Založ si blog

Záhady na Slovensku – dýky a meče

 

Najznámejší nalez  z pravekej lokality v obci Gánovce je časť lebky neandertálca vyplnený travertínom. Ale nebol to jediný zaujímavý nález. Unikátna zrubová kultová studňa odkrytá v r. 1956 obsahovala zvyšky pyraunov (prenosné piecky), zlatú špirálku, nádoby a šperky. Najvýznamnejším nálezom však bola železná časť dýky, ktorej čepeľ sa nezachovala. Železná rúčka dýky / v poslednom čase sa interpretuje aj ako železný kosák / patrí k najstarším nálezom tohto kovu v Európe. Výsledky analýzy datujú drevenú výdrevu studne do roku cca 1465 pred Kr. Železo z ktorého bola vyrobená bolo získané metalurgickou činnosťou, nešlo o spracovanie meteoritického železa. Dýka vedcom doslova „vyrazila dych“. Nález by mal patriť do európskej epochy až o 500 rokov mladšej. Doba kamenná v Európe len doznievala a doba bronzová sa len vynárala na obzore dejín. Ako to dokázala analýza, dýka bola vyrobená na Blízkom východe, v Chetitskej ríši.  Ako, prečo a vďaka komu sa dostala z miest vzdialených vzdušnou čiarou viac ako 2 000 km , ostáva záhadou. Treba mať na pamäti, že ten kto vlastnil takú vzácnosť ako bola kovová dýka v čase keď metalurgia v Európe bola neznáma, musel byť mimoriadne bohatý. Bohatstvo v tých časoch znamenalo však aj  moc, tak ako i dnes.

Gánovská dýka nie je iba osamelou lastovičkou dokazujúcou prenikanie kultúrnych vplyvov z tak vzdialených krajín. V 80.-tych rokoch 20. storočia sa vykonal archeologický výskum pri Marianke na Baranej lúke, ako sa tiež nazýva časť vrchu Bazgovič.  Z nálezov bol zaujímavý nález železného nožíka z obdobia 1200 až 1000 rokov pred naším letopočtom, ktorý je druhý najstarší v strednej Európe – po náleze dýky v Gánovciach. Toto svedčí o vyspelej kultúre a o bohatých kontaktoch na území Slovenska s vyspelými civilizáciami.

V roku 2012 sa v tzv. Novom kameňolome pri Marianke našli fragmenty meča, ktorý sa vymyká zo známych nálezov. Hradisko valtickej kultúry, mladšej doby bronzovej, postavili však v inej dobe, než z akej pochádza fragment meča. Nejde o žiadny povestný Excalibur, či meč podobnej nadhodnoty. Účel jeho použitia a ako sa zdá aj pôvod sú záhadou. Na čepeli sa nezistili žiadne otvory na upevnenie nitov, ani iné stopy po kovotepeckých úpravách, čo by ju umožňovalo definovať ako nehotový produkt – polotovar určený na ďalšie spracovanie. Vylúčiť ale nemožno ani jeho symbolický, kultový význam, bez možnosti prisúdenia praktickej funkcie. Datovanie čepele nie je jednoduché. Snáď patrí do počiatočného stupňa strednej doby bronzovej, 16. – 15. storočí pred n. l. Je zaujímavé, že na Záhorí sa meče z tohto obdobia. doposiaľ nenašli v hroboch alebo na sídliskách. Rovnako nie sú známe ani typy mečov s plne odlievanou rukoväťou. A máme záhadu.

 

