Založ si blog

Záhady na Slovensku – Zaniknutá obec Miloj

 

Na Slovensku je iste veľa obcí, ktoré zanikli a nezostalí po nich ani len spomienky. Na Spiši bola však dedina po ktorej sa zachovali nie len zbytky kostola a aj legendy.  Aké bolí príčine jej zániku sa vedu dohady a pravá príčina ostane asi záhadou.

Na nevysokom návrší pri dedine Spišský Hrušov stojí kamenný monument s prekvapujúco precízne opracovanými nárožnými kameňmi.Je tozrúcanina veže z ranogotického kostolíka v zaniknutej dedine Miloj. Bol zasvätený sv. Stanislavovi niekedy v 13. storočí.

O zániku stredovekej osady kolujú rôzne povery. Najčastejšie sa hovorí o tom, že sa prepadla pod zem. Podľa inej zase dedinu vyplienili Turci či Tatári a ďalšia hovorí zase o tom, že jej obyvateľov vykynožila morová epidémia. Povráva sa, že tam dokonca straší.

Jedna z legiend hovorí, že dedina sa prepadla do pekla, lebo jej obyvatelia žili hriešnym životom . Veža ostala stáť, aby pripomínala hriešnikom, že treba žiť podľa Božích pravidiel. Stratená dedinka sa spomína v historických záznamoch už v roku 1255 ako terraMiloj. Dedina zanikla niekedy v 16. storočí. Chátrajúci kostol poslúžil ako zdroj stavebného materiálu pri výstavbe renesančného kaštieľa Csákyovcov v Spišskom Hrušove.

Obdobie 15. a prvej polovice 16. storočia bolo vekom, v ktorom došlo na Slovensku k najrozsiahlejšiemu pustnutiu sídiel. Postarala sa o to zmena klimatických pomerov, pravdepodobne najvýraznejšia za posledných tisíc rokov. Udreli tuhé zimy, kruté mrazy, výdatné letné búrky ničili ľuďom úrodu. Bolo to obdobie hladu, ľudia strácali nádej na zlepšenie situácie a tak húfne opúšťali svoje domy, hospodárstva. Skúšali sa usadiť v dolinách, v okolí riek, kde nánosy vytvorili výdatnejšiu zem na pestovaniepoľnohospodárskychproduktov. Historické záznamy podávajú svedectvo, že len na Hornom Spiši vtedy zaniklo či spustlo 23 dedín. To by mohol byť aj dôvod zániku obce  Miloj, doklial sa ďalším výskumom nezistia iné príčiny.

 

Zdroje:

https://www.pulib.sk/web/kniznica/elpub/dokument/slancova2/subor/svacova.pdf

https://zivot.pluska.sk/reportaze/zahada-spisi-prepadla-dedina-zem

https://www.expres.sk/229527/spisska-sodoma-a-gomora-zasiahol-stredoveku-dedinu-miloj-bozi-trest/

https://tlacovespravy.sme.sk/c/22459246/a-na-tychto-miestach-ste-uz-boli.html

Záhady na Slovensku – Meč „exkalíbur“

11.12.2023

Aj my sme mali legendárnych veľmožov, o ktorých sa píše v kronikách – Pribinu, Rastislava, Svätopluka. Z tohto obdobia sa našlo množstvo vzácnych vykopávok . Ani jednej nalez sa však nemôže zapísať do histórie ako legendárny meč kráľa Artuša. Legenda hovorí, že sa Svätopluk pred svojou smrťou utiahol medzi pustovníkov pod Zoborom. Predtým zabil svojho koňa [...]

Záhady na Slovensku – Kamenné dvojkreslo

06.04.2023

Kamenné dvojkreslo sa nachádza v obci Lietava neďaleko Lietavského hradu. Údajne bolo vytesané talianskymi kamenármi v roku 1788. V tejto oblasti lámali kameň na stavbu mosta cez Váh zo Žiliny do Budatína. Dvojkreslo je otočené čelom k východu a nie k hradu Lietava, ktorý je z tohto miesta viditeľný. Je neobvyklé, že po celodennej namáhavej kamenárskej práce [...]

Záhady na Slovensku – Halný

22.03.2023

Halný je vietor, meteorologický jav, ktorý sa vyskytuje najmä v západných Karpatoch, konkrétne na juhu Poľska. Najintenzívnejší je pod severnými svahmi Vysokých Tatier v regióne Podhalie, no zafúkať môže až do Krakova. Taktiež sa môže objaviť aj v údolí Liptova. Názov pochádza z poľského slova hala, čo v preklade znamená hoľa, horské lúky či horské [...]

búrka, pohoda

Na festivale Pohoda spadol počas búrky veľký stan, zasahujú záchranári, hlásia zranených

12.07.2024 19:02, aktualizované: 22:05

Na festivale je viac ako 30-tisíc návštevníkov.

Lučenec, kúpalisko

Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

12.07.2024 17:17

Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli vzorky odobraté v piatich prírodných vodných plochách.

nina polakova portret

Šimkovičovej sa nepáči, že Drlička odvolal šéfku baletu bez jej vedomia a žiada vysvetlenie

12.07.2024 16:03

Poláková ako jedna z mála v roku 2022, po odvolaní Mateja Drličku z postu generálneho riaditeľa, neodstúpila zo svojej funkcie.

Suchoj SuperJet 100

V Rusku spadlo dopravné lietadlo bez cestujúcich, trojčlenná posádka zahynula

12.07.2024 15:49, aktualizované: 16:20

V lietadle neboli pasažieri, stroj sa zrútil pri skúšobnom lete po oprave.