Miesto: Topolčany
Okres : Topolčany
GPS : 48,552551 N, 18,156114E
Začiatky mariánskeho kultu v Topoľčanoch sa spájajú s malou kaplnkou, ktorú dala postaviť grófka Katarína Pálffyová v roku 1630. Bola v nej umiestnená socha Sedembolestnej Panny Márie. V blízkosti kaplnky vyvierala voda a v 18. storočí sa rozšírili správy, že sa v tých miestach zjavuje Kristova matka. Voda a bahno okolo prameňa boli vraj liečivé a hojili najmä choré oči. K tomuto miestu sa viaže nasledovná legenda:
Topoľčiansky richtár Michal Šuchman usporiadal v decembri 1807 veľkú hostinu. Zavolal na ňu aj závadského farára Jána Andrejkoviča. Už bola tma keď sa farár Andrejkovič v koči vydal na cestu domov. Keď prechádzali popri kaplnke, v ktorej bola umiestnená socha Sedembolestnej Panny Márie, kone pri kaplnke odrazu zastali. Na otázku pána farára, prečo stoja, kočiš odpovedá: „Vidím pred koňmi stáť bielo oblečenú ženu s roztiahnutými rukami, ktorá vyšla z kaplnky.“ „Šľahni ju bičom“, hovorí mu farár. Prestrašený kočiš sa zdráhal. Pána farára prešla trpezlivosť. Sám šľahol bičom, pričom zasiahol tajomnú bielu ženu. Záhadná pani hneď zmizla. Na druhý deň ľudia ktorí prišli ku kaplnke zostali šokovaní. Socha Sedembolestnej Panny Márie mala na ľavom líci hlbokú krvavú jazvu. (Táto jazva, ktorú spôsobila rana bičom je tam podnes.) Krátko po týchto záhadných udalostiach 8. februára roku Pána 1808 sochu Sedembolesténej Panny Márie z kaplnky preniesli na chórus topoľčianskeho farského kostola.
V roku 1856 bola v Topoľčanoch postavená kalvária. Tvorí ju 14 zastávok krížovej cesty v podobe kaplniek. Hlavná kaplnka je nad prameňom na ktorý sa viaže povesť o zázračnej vode.
Kalvária sa nachádza v južnej časti mesta. Od železničnej stanice Topoľčany cca 2,5 km. Prejdeme ulicou M.Rázusa, Stummerovou ulicou až na ulicu Pod Kalváriou.
Zdroje:
http://www.regionnitra.sk/test-panorama/129-demo/historia/religiozny-turizmus/644-kalvaria-topolcany
http://topolcanyinfo.sme.sk/c/1857380/topolcany-opat-vitaju-marianskych-putnikov.html#ixzz4PMaZ1HQG
Foto: autor
Celá debata | RSS tejto debaty