Vrch Velestúr v Kremnických vrchoch nie je jediným miestom s runovým nápisom. Runy v skale sa nachádzajú aj pri studničke povyše pršianskych lazov. Tretí runový nápis by sa mal podľa písomných zdrojov údajne nachádzať na balvane na vrchu Smrečník, ale doteraz nebol objavený.
Studnička s runovým písmom
Hneď pod studničkou, na skale mierne obrastenej machom je vyrytý text písaný údajne v runovom písme. Hoci sa jeho pravosť spochybňuje, ti čo sem prídu majú môžu tento nápis uvidieť. Čitateľnosť znakov nie je však práve najideálnejšia.
Runový nápis pri studničke objavil a do verejnosti uviedol slovensky národovec Samuel Petrikovic z Radvane. Svoj nalez opísal nasledovne: „Roku 1875 v lete cestujúc so svojim strýcom z Radvane cez Horne Pršany horami do Kremnice, pod samou Vysočinou nad chodníčkom narazili sme na studničku, pri ktorej ležal asi 1,5 metra veľký, na vrchu plochy, trachytovy kameň. Upozornený strýcom na tenže kameň, obzrel som si ho bližšie a našiel som, že je popísaný runovým písmom, ktoré už vraj roku 1872 erárny horár Pilz z Ortut bol odhalil, a na znak toho nad studničkou do kolmo postaveného kameňa, ktorý sme tiež tam našli, svoje meno a rok vydlabal: 1872 – PILZ.“
Predkresťanské slovanské runové písmo používali Slovania na našom území dávno pred príchodom Cyrila a Metoda. Jeho ostatky sa zachovali na viacerých miestach vytesane do skál. Runy boli normálnym hláskovým písmom, ako naša latinka, od ktorej boli pravdepodobne priamo odvodene.
Zdroje:
https://www.malachovo.sk/news/starobyly-napis-pod-vysocinou-v-malachovskej-doline/
https://naucnechodniky.eu/naucny-chodnik-horne-prsany-rozhladna/
https://www.geocaching.com/geocache/GC8TGV8
https://hiking.dennikn.sk/ar/6916/v_zlatej_jeseni_ponad_malachov.html
https://blog.sme.sk/urda/cestovanie/z-hornych-prsian-do-kremnice https://www.facebook.com/groups/SlovenskoAkoMagickaKrajina
Celá debata | RSS tejto debaty