Neďaleko hospodárskeho dvora bývalého Zemplínskeho JRD je vyvýšenina, ktorú miestni obyvatelia volajú Szélmalomdomb (Veterný mlyn). V 50. rokov minulého storočia tu objavili najpozoruhodnejší archeologický nález vo východnej časti Karpatskej kotliny, ktorý vyvolal veľký rozruch a záujem. Ide o jeden z najbohatších hrobov s dĺžkou hrobu 21 m, šírkou 18 m. Pod mohylou sa našiel hrob. Knieža, mocnár, veľmož,  určite vysoko postavený muž, pochovaný v hrobe, ktorý bol vydlabaný z jedného kmeňa stromu. Archeológovia s napätím prezerali  nájdený tzv. zemplínsky meč zdobený zlatými fóliami. A tak k historickému viedenskému meču pribudol aj veľmi podobný záhadný zemplínsky.  Zbraň z Viedne bola považovaná za dedičný, mocenský symbol vznešeného arpádovského rodu. Maďarský archeológ Fettich bol presvedčený, že na Zemplíne sa podaril „senzačný objav európskeho významu, veľkolepý a historický dôkaz…“ Fettich spustil „európsku akceleráciu záujmu“ vyhlásením, podľa ktorého spomenutý hrob veľmoža je vzácnym pietnym miestom pre všetkých Maďarov.. Pretože veľmož nie je nikto iný ako praotec arpádovského rodu. Presnejšie, posledné miesto odpočinku Álmoša, otca Arpáda, ktorý stál na prvom stupni zakladateľa maďarského kráľovského rodu. Hypotéza však nebola prijatá u väčšiny maďarských odborníkov. A tak zostáva záhadou koho hrob sa na Zemplíne našiel.

Zdroje:

http://www.geoparkganovce.sk/neandertalec-archeologia_a_historia-nepisana_historia_ganoviec.aspx

http://www.archeologiask.sk/slovenska-archeologia/archeologicka-topografia-slovenska/g.html

http://www.dobrodruh.sk/historia/ganovsky-travertin—praveky-poklad

http://www.historika.sk/dobabronzova.htm

http://www.oskole.sk/?id_cat=8&clanok=16431

http://www.archeologiask.sk/slovenska-archeologia/archeologicka-topografia-slovenska/g.html

http://www.dobrodruh.sk/historia/hradisko-bazgovic-tajomstvo-meca-z-marianky

https://sk.wikipedia.org/wiki/Velatick%C3%A9_hradisko

http://hiking.sk/hk/fo/35425/velaticke_hradisko.html

http://korzar.sme.sk/c/4562582/zemny-hrad-

Zázračné studničky – Trenčiansky kraj 7.

14.11.2018

Miesto: Kálnica - Očanka Okres : Nové Mesto nad Váhom GPS : 48,767942⁰N, 17,925608⁰E Miesto: Kálnica – pod Kamenným chrámom Okres : Nové Mesto nad Váhom GPS : 48,742152⁰N, 17,972830⁰E viac »

Zázračné studničky – Trenčiansky kraj 6.

12.11.2018

Miesto: Malé Lednice Okres : Považská Bystrica GPS : 49,032852⁰N 18,588223⁰E Pod gotickým Kostolom svätého Mikuláša v Domaniže je pochovaný farár Juraj Vrtík, ktorý sa stal obeťou viac »

Zázračné studničky – Trenčiansky kraj 5.

11.11.2018

Miesto: Červený Kameň Okres : Ilava GPS : 49,092653⁰ N, 18,176542⁰ E Nad obcou Červený Kameň je studnička o ktorej sa hovorí, že má liečivé účinky na oči. Nachádza sa na trase viac »

železnica, koľalnice

Pri železničnej zastávke v Bratislave vyhasol život muža

16.11.2018 19:21

Život neznámeho muža vyhasol krátko po 16.30 h v blízkosti železničnej zastávky Bratislava-Vinohrady v smere do Senca.

farmári protestná jazda traktor

Po Iniciatíve poľnohospodárov vzniká aj Spolok farmárov Slovenska

16.11.2018 18:57

Spolok je zatiaľ občianskym združením, v budúcnosti by sa chcelo stať odborovou organizáciou.

USA, jim acosta, CNN, novinár, akreditácia

Súd nariadil Bielemu domu vrátiť reportérovi CNN akreditáciu

16.11.2018 17:29

Podľa sudcu porušil Biely dom 1. dodatok Ústavy USA o slobode vyznania, tlače a prejavu.

PROTEST: Za slušné Slovensko v Bratislave

Tisícky ľudí žiadali slušné Slovensko. "Choďte už do čerta", odkázal Ficovi či Dankovi Stanke

16.11.2018 17:00, aktualizované: 19:33

Peter Celec z iniciatívy vedcov odkázal, s dávkou humoru a odkazom na Dankovu prácu, že "odpisovať sa nemá. Odpisovať je podvod a hlavne strašná hanba," povedal.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 130
Celková čítanosť: 191315x
Priemerná čítanosť článkov: 1472x

Autor blogu