Založ si blog

Záhady na Slovensku – neďaleko Košíc . ..

Na Slovensku máme viacero záhadných oblastí, nie len slovenský „bermudský trojuholník“ v Tribeči, známy z knihy a filmu Trhlina od autora Jozefa Kariku. Príbehov o stretnutí s duchom, či inými mystickými bytosťami je neúrekom. Zaujímavou oblasťou je územie neďaleko Košíc, presnejšie lesy neďaleko vodnej nádrže Bukovec a obcí Hýľov, Nižný Klátov.

              Členovia Literárnej spoločnosti Pravé orechové zozbierali tajuplné príbehy medzi obyvateľmi dedín Myslava, Nižný Klátov, Hýľov a Zlatá Idka. Autori ich uverejnili v knihe nazvanej Prízraky na Zlatej ceste. Obsahuje dvadsať kratších poviedok s nadprirodzenými bytosťami alebo javmi. A hoci môžeme polemizovať o ich pravdivosti, faktom je, že nie sú fikciou autorov. Pochádzajú od domácich obyvateľov a viaceré sa stali za prítomnosti svedkov.

Neďaleko Hýľova sa kedysi nachádzal Pohanský háj – posvätný háj vysadený z hrabov. Dedinčania však tento háj vyrúbali. Najstarší z dediny sa tejto skutočnosti veľmi obávali. Posledný strom posvätného hája vyrúbal akýsi Jano, čím na seba uvalil kliatbu. V nasledujúcom čase spozorovali viacerí dedinčania prízrak smrti – vysokú postavu v bielom. V jej prítomnosti bolo nejedno zviera nepokojné. A to sa stalo osudným aj Janovi. Počas jazdy na svadbu kamaráta sa kone v záprahu splašili po tom, čo sa prízrak zjavil neďaleko voza. Po náraze do zábradlia na moste postavenom z posvätného hrabu trafila zakliateho Jana do hlavy klada a zabila ho.

               Vysoký prízrak smrti v bielom sa zjavil sa malej Margitke.  V jeho prítomnosti utíchol celý les. Margitina babka prízrak nevidela a zmizol z dohľadu aj malej dievčine. Po dni na silnom slnku pocítila smäd a vydala sa k jazierku po vodu. Opäť však utíchlo celé okolie a Margitino telo na hladine vody objavila babička o pár hodín neskôr.

V Nižnom Klátove bolo ako čarovné alebo zakliate  označované miesto s názvom Krížne cesty. V jednom príbehu sa práve tu stratil Lukáš. Okolie poznal ako svoju dlaň. Keď mal neutíchajúci pocit, že ho niekto sledoval, otočil hlavou a odrazu sa nachádzal úplne inde. Našťastie sa mu podarilo vrátiť domov. Podobná príhoda sa mu stala aj neskôr. Pocit, ako by ho niekto sledoval, pripísal svojmu zosnulému otcovi. Duch otca mu tentoraz pomohol a zabránil ďalšiemu zablúdeniu. Krížne cesty sú spomenuté aj v iných príbehoch. Mnohí tu videli tancujúce bosorky, prízrak alebo tu zablúdili.

Medzi Hýľovčanmi kolovala legenda o horiacom mužovi, ktorý sa preháňal po údolí. Väčšina ľudí tomuto neverila a robila si z každého, kto tvrdil opak posmešky. Práve preto sa bála priznať aj Marta. Keď sa vracala z Nižného Klátova od kamarátky, jej pozornosť upútalo svetlo v diaľke. Ako sa k nej priblížilo, údolím sa ozval ohlušujúci rev. Zdrojom svetla a hluku boli plamene šľahajúce z neznámeho. Prebehol popri nej do doliny a s rachotom podobným výbuchu po ňom zľahla zem. Marta sa nechcela nikomu zdôveriť o prežitých udalostiach pre strach zo žartov z jej nepríjemného zážitku. Až keď zistila, že viacerí dedinčania videli to isté, čo ona, prezradila, čoho bola svedkom.

 

V auguste 2014 bolo zverejnené na YouTube video s názvom Lesný duch – Bukovec:  https://www.youtube.com/watch?v=DY65Ms__Lp8&feature=youtu.be

Obsahom je rozprávanie o stretnutí s duchom v hlbinách košických lesov. Podľa pána má v lesoch strašiť neviditeľný duch s chôdzou podobnou obrovi. Jeho prítomnosť vedia vycítiť aj zvieratá. Oplýva schopnosťami ako zahasenie ohňa či zahatanie cesty. Vydáva tiež zvuk podobný syčaniu.

             Početnosť záhadných úkazov v týchto lokalitách je minimálne zaujímavý. Veľa z nich má viac než jedného svedka, čo môže znížiť pravdepodobnosť výmyslu.

 

 

Zdroje:

https://refresher.sk/44431-Lesny-duch-hlasy-nemtvych-bosorky-plamenny-muz-a-prizrak-smrti-Strasi-v-okoli-Kosic

http://www.praveorechove.com/news1.inc.php?subject=%3A%3A%20Kr%E1tke%20pr%EDbehy%20%3A%3A

http://leabrunovsky.tk/author/stiahnut-knihy-od-autora-slavomir-szabo/?page=2

 

Zázračné studničky – Trnavský kraj 4.

09.09.2019

Miesto: Sokolovce Okres: Piešťany GPS: 48.5243714N, 17.8403369E Podľa ústneho podania sa v obci Sokolovce , pod starým Váhom, pri studničke zjavila Panna Mária. Malo to byť asi pred 700 rokmi. viac »

Záhady na Slovensku – kde bolo Vanniovo kráľovstvo

02.09.2019

Keď sa povie prvý slovenský panovník, mnohým z nás sa vybaví franský kupec Samo či niektoré z veľkomoravských kniežat. Titul prvého kráľa vládnuceho pravdepodobne aj nad časťou dnešného viac »

Záhady na Slovensku – Sošky z mamutoviny

21.08.2019

Moravianska venuša je výnimočný artefakt ľudskej tvorivosti z mladopaleoli­tického obdobia na území Slovenska. Je to najstarší doklad výtvarného prejavu na Slovensku. Jej vek sa odhaduje viac »

drucker, dobra volba

Exkluzívne: Štyri nové mená u Druckera

17.09.2019 06:00

Tomáš Drucker, ktorý zakladá stranu Dobrá voľba, doplní svoj tím podľa zistení Pravdy o ďalšie štyri mená. Je medzi nimi aj občianska aktivistka aj známy podnikateľ.

Ropa, Saudská Arábia, Aramco, drony, húsíovia

Ropný šok ako vo vojne so Saddámom, útoky dronov odpálili ceny

17.09.2019 04:00

Útoky dronmi na saudské ropné zariadenia spôsobili najhoršie náhle prerušenie dodávok ropy v histórii. Ceny vyskočili ako za vojny v Perzskom zálive v roku 1991.

islamský štát, sýria, militanti, bojovníci, povstalci, ozbrojenci, konvoj

Vodca IS Baghdádí vyzval džihádistov na oslobodenie spolubojovníkov

16.09.2019 21:44

Uviedol, že jeho organizácia podniká útoky v rôznych krajinách.

hongkong, čína, protest, demonštrácia

Čína vysoko oceňuje Šalamúnove ostrovy za prerušenie vzťahov s Taiwanom

16.09.2019 20:58

Diplomatický krok Šalamúnových ostrovov znamená, že suverenitu Taiwanu uznáva už iba 16 krajín.