Bíňa – opevnenie
So vznikom i existenciou Bíne je spojené veľké množstvo legiend. Niektoré z príbehov sú iba vymyslenými rozprávkami, no iné sa skutočne stali a mnohé z nich dodnes nedajú vedcom spávať. Viaceré legendy sa týkajú mohutného opevnenia Bíne, ktoré je dodnes záhadou aj pre súčasných archeológov. Obrovská sústava troch mohutných valov a priekop obopínala kedysi plochu 110 hektárov. Opevnenie v takomto rozsahu neexistuje v celej Panónskej panve. Jeho tvar je výnimočný a mohutnosť extrémna .Valy pôvodne tvorili tri prstence navŕšenej zeminy rôznej veľkosti s jedným centrom, napojené kolmo na Hron. V dĺžke päť kilometrov dodnes chránia vyše sto hektárov zeme, vrátane súčasného bíňanského osídlenia. Aj dnes možno tušiť monumentalitu opevnenia za zachovanými, až desať metrov vysokými a naspodku až dvadsaťosem metrov širokými valmi. Pozostatky tohto opevnenia je dodnes vidieť na severnom okraji obce.
Kto a prečo ich vybudoval, stále nie je celkom jasné. O ich pôvode rozmýšľal už Matej Bel a doposiaľ vzniklo niekoľko teórií.
Podľa amatérskych a romantických bádateľov ide o pozostatky rímskeho tábora, v ktorom cisár Markus Aurelius písal svoje filozofické dielo Hovory k sebe samému a kde vysmädnuté légie zachránil zázračný dážď vymodlený prvými kresťanmi v rímskom vojsku. Naznačujú to zemepisné údaje kde sa mali odohrať tieto udalosti. (dolný Hron, nad Hronom) No najmä z vojenského hľadiska tej doby to bola mimoriadne výhodná strategická poloha.
Podľa inej legendy obrovské opevnenie vybudovali Kelti, či Avari. V Bíni sa jeho zvyškom dodnes hovorí avarské valy.
Doterajšie vedecké poznatky hovoria, že valy mohli vzniknúť v 10. storočí. Historici predpokladajú, že opevnenie poslúžilo vojenským zámerom kráľa Štefana v boji proti maďarskému pohanskému veľmožovi Kopáňovi.
Výskum opevnenia, ktoré nemá v strednej Európe obdobu, nie je definitívne ukončený a jeho datovanie sa upresňuje. Archeológia a história si kladú otázky – prečo vzniklo takéto zvláštne opevnenie a prečo práve na tomto mieste?
Zdroje:
http://www.teraz.sk/regiony/bina-obec-legendy-historia-pamiatky/49340-clanok.html
http://www.hradiska.sk/2011/10/bina.html
http://snn.sk/hlboke-velkomoravske-korene/
http://www.hlavnespravy.sk/bina-podla-vedcov-je-obec-a-jej-okolie-archeologickym-rajom/109693
http://www.lenposlovensku.sk/clanok/645/bina-zemne-opevnenie
https://sk.wikipedia.org/wiki/B%C3%AD%C5%88a
Celá debata | RSS tejto debaty