Bratislavský Robinson:
Karl Jetting, nazývaný aj bratislavský Robinson, je atrakciou, ktorou sa metropola Slovenska pýši už roky. Zachované písomnosti však jeho existenciu jednoznačne nedokazujú.
Podľa legendy sa narodil 1730 v Bratislave – vtedy Prešporku, a zomrel tiež v Bratislave v roku 1790.Medzitým ale cestoval. Stihol byť úradníkom anglického kráľa v Senegale, neskôr konzulom toho istého anglického kráľa v Marseille. Dokonca sa dostal aj do otroctva, ale všetko sa šťastne skončilo. Keď sa už vyslobodil z otroctva, nasadol na loď, ktorá ho mala dopraviť do Londýna. Tam sa ale nedostal, pretože loď stroskotala. Jetting na drevenej doske doplával na malý neobývaný ostrov, kde žil niekoľko rokov. Zachránila ho loď, ktorá sa plavila neďaleko. Zbadala dym, ktorým Jetting signalizoval, že ostrov je obývaný. Naložili ho na záchranný čln a ten doplával k lodi. Loď ho doviezla do Londýna, kde ho oslavovali. Jetting sa ale túžil vrátiť do Prešporka, a tak aj urobil. V roku 1790 v svojom rodnom meste celkom chudobný zomrel.
Sedem rokov po jeho smrti (1797) vyšla knižka od neznámeho autora s názvom: „Der ungarische Robinson, oder Schicksale und wunderbare Abendteuer Karl Jettings, eines geborenen Ungars” (slov. Uhorský Robinson, alebo Karol Jetting, vynikajúci dobrodružný osud jedného rodeného Uhra).Či išlo o skutočné vyrozprávanie , ktoré naozaj Jetting zažil, alebo len o fikciu, ostáva záhadou dodnes.
Kniha vyvolala veľký ohlas aj v Prešporku. Mnohí mali záujem zistiť kto bol a ako žil tento neprávom zabudnutý prešporský občan. Našli sa takí, ktorí si spomenuli na už starého pána, ktorý im ako deťom veľmi rád rozprával príbehy o ďalekých krajinách, o mori, búrke, pirátoch. Avšak iba máloktorí z nich verili tomu, že tieto príbehy sú skutočne pravdivé. Teraz si však s veľkým ohromením spomenuli na starého pána a chceli pohľadať jeho hrob, aby aspoň po jeho smrti uctili pamiatku na jeho dobrodružný život. Záujemcovia však zistili, že hrobka Jettinga je stratená. Jeho potomkovia, príbuzní, kamaráti už buď zomreli alebo sa odsťahovali. Už si len pár ľudí spomínalo, kde bol Karol Jetting pochovaný. Vraj jeho hrobku zdobil len jednoduchý drevený kríž, ktorý už odvtedy spráchnivel. Mesto Prešporok však nenechalo pamiatku na tohto neobyčajného človeka upadnúť do zabudnutia. V roku 1844 dala mestská rada postaviť novú reprezentatívnu pamiatku pre Karola Jettinga na mieste, kde bol pochovaný.
Jeho pieskovcový náhrobný kameň dodnes stojí, nachádza sa blízo vchodu do cintorína, hneď za súčasným gréckokatolíckym kostolom. Reliéf zobrazuje plachetnicu na rozbúrenom mori. Po boku náhrobného kameňa je kotva. Na náhrobku bol aj nemecký nápis, ten sa už zle číta. Malo by na ňom byť napísané: „Na spomienku na tomto cintoríne odpočívajúceho Karola Jettinga, prešporského Robinsona.”
Aj keď Jettingove šialené dobrodružstvá asi nepatria medzi objektívne dokumenty, nikto nevie či sú fikciou alebo realitou. No pre každého Bratislavčana či Slováka je určite potešujúce si povedať: „Aj my sme mali svojho Robinsona.“
Zdroje:
http://bratislava.dnes24.sk/bratislavsky-robinson-legenda-alebo-skutocnost-187121
http://madari.sk/magazin/madari-a-madarky/bratislavsky-robinson
http://www.pluska.sk/plus7dni/vsimli-sme-si/vymysleny-robinson.html
Nedá sa nastaviť otváranie liniek v novom ...
Celá debata | RSS tejto debaty