Záhady na Slovensku – gróf

 

Bojnice – zámok

 

Podľa znalcov mágie zámok Bojnice je vraj vybudovaný zo znalosťami posvätnej geometrie – podobne ako egyptské pyramídy. Gróf Pálfy sa vraj usiloval o zmenu svojho sídla na akúsi mystickú hrobku. Nasvedčovať by tomu mali aj požiadavky na rituál pohrebu, umiestnenie sarkofágu a zaobchádzanie s ostatkami. Po smrti grófa mu na jeho prianie bola z tela vypustená krv a nahradil ju roztok glycerínu. Gróf bol premiestnený do rodinnej hrobky, ale jeho sarkofág bol umiestnený na iné miesto ako chcel.

Prvá zmienka o paranormálnych javoch je z roku 1940. Po zámku sa vraj prechádza biela pani a vyskytujú sa rôzne hmlovité tvary a príznak mohutného muža v starovekom odeve. Pracovníci súkromných bezpečnostných služieb sa stretli už v súčasnosti s úkazmi poltergeist – otvárali sa dvere, premiestňovali predmety, otáčali sa kľúče v zámkach, čo potvrdili aj zamestnanci.

Okolo roku 1985 si pracovníci múzea v Bojniciach všimli, že zo sarkofágu, v ktorom sú uložené pozostatky Jána Pálffyho, vyteká akási tekutina. Starší pracovníci múzea tvrdia, že tento úkaz sa začal objavovať oveľa skôr, údajne už v roku 1957. Spočiatku sa tomuto javu nevenovala zvláštna pozornosť. Zriadenci múzea jednoducho malé množstvo záhadnej tekutiny (asi deci ročne) umyli handrou. Prvý obrat v situácii nastal až vo februári roku 1991, kedy dal riaditeľ múzea z hygienických dôvodov uzavrieť hrobku pred verejnosťou. Bolo oprávnené podozrenie, že záhadná tekutina pochádza z rozkladajúceho sa grófovho tela. Tekutina mala konzistenciu smoly alebo medu a bola bez zápachu. Vrchná časť výtoku bola lepkavá, mazľavá, spodná suchá a celá hmota časom sčernala. Ďalším pozorovaním sa zistilo, že objem výtoku sa mení, ale nie je závislý od počasia alebo klimatických podmienok.

Počas uzavretia hrobky prebiehali mikrobilogické a chemické skúšky vzoriek výtoku. Všetci odborníci, ktorí rozbor vzorky skúmali (okresný hygienik, patológ, Chemickotechnologická fakulta v Bratislave i Výskumný ústav pre Petrochémiu) svorne vyhlásili, že výtok neohrozuje zdravie návštevníkov. Po tomto verdikte bola krypta opäť sprístupnená verejnosti. Nebezpečenstvo toxicity, či infekčnosti teda nehrozilo, napriek tomu sa vedenie múzea rozhodlo pristúpiť k sterilizácii vnútrajška sarkofágu prostredníctvo sondového otvoru plynnou zmesou etylénoxidu a oxidu uhličitého. V spolupráci s niektorými firmami prebehla endoskopia, počas ktorej sa podarilo nazrieť dovnútra sarkofágu. Optické zariadenie zobrazilo jeho vnútrajšok. Tento pohľad bol naozaj prekvapujúci. Cínová rakva s grófovými telesnými pozostatkami, bola uložená atypicky, na oceľových nosníkoch vo veku sarkofágu a nie v jeho dolnej časti ako by sa logicky predpokladalo. V podstavci je naproti tomu dutina, ktorej obsah ostáva zatiaľ neznámy. Samotná cínová rakva je na spodnej časti znehodnotená koróziou a z tohto miesta dochádza i výlevu tekutiny. Vedľa nej ležia dva zapečatené balíčky, ktorých obsah budí rozmanité dohady.

