Založ si blog

Záhady na Slovensku – neďaleko Košíc . ..

Na Slovensku máme viacero záhadných oblastí, nie len slovenský „bermudský trojuholník“ v Tribeči, známy z knihy a filmu Trhlina od autora Jozefa Kariku. Príbehov o stretnutí s duchom, či inými mystickými bytosťami je neúrekom. Zaujímavou oblasťou je územie neďaleko Košíc, presnejšie lesy neďaleko vodnej nádrže Bukovec a obcí Hýľov, Nižný Klátov.

              Členovia Literárnej spoločnosti Pravé orechové zozbierali tajuplné príbehy medzi obyvateľmi dedín Myslava, Nižný Klátov, Hýľov a Zlatá Idka. Autori ich uverejnili v knihe nazvanej Prízraky na Zlatej ceste. Obsahuje dvadsať kratších poviedok s nadprirodzenými bytosťami alebo javmi. A hoci môžeme polemizovať o ich pravdivosti, faktom je, že nie sú fikciou autorov. Pochádzajú od domácich obyvateľov a viaceré sa stali za prítomnosti svedkov.

Neďaleko Hýľova sa kedysi nachádzal Pohanský háj – posvätný háj vysadený z hrabov. Dedinčania však tento háj vyrúbali. Najstarší z dediny sa tejto skutočnosti veľmi obávali. Posledný strom posvätného hája vyrúbal akýsi Jano, čím na seba uvalil kliatbu. V nasledujúcom čase spozorovali viacerí dedinčania prízrak smrti – vysokú postavu v bielom. V jej prítomnosti bolo nejedno zviera nepokojné. A to sa stalo osudným aj Janovi. Počas jazdy na svadbu kamaráta sa kone v záprahu splašili po tom, čo sa prízrak zjavil neďaleko voza. Po náraze do zábradlia na moste postavenom z posvätného hrabu trafila zakliateho Jana do hlavy klada a zabila ho.

               Vysoký prízrak smrti v bielom sa zjavil sa malej Margitke.  V jeho prítomnosti utíchol celý les. Margitina babka prízrak nevidela a zmizol z dohľadu aj malej dievčine. Po dni na silnom slnku pocítila smäd a vydala sa k jazierku po vodu. Opäť však utíchlo celé okolie a Margitino telo na hladine vody objavila babička o pár hodín neskôr.

V Nižnom Klátove bolo ako čarovné alebo zakliate  označované miesto s názvom Krížne cesty. V jednom príbehu sa práve tu stratil Lukáš. Okolie poznal ako svoju dlaň. Keď mal neutíchajúci pocit, že ho niekto sledoval, otočil hlavou a odrazu sa nachádzal úplne inde. Našťastie sa mu podarilo vrátiť domov. Podobná príhoda sa mu stala aj neskôr. Pocit, ako by ho niekto sledoval, pripísal svojmu zosnulému otcovi. Duch otca mu tentoraz pomohol a zabránil ďalšiemu zablúdeniu. Krížne cesty sú spomenuté aj v iných príbehoch. Mnohí tu videli tancujúce bosorky, prízrak alebo tu zablúdili.

Medzi Hýľovčanmi kolovala legenda o horiacom mužovi, ktorý sa preháňal po údolí. Väčšina ľudí tomuto neverila a robila si z každého, kto tvrdil opak posmešky. Práve preto sa bála priznať aj Marta. Keď sa vracala z Nižného Klátova od kamarátky, jej pozornosť upútalo svetlo v diaľke. Ako sa k nej priblížilo, údolím sa ozval ohlušujúci rev. Zdrojom svetla a hluku boli plamene šľahajúce z neznámeho. Prebehol popri nej do doliny a s rachotom podobným výbuchu po ňom zľahla zem. Marta sa nechcela nikomu zdôveriť o prežitých udalostiach pre strach zo žartov z jej nepríjemného zážitku. Až keď zistila, že viacerí dedinčania videli to isté, čo ona, prezradila, čoho bola svedkom.

 

V auguste 2014 bolo zverejnené na YouTube video s názvom Lesný duch – Bukovec:  https://www.youtube.com/watch?v=DY65Ms__Lp8&feature=youtu.be

Obsahom je rozprávanie o stretnutí s duchom v hlbinách košických lesov. Podľa pána má v lesoch strašiť neviditeľný duch s chôdzou podobnou obrovi. Jeho prítomnosť vedia vycítiť aj zvieratá. Oplýva schopnosťami ako zahasenie ohňa či zahatanie cesty. Vydáva tiež zvuk podobný syčaniu.

             Početnosť záhadných úkazov v týchto lokalitách je minimálne zaujímavý. Veľa z nich má viac než jedného svedka, čo môže znížiť pravdepodobnosť výmyslu.

 

 

Zdroje:

https://refresher.sk/44431-Lesny-duch-hlasy-nemtvych-bosorky-plamenny-muz-a-prizrak-smrti-Strasi-v-okoli-Kosic

http://www.praveorechove.com/news1.inc.php?subject=%3A%3A%20Kr%E1tke%20pr%EDbehy%20%3A%3A

http://leabrunovsky.tk/author/stiahnut-knihy-od-autora-slavomir-szabo/?page=2

 

Poklad zo Svätého Jura

23.01.2020

Jeden z najväčších pokladov Slovenska našli v januári 2005 vo Svätom Jure. Jeho hodnota sa na čiernom trhu by odhadovala na asi 33 tisíc eur. Pôvodne išli archeológovia do Svätého Jura viac »

Unikátny poklad z Hozelca

21.01.2020

V zemnom vale v obci Hozelec pri Poprade v lokalite zvanej Dubina vykopali pracovníci Múzea Spiša vzácne predmety, mince a šperky z rôznych období – od praveku až po novovek. Najhodnotnejší viac »

Poklad byzantského kupca

18.01.2020

Pri rekultivácii úhoru v chotári hontianskej dediny v Zemianskom Vrbovku v máji 1937 objavil miestny gazda strieborný poklad. Bol hlboko len asi 30 cm. Išlo o nádoby, šperky a zlomky striebra viac »

Indonézia / záplavy /

Silné dažde a záplavy na Madagaskare si vyžiadali najmenej 31 obetí

25.01.2020 21:55

Madagaskarský premiér Christian Ntsay situáciu označil za "národnú pohromu".

Iran

Irán varoval, že dokáže obohatiť urán na akúkoľvek úroveň

25.01.2020 21:34

Pred podpísaním jadrovej dohody vyrábal Irán urán obohatený na 20 percent. Pre výrobu jadrových zbraní je potrebné obohatenie na 90 percent.

Bulgaria Protest Water Crisis

Obyvatelia bulharského mesta Pernik protestovali proti nedostatku pitnej vody

25.01.2020 20:28

Stovky demonštrantov vyzývali vládu na prijatie naliehavých opatrení na odvrátenie humanitárnej krízy, ktorá podľa nich tomuto mestu hrozí.

Väzenie, väzni

Upratovačku odsúdili na 15 rokov za krádež hodiniek marockého kráľa

25.01.2020 19:41

Upratovačka pracovala v kráľovskej rezidencii, kde mala celkovo ukradnúť až 36 luxusných hodiniek.