Československý zlatý poklad.

Československý zlatý poklad začal vznikať v roku 1919. Zakladatelia štátu vyhlásili zbierku na národný poklad a nadšení ľudia dávali v dobrej viere svoje zlato, ktoré malo tvoriť zlatý základ pre novú menu. Od dobrovoľných darcov Národná banka dostala vyše 94 tisíc zlatých mincí a medailí a 65 kilogramov rýdzeho zlata. Z hľadiska objemu pre potreby zlatých rezerv štátu to však nebolo veľa. Štát preto vypísal aj pôžičku, ktorú občania mohli upisovať aj zlatom či striebrom. Tá zaznamenala nečakaný úspech. Takto narástol zlatý poklad republiky do roku 1925 o 3,2 tony zlata a 27 ton striebra. Lenže v tom čase už mala Národná banka v zásobe vyše 40 ton zlata. Odkiaľ sa vzalo?

Dvanásť ton prišlo z bývalej Rakúsko-Uhorskej banky v rámci delenia monarchie. Ďalšiu veľkú časť zlata tvoril zisk štátu z podnikania, avšak časť – nevedno presne aká – pochádzala aj zo zlata ruských cárov, ktoré priniesli československí legionári z Ruska. Tí totiž dobyli v roku 1918 Kazaň, kde bola uskladnená približne polovica cárskeho pokladu. Z obavy pred nemeckou ofenzívou. Československí legionári obrovský poklad štrnásť mesiacov strážili. Potom ho odovzdali admirálovi Kolčakovi – lenže po jeho ústupe opäť dostali úlohu strážiť vlak s pokladom. Až v marci 1920 ho definitívne odovzdali do rúk revolučného výboru, ale to už údajne bola iba tretina z množstva, ktoré odcestovalo v auguste 1918 z Kazane. Kam sa podelo zvyšné ruské zlato je už ťažké zistiť. Uchovaný je však dokument zo štábu 1. divízie, v ktorom sa píše o utajovanom prevoze 750 dební na lodi Sheridan z Vladivostoku do Terstu v lete 1920. Z Terstu bol tento náklad prepravený do Československa „v sanitnom vlaku – pod posteľami vojakov, označených za duševne chorých. Niektorí českí historici sa tejto verzii bránia, tvrdia, že ruského zlata prineseného do Československa legionármi bolo zanedbateľné množstvo, a že podstatnú časť zlata získal štát z dobrého hospodárenia a exportu cukru. Tiež z podnikania legionárskej spoločnosti, ktorá počas rokov, keď naši legionári ovládali značnú časť Sibíri. Odtiaľ vo veľkom exportovala drahé kovy, kožušiny a iné komodity. Každopádne, v roku 1930 bolo v Národnej banke už 69 ton zlata a v roku 1938 už skoro 95 ton. S blížiacim sa Mníchovským diktátom si bola Národná banka vedomá nebezpečenstva. Väčšinu zlata uložila v cudzine, najmä v londýnskej Bank of England, ale aj vo švajčiarskych a v belgických bankách. Osobitný komisár nemeckej Ríšskej banky, a s pištoľou v ruke donútil dvoch riaditeľov banky, aby podpísali prevod 23 ton zlata z českého účtu v Bank of England na účet Ríšskej banky. Samotný Winston Churchill označil lúpež zlata za 6 miliónov libier za „druhý Mníchov“. Väčšiu časť zlata v Bank of England, ktoré bolo vedené na inom účte, v hodnote okolo 7,5 milióna libier, sa však podarilo zachrániť. Toto zlato sa neskôr stalo garanciou troch britských pôžičiek určených na financovanie československej exilovej vlády a zahraničného odboja. Česi a Slováci, ktorí s nasadením života bránili Britániu, si museli všetku výzbroj a výstroj z týchto pôžičiek platiť. Tú časť zlata, ktorá nebola uložená v zahraničí, ale ostala v Čechách Nemci postupne odviezli do Nemecka. Išlo približne o 43 ton.