Dnes už k výtoku zo sarkofágu v krypte nedochádza. Zaujímavosťou však je, že k jeho zastaveniu došlo práve v septembri 1995. Vtedy sa na Bojnický zámok vrátil po viac ako šiestich desaťročiach vzácny oltár v podobe desiatich gotických tabuľových obrazov florentského majstra Narda di Cione z polovice 14. storočia, Ten Pálffy získal okolo roku 1874 v Taliansku, neskôr bol inštalovaný v Päťhrannej veži, potom v zámockej kaplnke, až bol v roku 1933 odvezený do Prahy. Je známe, že oltár patril k najcennejším pokladom čudáckeho grófa, čo dokazuje i zvláštny fakt, že ho vsadil do kaplnky presne na úrovni sarkofágu, akoby mal plniť akúsi dôležitú funkciu i v dobe, kedy bude jeho majiteľ na mieste svojho posledného odpočinku.

 

Zdroje:

http://www.kpufo.eu/sk/index.php/tajomne-miesta/185-36

http://www.putnici.sk/news/1147

http://www.pohrebnictvo.sk/tajomstvo-sarkofagu/

http://mazanik.tripod.com/bojnice/sarkofag.htm

http://www.novakoviny.eu/archiv/cesty/983-bojnice-zahady-palffy

http://www.czsk.net/dotyky/7_2001/bojnice.html

Záhady na Slovensku – Studnička s runovým písmom

07.04.2025

Vrch Velestúr v Kremnických vrchoch nie je jediným miestom s runovým nápisom. Runy v skale sa nachádzajú aj pri studničke povyše pršianskych lazov. Tretí runový nápis by sa mal podľa písomných zdrojov údajne nachádzať na balvane na vrchu Smrečník, ale doteraz nebol objavený. Studnička s runovým písmom Hneď pod studničkou, na skale mierne obrastenej machom je vyrytý [...]

Záhady na Slovensku – kamenné megality

21.03.2025

Aj pod Vysokými Tatrami stáli kedysi kamenné megality, podobne ako v britskom Stonehenge. Všetko sa začalo objavom fotografie z roku 1935, ktorá zachytávala päť kamenných útvarov stojacich na poli za Kežmarkom. Hoci dnes tam už balvany nie sú, bádatelia vypočítali ich vtedajšiu polohu a zistili, že išlo o stavbu, svojim významom pripomínajúcu Stonehenge. Monolity [...]

Záhady na Slovensku – Havária nemeckého vojenského transportu

17.03.2025

Stredoslovenské pohorie Kremnické vrchy už jeden a pol storočia pretína jedna z najkrajších železničných tratí Slovenska, Zvolen – Vrútky. Bola vybudovaná za čias, keď naše územie spravovalo Uhorsko, v rokoch 1870 – 1872. Počas druhej svetovej vojny bola trať dejiskom nevídaného vlakového nešťastia. Tesne pred polnocou 26.decembra 1944 odchádzal z Vrútok vlak smerom [...]

bombic

Na ŠTS sa rozhoduje o väzbe pre Bombica

19.04.2025 14:05

Rozhodovanie o väzbe extrémistu sa v Banskej Bystrici začalo už v piatok predpoludním.

pasmo gazy

V Gaze zomrelo za 48 hodín po útokoch Izraela vyše 90 ľudí, uvádzajú Palestínčania

19.04.2025 13:44

Niektorí z nich sa podľa zdravotníkov ukrývali v označenej humanitárnej zóne.

Holandsko, veterné mlyny, tulipány

Smrť dievčatka spustila lavínu. Jedy v kvetinárstvach i supermarketoch: Kytice sú plne pesticídov

19.04.2025 12:52

Nedávna štúdia odhalila, že väčšina kytíc kúpených v kvetinárstve, supermarkete alebo online je plná pesticídov.

Chorvátsko výcvikové lietadlo pád obete

Letecká tragédia v Nebraske si vyžiadala tri životy

19.04.2025 12:26

Lietadlo letelo nad riekou Platte a zrútilo sa do vody južne od mesta Fremont.