Kamenné dvojkreslo sa nachádza v obci Lietava neďaleko Lietavského hradu. Údajne bolo vytesané talianskymi kamenármi v roku 1788. V tejto oblasti lámali kameň na stavbu mosta cez Váh zo Žiliny do Budatína. Dvojkreslo je otočené čelom k východu a nie k hradu Lietava, ktorý je z tohto miesta viditeľný. Je neobvyklé, že po celodennej namáhavej kamenárskej práce mali ešte chuť vytesávať na tomto mieste dvojkreslo.
Domnienku, že ide o kultový objekt súvisiaci s kultom slnka vyslovil Dr. V.G.Bukovinský. Podobné dvojkreslo sa totiž nachádza v Malej Ázii na planine tzv. Midasovho mesta. V odbornej literatúre je známe pod názvom – Frýgický oltár. Stredovekí Frýgovia, počas svojich kultových slávností ukladali na dvojkreslo figuríny bohyne Kybely a jej syna Attysa.
Najstaršie sídla Frýgov sa nachádzali na území južných Čiech. Pri svojich presunoch prešli naprieč Európou niekedy v druhom tisícročí pred našim letopočtom. Nápadná podobnosť uvedených kamenných dvojkresiel oprávňuje vysloviť predpoklad, že sa Frýgovia pri svojej púte Európou dlhšie zdržali aj v Lietavskej doline.
Zdroje:
https://www.sdetmi.com/podujatia/detail/67267/kamenne-dvojkreslo-s-vyhladom-na-lietavsky-hrad/
https://www.turistika.cz/mista/kamenne-dvojkreslo–1/detail
https://mypovazska.sme.sk/c/22093489/matus-cak-v-kamennom-dvojkresle-nesedaval.html
Celá debata | RSS tejto debaty