Spojenci po vojne zhromaždili zlato, ktoré v Nemecku objavili. Bolo to približne 277 ton. Teda asi polovica zlata, ktoré Nemci stihli počas vojny ulúpiť (kde je tá druhá polovica, to je jedna z najväčších záhad histórie z toho obdobia). Komisia objavené zlato rozdelila medzi pätnásť centrálnych bánk európskych krajín. Československu pripadol podiel 24,5 tony, z ktorých v roku 1948 previezli do Prahy 6,1 tony. Zvyšok, 18,4 tony zostal v Bank of England a americkej Federal Reserve Bank ešte niekoľko desaťročí. Veľká Británia aj USA jeho vrátenie pod rôznymi zámienkami odmietali. Až v roku 1981 sa podarilo dohodnúť. Československo zaplatilo USA 81,5 milióna dolárov a Británii 24 miliónov libier ako kompenzáciu. Tým sa zároveň vyriešili vzájomné otvorené finančné a majetkovoprávne otázky. Začiatkom roka 1982, sa zvyšok československého zlata konečne vrátil domov.

Po rozpade Česko-Slovenska sa zlaté rezervy, vtedy vo výške 102 ton, rozdelili v pomere dva ku jednej. Slovensko má stále okolo 32 ton zlata, uložené sú – kde inde ako v sejfoch Bank of England.  Naši bankári ich nechcú odtiaľ zatiaľ vyzdvihnúť s tým, že sa tam lepšie zhodnocujú.

 

Zázračné studničky – Prešovský kraj 16.

02.12.2024

Miesto : Smilno Okres : Bardejov GPS : 49.3951147N, 21.3510853E V lesoch nad osadou Smilno sa nachádza kameň v tvare kresielka, po stáročia nazývaný Stolček Panny Márie. Za posledné roky k nemu pribudla socha Panny Márie, kríž i mnoho svätých obrázkov na blízkych stromoch. V blízkosti sú 3 studničky, ktorým sa priznáva uzdravujúca moc. K tomuto miestu sa [...]

Zázračný obraz – Krásny Brod

29.11.2024

Pôvod ikony Krásnobrodskej Bohorodičky siaha hlboko do minulosti,pochádza zo 14. storočia. K jej napísaniu sa viaže legenda, ktorá sa zachovala v miestnej tradícii a bola taktiež zapísaná Vladimírom Terleckým, odvolávajúcim sa na staršie svedectvo. Pred sviatkom Zoslania Svätého Ducha išiel žobrák – slepec v sprievode s chlapcom laboreckou dolinou. Zastavili sa [...]

Zázračný obraz – Stropkov

26.11.2024

Oltár Panny Márie Škapuliarskej v Stropkove sa pýši vzácnym obrazom Božej matky považovaným za zázračný, resp. milostivý, tzn. že prostredníctvom neho nadprirodzeným spôsobom pôsobí Božia milosť. Predkom zemepána, ktorý dal tento obraz vyhotoviť, sa vraj zjavila Panna Mária. Celý rod mal odvtedy Božiu rodičku vo veľkej úcte, čo sa malo prejaviť práve i [...]

Brusel, maskovaní útočníci, Belgicko, streľba

Maskovaní muži spustili streľbu v bruselskom metre. Polícia hľadá ozbrojencov s kalašnikovom

05.02.2025 12:55

Video podľa BBC zachytáva najmenej dvojicu mužov v kuklách, ako pri vchode do metra nesú zbrane pripomínajúce sovietsku útočnú pušku kališníkov.

Sweden Shooting

Odcudzil sa rodine, ľudí nemal rád. Najhorší masaker vo Švédsku spáchal samotár, ktorý si zmenil priezvisko

05.02.2025 12:30

V meste Örebro zabíjal 35-ročný muž, ktorý mal zbrojný preukaz. Jeden svedok o ňom povedal, že prišiel vyzbrojený s dvomi dlhými zbraňami.

Kataster, Katastrálny odbor

Kataster po mesiaci od hackerského útoku funguje iba lokálne a papierovo, upozornil Hargaš

05.02.2025 12:16

Opozičný poslanec zároveň vyzval ministrov, aby povedali pravdu o tom, či boli citlivé údaje o občanoch a ich majetku z katastra pri hackerskom útoku odcudzené.

baňa Handlová

Obžalovaní v kauze výbuchu v bani v Handlovej sú vinní, dostali tresty pod dolnou hranicou

05.02.2025 12:05, aktualizované: 12:49

Tragický výbuch si vyžiadal 20 obetí.