Hubár na Zemplíne v katastri obce Trhovište našiel v roku 2017 unikáty poklad z mladšej doby bronzovej. V diviakmi rozrytej zemi bolo šesť predmetov starých 3 200 rokov. Dve bronzové prilby čiastočne vsunuté do seba a ich súčasťou boli dva páry lícnych chráničov a dve špirálovité náramenice. Prilby sú zhotovené z dvoch plátov vytvarovaného bronzového plechu , Zdobené diely sú spojené centrálnym trojzubým hrebeňom, ktorý ma dutinku na upevnenie ozdobného chochola. V žliabku na bočných stranách na spodnom okraji prílb sú dierky na prichytenie lícnych chráničov. Špirálové náramenice vzhľadom na priemer ich vinutí boli najskôr doplnkom odevu žien. Nález má podľa odborného odhadu hodnotu približne 60-tisíc eur.
Väčšina bádateľov sa zhoduje v názore, že ich mohli vyrobiť v dielňach na severe Apeninského polostrova. Prilby pôvodne tvorili významný artikel obchodu. Dovážali ich zrejme pre vojenských náčelníkov, ktorí sa honosili nielen prilbami, ale aj panciermi. Prilby aj panciere boli viac symbolom postavenia a moci ich nositeľov ako skutočným ochranným výstrojom v boji. Prilby z Trhovišťa boli nepochybne používané a už vo svojej dobe opravované.
Nálezy prílb z doby bronzovej sú málo časté nielen na našom území, ale aj v celej Európe. Známych je okolo 120 exemplárov rôznych typov. Z podobného obdobia sú známe len tri takéto prilby a nachádzajú sa v rakúskych múzeách. Nálezy prílb z doby bronzovej sú zriedkavé nielen na našom území, ale aj v celej Európe.
Celá debata | RSS tejto debaty