Nápisy 2.
Považie
Na niektorých lokalitách severozápadného Považia nachádzame záhadné, umelo vytvorené znaky, vyryté na skalách. Ich pôvod, ani význam sa doposiaľ odborníkom nepodarilo preukázať. Niektorí tvrdia, že sa jedná o znaky, ktoré vyryli valasi niekedy v 17. – 18. storočí, keď sa nudili pri pasení oviec, ale sú aj takí, podľa ktorých sa jedná o tajomné slovanské písmo, či o runy.
Bodiná
Znaky vyryté do skál sa nachádzajú asi1 km od obce, na juhozápadnom úpätí vŕšku Mazáková /595,4 m.n.m./. Najväčšia, čelná plocha kameňa je zvislá, vysoká asi 160 cm Ďalšie popísané plochy sú menšie ploché kamene umiestnené vľavo a vpravo šikmo vo svahu. V poslednom období sa venoval znakom z Bodinej český autor Horák v publikácii „O Slovanech trochu jinak“, ktorý ich považuje za symboly o ľudských obetiach, ktoré sa tu údajne vykonávali. Vysvetlenie týchto znakov možno príde v budúcnosti. Ale nápis na jednom kameni, ktorý je napísaný azbukou aj latinkou a vraj znie: „Regina coeli laetare“- Královnu nebies chválime. Možno predpokladať, že aj vyššie spomenuté znaky nebudú až také staré a mohli byť určitou formou prejavu náboženského cítenia v minulom storočí alebo miesto,kde sa mohli konať nám zatiaľ neznáme kultové obrady.“
Horná Mariková – Vlkov
V Hornej Marikovej, časť Vlkov, je skala, o ktorej sa medzi miestnymi obyvateľmi oddávna traduje, že na nej odpočívala smrť. Pôvodne bola skala nad cestou, ale pri jej rozširovaní ju potlačili nižšie, takže dnes sa nachádza nad sútokom potôčika s hlavným potokom z Ráztoky.
Na skale sú tri znaky – slnko, hviezda a podkova. Aký je význam týchto znakov? Bolo tu zakopaný poklad alebo skala slúžila ako orientačný bod, či to bolo obetisko, na ktorom pohania obetovali bohom? Znaky mohli vytesať aj kamenári, neďaleko sa zrejme ťažil kameň. V blízkosti sú pravidelné skaly štvorhranného tvaru, ktoré tam zanechali.
Orgoňove „runy“ na Kýčere
Neďaleko Hornej Maríkovej, na Orgoňovej Kýčere, na hrebeni nazvanom Šúvalky, je niekoľko skupín skál. Do jednej z nich sú vyryté neznáme znaky. Skala, asi meter vysoká a meter dlhá. Na skale je vytesaný kruh, pravdepodobne znázorňujúci slnko. To možno predstavuje asi kultové miesto našich predkov. O interpretáciu znakov na Orgoňovej Kýčere sa pokúsil archeológ Peter Schreiber. Svahy Orgoňovej Kýčery boli v minulosti viac odlesnené ako v dnešnej dobe. Tým pádom vrchy poskytovali dobrý rozhľad po širokom okolí Marikovskej a Papradňanskej doliny ako aj výhľady do Považia. Čisto teoreticky by tak znaky vyryté do skaly na Orgoňovej Kýčere mohli predstavovať určitú „mapu“, alebo „schematický plán“. Samotné znaky tvoria kľukaté línie, krížiky, kruhy a polooblúky. V strede sa nachádza kľukatá línia, ktorá má štyri vrcholy. Mohla by naznačovať hrebeň Kýčery spolu s vrcholmi, kótami okolitých vrchov: Suchovrch (774,9 m n. m.), Vrchoňa (883,0 m n. m.) a bezmennou kótou 936,7 m n. m., ktorá je východne od Orgoňovej Kýčery. Ostatné ryté znaky, ktoré sa nachádzajú na ľavo a pravo od kľukatej línie by tak mohli predstavovať osady v širšom okolí Kýčery. Znaky však mohli mať aj inú funkciu ako chotárne značky, ktoré vymedzovali hranice medzi dolinou Marikovej a Papradna. Zároveň však nemožno vylúčiť, že znaky sú staršieho dáta ako 18. storočie. Poukazuje pritom na dokázané osídlenie Marikovej v staršej dobe železnej, dobe rímskej a v stredoveku.“
Zdroje:
http://www.hornamarikova.estranky.sk/clanky/z-historie/z-okolia/ryte-znaky-na-kycere.html
http://www.hradiska.sk/2013/12/tajomne-znaky-na-skalach-na-povazi.html
Lietava
Hrad Lietava neďaleko Žiliny bol postavený niekedy okolo roku 1241. Patrí medzi najväčšie na Slovensku. V jeho blízkosti boli nájdené pôvodné hradiská, ktoré pochádzali z doby keltov a niesli aj germánske stopy. Takže táto oblasť hovorí o oveľa väčšej histórii.
V 20 storočí boli na lietavskom skalisku objavené runy. Po prešetrení išlo práve o runové písmo mladšej doby. Nápis je dokopy až 2 metre veľký. niektoré písma majú až 25X20 cm a niektoré sú menšie. Zaujímavé je, že tento jeden nápis sa skladá z troch častí. Na Lietave sa objavili stopy nielen po keltoch, germánoch ale aj vikingoch, čo archeológov utužuje v teórii že práve oni napísali záhadný nápis. Je pravdepodobné, že jeden je vikingsky druhy keltsky a tretí germánsky. Nie je úplne jasné či ide o nápis ktorý mal určovať nejaký smer, či mal vyjadrovať nejaké upozornenie, či dokonca aj varovanie, ako sa niektorých nápisoch uvádza, či sa tejto nápis využíval na magické, čarodejnícke, či náboženské účely, alebo mal jednoduché a praktické vysvetlenie.
Zdroje:
http://www.hradlietava.sk/zaujimavosti/runovy_napis.html
A čo takto runové písmo z Kremnice http://ix.sk/DXijx... ...
Ako som ja počúvala, tak tie maríkovské ...
zaujímavé čítanie.+ + + + + + + ...
Celá debata | RSS tejto debaty