Tzv. Monomachova koruna je označenie pre zlaté emailové platničky náhodne objavené v roku 1860 pri oraní poľa Bučáň v chotári Ivanky pri Nitre. Nálezca ich odovzdal majiteľovi pozemku zemanovi Jánovi Huszárovi. Ten ich na štyri razy predal Maďarskému národnému múzeu za smiešnu sumu. Netušil, že má v rukách jeden z najvzácnejších výrobkov umeleckého remesla, aký sa kedy našieli na území Slovenska.
Datovanie umožňujú emailové zobrazenia s gréckymi nápismi. Pravdepodobne pochádzajú z rokov 1042 – 1055 a boli vyhotovené v Konštantinopole Datovanie umožňujú emailové zobrazenia s gréckymi nápismi. Pravdepodobne pochádzajú z rokov 1042 – 1055 a boli vyhotovené v Konštantinopole. . Prezentujú byzantského cisára Konštantína IX. Monomacha (1042 – 1055), jeho manželku, cisárovnú Zoe (†1050) a jej sestru a spoluvládkyňu Teodoru (†1056), posledné vládkyne macedónskej dynastie.
Tieto platničky väčšina bádateľov považuje za súčasť koruny. K domnienke k takémuto použitiu platničiek vedú bádateľov najmä analogické tvary polkruhovito ukončených platničiek vo viedenskej ríšskej korune a v uhorskej korune i schematické spodobenia niektorých byzantských korún. Zobrazený rad postáv však nezodpovedá ako celok žiadnej zo zachovaných korún ( čiastočne uhorskej korune). Sú aj také názory. Mohol to byť aj náramník, ktorý sa opásal okolo ramena. Tento zvyk o storočie predtým opísal byzantský cisár Purpurorodenec. Iní tvrdia, že patria k odevu, alebo ku kultovému či svetskému objektu. Odôvodňujú to tým, že obvod koruny s nájdených platničiek by bol len 22 cm. Platničiek bolo osem. Jedna z nich sa dostala do Londýna, kde potvrdili jej pravosť. Zvyšné zostali v Budapešti.
Táto koruna však možno nebola kompletná, s ďalšími časťami by bola väčšia. V poli by sa mohli nachádzať aj ďalšie vzácne kúsky. Archeologický výskum v roku 1934 to však zatiaľ nepotvrdil. Ak pripustíme tú možnosť, že to predsa len bola koruna, otázne je komu patrila? Podľa maďarských bádateľov mohlo ísť o súčasť koruny patriacej byzantskému cisárovi Konštantínovi Monomachovi, vládnucemu v polovici 11. storočia. Mohol to byť aj dar byzantského cisára Monomacha uhorskému kráľovi Ondrejovi I. Alebo aj veno niektorej z byzantských alebo kyjevských princezien, ktoré sa v dvanástom storočí vydávali za uhorských panovníkov. Alebo išlo o korisť z križiackej výpravy. Je to síce náhoda, že sa nález dostal do Ivanky, ale nie je náhodou, že sa objavil v blízkosti Nitry. Vtedy bola totiž slávnym mestom s veľkomoravskými tradíciami. Aj po zániku Veľkej Moravy ostala Nitra sídlom významných osobností vznikajúceho uhorského kráľovstva. Najodvážnejšie je teda tvrdenie že to bola koruna nitrianskeho miestodržiteľa, kniežaťa.
Asi zostane ešte dlho záhadou kto bol majiteľom tohto vzácneho nálezu.
Zdroje:
http://www.encyklopedia.sk/?pojem=Monomachova_koruna&veda=2119
https://cestovanie.sme.sk/c/706017/monomachovu-korunku-nasiel-orac-v-poli.html#ixzz5COdISpNV
http://www.psychologia.sk/portal/?pojem=Monomachova_koruna&veda=2119
https://sk.wikipedia.org/wiki/Monomachova_koruna
https://sclabonia.sk/2017/12/o-strate-a-obnove-slovenskej-kralovskej-koruny/
https://www.hrnko.sk/2009/11/12/317/comment-page-4/
.
:
Celá debata | RSS tejto debaty