Založ si blog

Záhady na Slovensku – Zaniknutá obec Miloj

 

Na Slovensku je iste veľa obcí, ktoré zanikli a nezostalí po nich ani len spomienky. Na Spiši bola však dedina po ktorej sa zachovali nie len zbytky kostola a aj legendy.  Aké bolí príčine jej zániku sa vedu dohady a pravá príčina ostane asi záhadou.

Na nevysokom návrší pri dedine Spišský Hrušov stojí kamenný monument s prekvapujúco precízne opracovanými nárožnými kameňmi.Je tozrúcanina veže z ranogotického kostolíka v zaniknutej dedine Miloj. Bol zasvätený sv. Stanislavovi niekedy v 13. storočí.

O zániku stredovekej osady kolujú rôzne povery. Najčastejšie sa hovorí o tom, že sa prepadla pod zem. Podľa inej zase dedinu vyplienili Turci či Tatári a ďalšia hovorí zase o tom, že jej obyvateľov vykynožila morová epidémia. Povráva sa, že tam dokonca straší.

Jedna z legiend hovorí, že dedina sa prepadla do pekla, lebo jej obyvatelia žili hriešnym životom . Veža ostala stáť, aby pripomínala hriešnikom, že treba žiť podľa Božích pravidiel. Stratená dedinka sa spomína v historických záznamoch už v roku 1255 ako terraMiloj. Dedina zanikla niekedy v 16. storočí. Chátrajúci kostol poslúžil ako zdroj stavebného materiálu pri výstavbe renesančného kaštieľa Csákyovcov v Spišskom Hrušove.

Obdobie 15. a prvej polovice 16. storočia bolo vekom, v ktorom došlo na Slovensku k najrozsiahlejšiemu pustnutiu sídiel. Postarala sa o to zmena klimatických pomerov, pravdepodobne najvýraznejšia za posledných tisíc rokov. Udreli tuhé zimy, kruté mrazy, výdatné letné búrky ničili ľuďom úrodu. Bolo to obdobie hladu, ľudia strácali nádej na zlepšenie situácie a tak húfne opúšťali svoje domy, hospodárstva. Skúšali sa usadiť v dolinách, v okolí riek, kde nánosy vytvorili výdatnejšiu zem na pestovaniepoľnohospodárskychproduktov. Historické záznamy podávajú svedectvo, že len na Hornom Spiši vtedy zaniklo či spustlo 23 dedín. To by mohol byť aj dôvod zániku obce  Miloj, doklial sa ďalším výskumom nezistia iné príčiny.

 

Zdroje:

https://www.pulib.sk/web/kniznica/elpub/dokument/slancova2/subor/svacova.pdf

https://zivot.pluska.sk/reportaze/zahada-spisi-prepadla-dedina-zem

https://www.expres.sk/229527/spisska-sodoma-a-gomora-zasiahol-stredoveku-dedinu-miloj-bozi-trest/

https://tlacovespravy.sme.sk/c/22459246/a-na-tychto-miestach-ste-uz-boli.html

Záhady na Slovensku – Barónka Žofia Bošňáková

14.03.2023

V roku 1689 dal Strečniansky hrad preskúmať jeho nový majiteľ Ján Jakub Löwenburg. Podnetom k tomu boli chýry o poklade ukrytom na hrade. V ruinách rozpadajúceho sa hradu nenašli žiaden poklad. Ale v krypte pod poškodenou kaplnkou medzi asi päťdesiatimi rakvami a telami zosnulých objavili rakvu s neporušeným telom barónky Žofie Bošňákovej. Napriek tomu, [...]

Záhady na Slovensku – Obri

10.03.2023

O zaniknutej obci Šoldov pod Tatrami sa tradovalo, že tam žili obri. Dlho sa to považovalo len za miestnu legendu. No neskôr sa tam našlo hradisko, kde v roku 2013 vykopali kostru. Mala viac ako dva metre. Ostatné kostry mali minimálne cez 178 cm a priemer bol cez 190 cm. V tej dobe musel chlap nad 190 cm pôsobiť impozantne v porovnaní s bežným mužom okolo 165 cm. Dvojmetrový [...]

Záhady na Slovensku – Bochníkovité idoly

17.02.2023

Tzv.bochníkovité idoly sú jednou z najväčších záhad európskeho praveku. Bochníkovité idoly nachádzame na náleziskách osád z 19. až 15. storočia pred n. l. (staršia doba bronzová až začiatkom strednej doby bronzovej). Potom sa bochníkovité idoly náhle vytrácajú. Ďalšia záhada. Ľudia, ktorí ich používali, obývali nížiny pod Alpami a v povodí Dunaja. Najviac [...]

vojna na Ukrajine, Charkov

Výcvik ukrajinských vojakov na Slovensku bude pokračovať aj tento rok

22.03.2023 13:04

Vyvíjať sa má v závislosti od potrieb Ukrajiny.

johnson

Nie je otázka či, ale prečo klamal. Johnson počas vrcholu covidu „žúroval“

22.03.2023 12:56

Johnsonova politická budúcnosť môže značne utrpieť, súdia britské médiá. Mohol by totiž prísť aj o mandát poslanca.

kórea

KĽDR znovu otestovala riadené strely, dopadli do mora pri východnom pobreží

22.03.2023 12:21

Južná Kórea je v stave pohotovosti a je pripravená dokončiť manévre, ktoré vykonáva spoločne s USA.

vláda heger mikulec

Vláda odobrila novelu Trestného zákona, kladie dôraz na alternatívne tresty

22.03.2023 12:20, aktualizované: 13:16

Právna norma má zmodernizovať slovenskú trestnú politiku a posunúť ju smerom k jej európskym základom.