Založ si blog

Záhady na Slovensku – kde bolo Vanniovo kráľovstvo

 

Keď sa povie prvý slovenský panovník, mnohým z nás sa vybaví franský kupec Samo či niektoré z veľkomoravských kniežat. Titul prvého kráľa vládnuceho pravdepodobne aj nad časťou dnešného slovenského územia patrí kvádskemu náčelníkovi Vanniovi. Od roku 21 do roku 50 spravoval štátny útvar, ktorý rímski historici označovali „regnum Vannianum“ (Vanniovo kráľovstvo) a samotného Vannia titulovali „rex“ (kráľ).

Otázka polohy Vanniovho kráľovstva nie je dodnes definitívne vyriešená, je zatiaľ záhadou.  Rímsky historik Tactius v diele Letopisy (Annales) uvádza, že Marobudove oddiely Rimania usadili za Dunajom medzi riekami Marus A Cusus. Ak rieku Marus historici prevažne stotožňujú s dnešnou Moravou, o identifikácií rieky Cusus existujú dve hlavné názorové prúdy. Jedna skupina historikov zastáva stanovisko, že ju treba hľadať na západ od Moravy (pričom sa najčastejšie stotožňuje s rakúskou riekou Gusen), druhá časť zasa tvrdí, že je to niektorá rieka na území Slovenska. Do úvahy by v tomto prípade prichádzala rieka Váh, Hron alebo Ipeľ. Archeologické výskumy, najmä v Kostolnej pri Dunaji, Abraháme a Sládkovičove potvrdzujú druhú verziu. Dokazujú to početné germánske osídlenia na našom území. K tomu sa pridružuje aj výbava a obsah niektorých hrobov s bohatými nálezmi výrobkov dovezených z rímskeho územia, čo poukazuje na časté obchodné styky s územiami na juh od Dunaja.

Vannius budoval svoje kráľovstvo systematicky a hlavne s rozvahou. Využíval predovšetkým  blízkosť územia rímskej Panónie, odkiaľ prúdili na územie Slovenska vyspelé remeselné výrobky (keramika, bronzový riad, zbrane, náradie) i bohaté dary.  Darmi si Rimania kupovali lojalitu svojich barbaských susedov. Okrem toho cez územie viedli z juhu – z Itálie a Balkánu – na severe obchodné cesty. Najvýznamnejšou bola prastará Jantárová cesta. Z tohto obchodu mal veľký úžitok sám Vannius. Nepochybne zaisťoval kupcom s tovarom bezpečný prechod cez územie kráľovstva, za čo vyberal i primerané poplatky. Jeho bohatstvo a prosperita však boli pravdepodobne aj príčinou jeho záhuby. Niektoré susedné kmene sa tiež chceli podieľať na tomto bohatstve. K vonkajšiemu ohrozeniu sa pridružili rozpory vnútri krajiny a kráľovskej rodiny. V roku 50 po Kr. povstali proti nemu jeho príbuzní, synovia jeho sestry, bratia Vangio a Sido a vyhnali ho.  Aby si zachránil  život, využiť prítomnosť rímskeho loďstva na Dunaji. Pritom bolo zaujímavé, že Rimania neposkytli svojmu chránencovi vojenskú pomoc, hoci ich o to prosil. Vyhovovali im vnútorné rozpory medzi Germánmi  na základe dávnej taktiky „Rozdeľuj a panuj“

Vangia a Sida neskôr vystriedal Italicus.  Tento Rímom podporovaný útvar existoval pravdepodobne do začiatku 70. rokov 1. storočia po Kr.  Po zániku Vanniovho kráľovstva strácame informácie o území strednej Európy, aspoň tie historické. Ďalšie písomné správy sa objavujú až v neskorších obdobiach.

 

Zdroje:

https://refresher.sk/43713-Vannius-Prvy-panovnik-na-uzemi-Slovenska-a-zaroven-verny-spojenec-rimskeho-imperia-ktory-doplatil-na-svoje-bohatstvo

https://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/zanik-keltskeho-panstva-na-strednom-dunaji

Poklad zo Svätého Jura

23.01.2020

Jeden z najväčších pokladov Slovenska našli v januári 2005 vo Svätom Jure. Jeho hodnota sa na čiernom trhu by odhadovala na asi 33 tisíc eur. Pôvodne išli archeológovia do Svätého Jura viac »

Unikátny poklad z Hozelca

21.01.2020

V zemnom vale v obci Hozelec pri Poprade v lokalite zvanej Dubina vykopali pracovníci Múzea Spiša vzácne predmety, mince a šperky z rôznych období – od praveku až po novovek. Najhodnotnejší viac »

Poklad byzantského kupca

18.01.2020

Pri rekultivácii úhoru v chotári hontianskej dediny v Zemianskom Vrbovku v máji 1937 objavil miestny gazda strieborný poklad. Bol hlboko len asi 30 cm. Išlo o nádoby, šperky a zlomky striebra viac »

Indonézia / záplavy /

Silné dažde a záplavy na Madagaskare si vyžiadali najmenej 31 obetí

25.01.2020 21:55

Madagaskarský premiér Christian Ntsay situáciu označil za "národnú pohromu".

Iran

Irán varoval, že dokáže obohatiť urán na akúkoľvek úroveň

25.01.2020 21:34

Pred podpísaním jadrovej dohody vyrábal Irán urán obohatený na 20 percent. Pre výrobu jadrových zbraní je potrebné obohatenie na 90 percent.

Bulgaria Protest Water Crisis

Obyvatelia bulharského mesta Pernik protestovali proti nedostatku pitnej vody

25.01.2020 20:28

Stovky demonštrantov vyzývali vládu na prijatie naliehavých opatrení na odvrátenie humanitárnej krízy, ktorá podľa nich tomuto mestu hrozí.

Väzenie, väzni

Upratovačku odsúdili na 15 rokov za krádež hodiniek marockého kráľa

25.01.2020 19:41

Upratovačka pracovala v kráľovskej rezidencii, kde mala celkovo ukradnúť až 36 luxusných hodiniek.