Oltár Panny Márie Škapuliarskej v Stropkove sa pýši vzácnym obrazom Božej matky považovaným za zázračný, resp. milostivý, tzn. že prostredníctvom neho nadprirodzeným spôsobom pôsobí Božia milosť. Predkom zemepána, ktorý dal tento obraz vyhotoviť, sa vraj zjavila Panna Mária. Celý rod mal odvtedy Božiu rodičku vo veľkej úcte, čo sa malo prejaviť práve i v tomto obraze.
Obraz zobrazuje Madonu oblečenú do nádherného purpurového a modrého rúcha zdobeného vyšívanými zlatými ružami. Na rukách drží nahého Ježiška, ktorý sa láskyplne vinie k svojej Matke a lícom sa dotýka jej líca. Intímny vzťah matky a dieťaťa premietol autor do nebeského prostredia. Postavy akoby vystupovali z tmavých oblakov, za ktorými sa otvárajú nebesia. Ilúzie nadprirodzeného prostredia umocňujú postavy anjelikov nesúcich atribúty Panny Márie. Medzi najstaršie bratstvá Panny Márie Škapuliarskej v Hornom Uhorsku, terajšom Slovensku, patrí Stropkov. Vtedajší patrón kostola v Stropkove gróf Žigmund Pethő požiadal v roku 1669 jágerského biskupa Tomáša Pálffyho, aby sa so schválením pápeža Klementa IX. mohlo založiť bratstvo Preblahoslavenej Panny Márie z vrchu Karmel. Teda škapuliarske bratstvo, ktoré by vzniklo pri farskom Kostole Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi a ktorého protektorom a sprostredkovateľom by bol stropkovský farár.
/ Predstavený rádu Karmelitán Šimon Stock mal v noci z 15. na 16. júla 1251 súkromné zjavenie, s ktorým sa spája aj odovzdanie škapuliara. Pôvodne išlo o druh látky, ktorý mal otvor na hlavu a ktorý rehoľníci nosili na svojej rehoľnej tunike vpredu i vzadu. Doteraz ho takto nosia bratia karmelitáni./
Foto – autor
Celá debata | RSS tejto debaty