov pochádza z poľského slova hala, čo v preklade znamená hoľa, horské lúky či horské [...]

Záhady na Slovensku – Barónka Žofia Bošňáková

14.03.2023

V roku 1689 dal Strečniansky hrad preskúmať jeho nový majiteľ Ján Jakub Löwenburg. Podnetom k tomu boli chýry o poklade ukrytom na hrade. V ruinách rozpadajúceho sa hradu nenašli žiaden poklad. Ale v krypte pod poškodenou kaplnkou medzi asi päťdesiatimi rakvami a telami zosnulých objavili rakvu s neporušeným telom barónky Žofie Bošňákovej. Napriek tomu, [...]

SR Sliač SIAF 2019 letecké dni program BBX

Vojaci v Prešove si precvičili komplexný vojenský manéver s vrtuľníkmi Blackhawk

06.06.2023 14:06

Takéto cvičenie patrí podľa OS SR k najnáročnejším úlohám a v podobne komplexnej podobe sa neprecvičovalo viac ako 20 rokov.

PAAS

Bratislava zatiaľ nezvažuje zdražiť rezidentské parkovacie karty PAAS

06.06.2023 13:13

Hlavné mesto momentálne neuvažuje nad zvýšením poplatkov za rezidentské karty v rámci systému regulovaného parkovania.

nôž, agresia

Agresor v Snine bezdôvodne napádal ľudí s nožom v ruke

06.06.2023 12:52

Útočník ohrozoval s nožom v ruke troch mužov, polícia ho obvinila.

autobus, mhd, žilina

Žilinskej MHD chýbajú vodiči. Od 19. júna prechádza do prázdninového režimu

06.06.2023 12:22

Podľa hovorkyne mesta Žilina verejná doprava zápasí dlhodobejšie s vysokým percentom práceneschopnosti vodičov.