Trúbiaci kameň.
V lesoch neďaleko malebnej juhoslovenskej dedinky Sucháň sa ukrýva azda najzáhadnejší hudobný nástroj na Slovensku, tzv. Trúbiaci kameň , inak nazývaný aj hlásna skala, trúbiaca skala, zvonovec alebo Tatárska píšťala.
Trúbiaci kameň je andezitová skala o veľkosti cca 3,5 m po dĺžke, 2,5 m vo šírke a 1 m po výške, v ktorej sú vytvorené dva otvory, vysekané číslice ( 1794 resp. 1194) a mapka terénu. Po fúknutí do horného otvoru vychádza z druhého otvoru zvuk, ktorý sa rozlieha po širokom okolí. Len málokto však dokáže na skalu správne zatrúbiť, obyčajným fúknutím sa tón nevylúdi. Ťažké je povedať, či ide v prípade trúbiacich otvorov v kameni o hračku prírody, alebo dômyselný ľudský výtvor. Záhadná skala (trúbiaci kameň) nebola doposiaľ vedecky vysvetlená. Ako to bolo v skutočnosti, to je dnes už veľmi ťažké rozsúdiť.
Trúbiaci kameň využívali podľa povesti v dávnych dobách Turci, ktorí ním zvolávali svojich ľudí z rabovačiek po okolí, preto sa balvan niekedy nazýva i Tureckou píšťalou. Podľa inej verzie slúžil naopak domácemu obyvateľstvu, ktoré ho rozozvučiavalo na výstrahu pred blížiacimi sa pohanmi. Podľa povesti sa Turci po dobytí hradu Modrý Kameň chceli posunúť ďalej do vnútrozemia. Spleť dolín im tam sťažovala orientáciu, preto do jednej zo skál vytesali dva otvory a prispôsobili ju na trúbenie. A týmto spôsobom sa zvolávali na určené stanovište. Podľa všetkých indícií bolo takýchto kameňov viac, a tvorili zaujímavú signalizačnú sústavu. Druhý, ešte nedokončený trúbiaci kameň bol objavený neďaleko polohy Ondrejcov laz.
K záhadám nevšedného hudobného nástroja možno napokon pripočítať i tajuplný obrazec a číslice ( 1794 resp. 1194), ktoré doň pred stáročiami niekto vytesal. Číslo 1194 podľa islamského letopočtu by mohol predstavovať náš rok 1572, kedy v tomto kraji boli Turci. Takisto je tu vytesaný aj pôvodný trojuholníkový obrazec s polpriamkami, ktorý slúži ako jednoduchá smerová ružica. Šípky ukazujú na Španí laz, do suchánsko-plachtinskej doliny a k studni Turčianka, na ktorej je ďalší smerový znak.
Zdroje:
http://www.obecsuchan.sk/o-obci/prirodne-utvary/trubiaci-kamen.html
http://www.vypadni.sk/sk/trubiaci-kamen
https://okresvk.wordpress.com/2014/05/29/trubiaci-kamen/
http://cestovanie.pravda.sk/ostatne/clanok/4634-trubiaci-kamen-v-suchani-je-dedicstvom-turkov/
http://nasnovohrad.sme.sk/c/5507090/trubiaci-kamen-v-suchani-nezatrubi-kazdemu.html#ixzz4RKzEdOX9
Celá debata | RSS tejto debaty