Záhady na Slovensku – gróf

 

Bojnice – zámok

 

Podľa znalcov mágie zámok Bojnice je vraj vybudovaný zo znalosťami posvätnej geometrie – podobne ako egyptské pyramídy. Gróf Pálfy sa vraj usiloval o zmenu svojho sídla na akúsi mystickú hrobku. Nasvedčovať by tomu mali aj požiadavky na rituál pohrebu, umiestnenie sarkofágu a zaobchádzanie s ostatkami. Po smrti grófa mu na jeho prianie bola z tela vypustená krv a nahradil ju roztok glycerínu. Gróf bol premiestnený do rodinnej hrobky, ale jeho sarkofág bol umiestnený na iné miesto ako chcel.

Prvá zmienka o paranormálnych javoch je z roku 1940. Po zámku sa vraj prechádza biela pani a vyskytujú sa rôzne hmlovité tvary a príznak mohutného muža v starovekom odeve. Pracovníci súkromných bezpečnostných služieb sa stretli už v súčasnosti s úkazmi poltergeist – otvárali sa dvere, premiestňovali predmety, otáčali sa kľúče v zámkach, čo potvrdili aj zamestnanci.

Okolo roku 1985 si pracovníci múzea v Bojniciach všimli, že zo sarkofágu, v ktorom sú uložené pozostatky Jána Pálffyho, vyteká akási tekutina. Starší pracovníci múzea tvrdia, že tento úkaz sa začal objavovať oveľa skôr, údajne už v roku 1957. Spočiatku sa tomuto javu nevenovala zvláštna pozornosť. Zriadenci múzea jednoducho malé množstvo záhadnej tekutiny (asi deci ročne) umyli handrou. Prvý obrat v situácii nastal až vo februári roku 1991, kedy dal riaditeľ múzea z hygienických dôvodov uzavrieť hrobku pred verejnosťou. Bolo oprávnené podozrenie, že záhadná tekutina pochádza z rozkladajúceho sa grófovho tela. Tekutina mala konzistenciu smoly alebo medu a bola bez zápachu. Vrchná časť výtoku bola lepkavá, mazľavá, spodná suchá a celá hmota časom sčernala. Ďalším pozorovaním sa zistilo, že objem výtoku sa mení, ale nie je závislý od počasia alebo klimatických podmienok.

Počas uzavretia hrobky prebiehali mikrobilogické a chemické skúšky vzoriek výtoku. Všetci odborníci, ktorí rozbor vzorky skúmali (okresný hygienik, patológ, Chemickotechnologická fakulta v Bratislave i Výskumný ústav pre Petrochémiu) svorne vyhlásili, že výtok neohrozuje zdravie návštevníkov. Po tomto verdikte bola krypta opäť sprístupnená verejnosti. Nebezpečenstvo toxicity, či infekčnosti teda nehrozilo, napriek tomu sa vedenie múzea rozhodlo pristúpiť k sterilizácii vnútrajška sarkofágu prostredníctvo sondového otvoru plynnou zmesou etylénoxidu a oxidu uhličitého. V spolupráci s niektorými firmami prebehla endoskopia, počas ktorej sa podarilo nazrieť dovnútra sarkofágu. Optické zariadenie zobrazilo jeho vnútrajšok. Tento pohľad bol naozaj prekvapujúci. Cínová rakva s grófovými telesnými pozostatkami, bola uložená atypicky, na oceľových nosníkoch vo veku sarkofágu a nie v jeho dolnej časti ako by sa logicky predpokladalo. V podstavci je naproti tomu dutina, ktorej obsah ostáva zatiaľ neznámy. Samotná cínová rakva je na spodnej časti znehodnotená koróziou a z tohto miesta dochádza i výlevu tekutiny. Vedľa nej ležia dva zapečatené balíčky, ktorých obsah budí rozmanité dohady.

