Miesto : Bíňa – Svätá studnička
Okres : Nové Zámky
GPS : 47,928397° N, 18,636497° E
Legenda o bíňskej Svätej studni hovorí o kráľovi Svätom Ladislavovi. Kráľ Ladislav unikal s menšou skupinou pred svojimi prenasledovateľmi. Keď sa začalo stmievať, boli už unavení. Zastavili sa pri vonkajšom údolí bíňskej hradby. Vojaci aj kone boli smädní, preto kráľ vytiahol meč z pošvy a vpichol ho do zeme. Obrátil svoj pohľad k nebesiam a modlil sa k Panne Márii. Potom vytiahol meč zo zeme. Na tomto mieste začala vyvierať voda. Unavení vojaci a kone si mohli uhasiť svoj smäd.
Toto územie neskôr, v druhej polovici 19 storočia, patrilo panstvu Herceg Pállffy. Nájomcovi panstva sa nepáčilo, že sa udupávalo obilie okolo studničky. Preto dal studničku zakryť zemou. Do rána prameň odplavil zeminu, ktorou bola zasypaná. Nabudúce dal naplniť celý povoz špinavou zahnojenou zeminou, dal zapriahnuť štyri voly a opäť dal studničku zasypať. Dúfal, že pre smrad budú ľudia studničku obchádzať. Na druhý deň voly ochoreli a zdochli. Silný prúd studne odplavil do potoka všetku špinu a studňa bola opäť čistá ako predtým. Nakoniec z údolia urobili pasienok a každý si mohol voľne naberať vodu zo Svätej studničky.
Toto zaujímavé miesto južného Slovenska nájdeme na okraji obce Bíňa, ak tesne za dedinou smerom do Čaty odbočíme doľava. Kaplnka so studničkou je viditeľná po pár metroch po ľavej strane.
Bíňa je zaujímavá aj s areálom s pôvodnou rozlohou 170 ha, ktorý bol pravdepodobne v 10. storočí opevnený trojitým valom a vonkajšou priekopou. Zbytky valov sú viditeľné aj v súčasnosti v severnej časti obce (aj na mieste studničky). Podľa všetkého išlo o tábor vojsk kráľa Štefana I., zakladateľa Uhorského štátu, ktorý bojoval proti pohanskému veľmožovi Koppáňovi (rok 997). Podľa legendy bol v Bíni, pred bojovým stretnutím s Koppániom, Štefan I opásaný mečom na znak uznania jeho dospelosti.
Vo vnútornom priestore valov sa nachádza románsky kostol zo začiatku 13. storočia a románska rotunda zo začiatku 12 storočia. Tieto dve vzácne historické pamiatky by nemal obísť žiadny návštevník Bíňe.
Pramene :
https://az-europe.eu/sk/bina/g
http://www.teraz.sk/regiony/bina-obec-legendy-historia-pamiatky/49340-clanok.html
http://www.putnickemiesta.sk/putnicke-miesta-na-slovensku/nitrianska-dieceza/bina-2/
http://www.hlavnespravy.sk/bina-miestne-legendy-spominaju-cisarov-kralov-zazraky-i-bojovnych-avarov/109676
Celá debata | RSS tejto debaty