Poklady zo Žiaru nad Hronom

 

V októbri 1956 si obyvatelia uličky pri mäsiarstve upravovali vstup do „heraklitových“ domov, ktoré tu postavili narýchlo po bombardovaní Sv. Kríža. Jedná sa o uličku na sídlisko Hviezdoslavova. Pri kopaní zeme si v 40 cm hĺbke a 1 meter pred vstupnými dverami dvermi  do bytu, vykopal plechovú krabičku od konzervy. Tu našli dvoje vreckových zlatých hodiniek, 3 zlaté prstene, jeden úlomok v podobe prsteňa a 4 zlaté retiazky rôznych veľkostí. Pri ďalšej úprave terénu bola spozorovaná zo zeme trčiaca handra. Pri tejto handre boli nájdené už uvedené zlaté šperky. Keď handru vykopali, začali sa z nej sypať lesknúce sa zlaté mince.  Bolo to celkom 230 kusov asi z 22-karátového zlata  z roku 1915 s hlavou cisára Františka Jozefa I.

Nálezcovia, odovzdali vykopaný poklad na polícii v Žiari nad Hronom. Jeden z pamätníkov spomínal, len že keď spočítavali mince na polícii, nevedeli sa dopočítať konečného výsledku. Mincí bolo vraj pri každom počítaní menej, tak to nakoniec nechali tak.

Robotník v Žiari nad Hronom pri výkopových prácach v novembri v roku 2013 narazil na  balík  falošných peňazí. V niekoľkých vreciach, ktoré vykopal, malo byť až 50 tisíc dvojeurových mincí. Nepravé dvojeurovky sa v obehu objavili aj koncom roka 2012. Od pravých sa odlišovali tým, že už pri menšom náraze sa rozlomili na dve časti.

 

 

Záhady na Slovensku – hrob Janka Kráľa

16.05.2026

Básnik – búrlivák, predstaviteľ slovenského romantizmu, žil v Zlatých Moravciach od roku 1862, kedy sa stal prísediacim súdu Tekovskej župy. O päť rokov neskôr ho zo štátnej služby prepustili. V meste však zostal žiť a pôsobil ako výpomocný prísažný pravotár a pisár. Jeho súčasníci ho považovali za ,samotára, tuláka, nepolepšiteľného buriča a rebela, pijana, [...]

Záhady na Slovensku – Veľké Hincovo pleso

22.09.2025

Veľké Hincovo pleso je najväčšie a najhlbšie jazero v slovenskej časti Vysokých Tatier a na Slovensku. Jeho hladina býva pokrytá ľadom priemerne 270 dní v roku. Je umelo zarybnené pstruhom potočným. Má priezračne modrú farbu. Krásne sfarbenie a krištáľovo čistá voda umožní dovidieť až do hĺbky 12 metrov, čo nie je možné pozorovať pri žiadnom inom jazere na [...]

Záhady na Slovensku – hrob Matúša Čáka

19.09.2025

Uhorský šľachtický rod Čákovcov (Chak, Csák, Chaak) pochádzal z oblasti Ostrihomu, osídlenej tiež slovanským obyvateľstvom. Údaje o jeho narodení sa rôznia. Dočítame sa o dátume počínajúc rokom 1252 a rokom 1265 končiac. Podľa záznamov kroník však všetko ukazuje práve na rok 1265. Jediný syn Matúš mu zomrel v roku 1318. Na vrchole svojej moci bol v rokoch 1311 až [...]

grendel michelko

Uzavrie sa kruh? Michelko naznačil presun Huliaka na „vysnívaný“ post. Grendel hovorí o svetovej situácii

22.05.2026 05:00

Konflikt medzi SNS a ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom naberá na obrátkach.

honduras, tegucigalpa

Pre palmový olej sa už aj zabíja. Ozbrojenci v Hondurase pripravili o život 16 ľudí

21.05.2026 23:32

Honduras je jedným z najväčších svetových producentov palmového oleja.

Donald Trump

Trump do Poľska posiela 5 000 amerických vojakov

21.05.2026 22:57, aktualizované: 23:36

Nebolo však jasné, či mal na mysli pôvodne plánované nasadenie, ktoré USA odložili v rámci tlaku na Európu, aby prevzala väčšiu zodpovednosť za svoju obranu.

levanduľa

Keď živých niet, Rusi si poradia. Moskovské námestie „zdobí“ umelé levanduľové pole

21.05.2026 22:32

Výzdoba tvorená umelými kvetmi vyvolala zmiešané reakcie ľudí.