Dnes už k výtoku zo sarkofágu v krypte nedochádza. Zaujímavosťou však je, že k jeho zastaveniu došlo práve v septembri 1995. Vtedy sa na Bojnický zámok vrátil po viac ako šiestich desaťročiach vzácny oltár v podobe desiatich gotických tabuľových obrazov florentského majstra Narda di Cione z polovice 14. storočia, Ten Pálffy získal okolo roku 1874 v Taliansku, neskôr bol inštalovaný v Päťhrannej veži, potom v zámockej kaplnke, až bol v roku 1933 odvezený do Prahy. Je známe, že oltár patril k najcennejším pokladom čudáckeho grófa, čo dokazuje i zvláštny fakt, že ho vsadil do kaplnky presne na úrovni sarkofágu, akoby mal plniť akúsi dôležitú funkciu i v dobe, kedy bude jeho majiteľ na mieste svojho posledného odpočinku.

 

Zdroje:

http://www.kpufo.eu/sk/index.php/tajomne-miesta/185-36

http://www.putnici.sk/news/1147

http://www.pohrebnictvo.sk/tajomstvo-sarkofagu/

http://mazanik.tripod.com/bojnice/sarkofag.htm

http://www.novakoviny.eu/archiv/cesty/983-bojnice-zahady-palffy

http://www.czsk.net/dotyky/7_2001/bojnice.html

Zázračný obraz – Košice

20.11.2024

V interiéri Dómu svätej Alžbety sa nachádza Panna Mária „Pócsska“, teda ikona pomenovaná podľa mesta Pócs, teraz už Máriapócs. . Jej originál je výnimočný tým, že v meste Pócs začal v roku 1696 zázračne slziť. Vtedy cisárovná, manželka cisára Leopolda I., prejavila želanie mať ikonu vo Viedni. Požiadala mesto Košice, aby zabezpečilo jej prevoz. Keď [...]

Zázračný obraz – Prešov / Nižná Šebastová

17.11.2024

V Nižnej Šebastovej sa v kostole nachádza obraz Matky Božej, ktorý podľa legendy v čase náboženských vojen 22. júna 1644 zázračným spôsobom potrestal protestantských vojakov. . Vojaci – stúpenci povstania Juraja I. Rákocziho – najskôr krutým spôsobom umučili mnícha, ktorý nestihol ujsť. Potom sa pustili do ničenia inventára kostola. Keď sa však jeden z [...]

Zázračný obraz – Vranov nad Topľou

13.11.2024

Mesto Vranov nad Topľou na východe Slovenska sa ako jedno z deviatich miest pýši kostolom, ktorý povýšili v roku 2008 na baziliku minor. Okrem mnohých sôch, rezieb a vzácnych pamiatok je bazilika známa obrazom Panny Márie, ktorá pred viac ako 300 rokmi ronil krvavé slzy. Pavlínsky kronikár Mikuláš Benger uvádza, že tento mariánsky obraz vlastnil František Golecký. Pavlíni [...]

Drucker

Minister školstva rokuje so školskými odborármi. Veríme, že dospejeme k dohode, tvrdí

23.11.2024 12:50

Školskí odborári sa minulý týždeň stretli s prezidentom Petrom Pellegrinim.

APTOPIX Poland Presidential Election

Poľsko pozná Tuskovho kandidáta na prezidenta: Varšavský primátor získal silnú podporu

23.11.2024 11:49, aktualizované: 12:12

Hlasovať vo vnútrostraníckych primárkach mohlo viac ako 25-tisíc ľudí.

Bratislava, Dunaj, potápa sa, loď

VIDEO: Na Dunaji sa potápa loď, hasiči a policajti spustili záchrannú akciu

23.11.2024 11:05, aktualizované: 12:20

Krajským policajtom vyrazil na pomoc aj Hasičský a záchranný zbor.

Pakistan bomba

Pakistan čelí vlne krvavých náboženských konfliktov, pri najnovšom výbuchu zomrelo viac ako 30 ľudí

23.11.2024 10:28, aktualizované: 10:52

Od leta si sektárske konflikty v nepokojnom okrese Kurram v provincii Chajbar Pachtunchvá vyžiadali okolo 150 mŕtvych.