Založ si blog

Záhady na Slovensku – kde bolo Vanniovo kráľovstvo

 

Keď sa povie prvý slovenský panovník, mnohým z nás sa vybaví franský kupec Samo či niektoré z veľkomoravských kniežat. Titul prvého kráľa vládnuceho pravdepodobne aj nad časťou dnešného slovenského územia patrí kvádskemu náčelníkovi Vanniovi. Od roku 21 do roku 50 spravoval štátny útvar, ktorý rímski historici označovali „regnum Vannianum“ (Vanniovo kráľovstvo) a samotného Vannia titulovali „rex“ (kráľ).

Otázka polohy Vanniovho kráľovstva nie je dodnes definitívne vyriešená, je zatiaľ záhadou.  Rímsky historik Tactius v diele Letopisy (Annales) uvádza, že Marobudove oddiely Rimania usadili za Dunajom medzi riekami Marus A Cusus. Ak rieku Marus historici prevažne stotožňujú s dnešnou Moravou, o identifikácií rieky Cusus existujú dve hlavné názorové prúdy. Jedna skupina historikov zastáva stanovisko, že ju treba hľadať na západ od Moravy (pričom sa najčastejšie stotožňuje s rakúskou riekou Gusen), druhá časť zasa tvrdí, že je to niektorá rieka na území Slovenska. Do úvahy by v tomto prípade prichádzala rieka Váh, Hron alebo Ipeľ. Archeologické výskumy, najmä v Kostolnej pri Dunaji, Abraháme a Sládkovičove potvrdzujú druhú verziu. Dokazujú to početné germánske osídlenia na našom území. K tomu sa pridružuje aj výbava a obsah niektorých hrobov s bohatými nálezmi výrobkov dovezených z rímskeho územia, čo poukazuje na časté obchodné styky s územiami na juh od Dunaja.

Vannius budoval svoje kráľovstvo systematicky a hlavne s rozvahou. Využíval predovšetkým  blízkosť územia rímskej Panónie, odkiaľ prúdili na územie Slovenska vyspelé remeselné výrobky (keramika, bronzový riad, zbrane, náradie) i bohaté dary.  Darmi si Rimania kupovali lojalitu svojich barbaských susedov. Okrem toho cez územie viedli z juhu – z Itálie a Balkánu – na severe obchodné cesty. Najvýznamnejšou bola prastará Jantárová cesta. Z tohto obchodu mal veľký úžitok sám Vannius. Nepochybne zaisťoval kupcom s tovarom bezpečný prechod cez územie kráľovstva, za čo vyberal i primerané poplatky. Jeho bohatstvo a prosperita však boli pravdepodobne aj príčinou jeho záhuby. Niektoré susedné kmene sa tiež chceli podieľať na tomto bohatstve. K vonkajšiemu ohrozeniu sa pridružili rozpory vnútri krajiny a kráľovskej rodiny. V roku 50 po Kr. povstali proti nemu jeho príbuzní, synovia jeho sestry, bratia Vangio a Sido a vyhnali ho.  Aby si zachránil  život, využiť prítomnosť rímskeho loďstva na Dunaji. Pritom bolo zaujímavé, že Rimania neposkytli svojmu chránencovi vojenskú pomoc, hoci ich o to prosil. Vyhovovali im vnútorné rozpory medzi Germánmi  na základe dávnej taktiky „Rozdeľuj a panuj“

Vangia a Sida neskôr vystriedal Italicus.  Tento Rímom podporovaný útvar existoval pravdepodobne do začiatku 70. rokov 1. storočia po Kr.  Po zániku Vanniovho kráľovstva strácame informácie o území strednej Európy, aspoň tie historické. Ďalšie písomné správy sa objavujú až v neskorších obdobiach.

 

Zdroje:

https://refresher.sk/43713-Vannius-Prvy-panovnik-na-uzemi-Slovenska-a-zaroven-verny-spojenec-rimskeho-imperia-ktory-doplatil-na-svoje-bohatstvo

https://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/zanik-keltskeho-panstva-na-strednom-dunaji

Zázračné studničky – Trnavský kraj 4.

09.09.2019

Miesto: Sokolovce Okres: Piešťany GPS: 48.5243714N, 17.8403369E Podľa ústneho podania sa v obci Sokolovce , pod starým Váhom, pri studničke zjavila Panna Mária. Malo to byť asi pred 700 rokmi. viac »

Záhady na Slovensku – neďaleko Košíc . ..

30.08.2019

Na Slovensku máme viacero záhadných oblastí, nie len slovenský „bermudský trojuholník“ v Tribeči, známy z knihy a filmu Trhlina od autora Jozefa Kariku. Príbehov o stretnutí s duchom, či viac »

Záhady na Slovensku – Sošky z mamutoviny

21.08.2019

Moravianska venuša je výnimočný artefakt ľudskej tvorivosti z mladopaleoli­tického obdobia na území Slovenska. Je to najstarší doklad výtvarného prejavu na Slovensku. Jej vek sa odhaduje viac »

Donald Trump

Zrejme nie je ten správny čas na návštevu Pchjongjangu, vyhlásil Trump

17.09.2019 06:26

Kim Čong-un pozval amerického prezidenta na návštevu Pchjongjangu prostredníctvom listu ešte v auguste.

drucker, dobra volba

Exkluzívne: Štyri nové mená u Druckera

17.09.2019 06:00

Tomáš Drucker, ktorý zakladá stranu Dobrá voľba, doplní svoj tím podľa zistení Pravdy o ďalšie štyri mená. Je medzi nimi aj občianska aktivistka aj známy podnikateľ.

Ropa, Saudská Arábia, Aramco, drony, húsíovia

Ropný šok ako vo vojne so Saddámom, útoky dronov odpálili ceny

17.09.2019 04:00

Útoky dronmi na saudské ropné zariadenia spôsobili najhoršie náhle prerušenie dodávok ropy v histórii. Ceny vyskočili ako za vojny v Perzskom zálive v roku 1991.

islamský štát, sýria, militanti, bojovníci, povstalci, ozbrojenci, konvoj

Vodca IS Baghdádí vyzval džihádistov na oslobodenie spolubojovníkov

16.09.2019 21:44

Uviedol, že jeho organizácia podniká útoky v rôznych krajinách.