Založ si blog

Záhady na Slovensku – Zaniknutá obec Miloj

 

Na Slovensku je iste veľa obcí, ktoré zanikli a nezostalí po nich ani len spomienky. Na Spiši bola však dedina po ktorej sa zachovali nie len zbytky kostola a aj legendy.  Aké bolí príčine jej zániku sa vedu dohady a pravá príčina ostane asi záhadou.

Na nevysokom návrší pri dedine Spišský Hrušov stojí kamenný monument s prekvapujúco precízne opracovanými nárožnými kameňmi.Je tozrúcanina veže z ranogotického kostolíka v zaniknutej dedine Miloj. Bol zasvätený sv. Stanislavovi niekedy v 13. storočí.

O zániku stredovekej osady kolujú rôzne povery. Najčastejšie sa hovorí o tom, že sa prepadla pod zem. Podľa inej zase dedinu vyplienili Turci či Tatári a ďalšia hovorí zase o tom, že jej obyvateľov vykynožila morová epidémia. Povráva sa, že tam dokonca straší.

Jedna z legiend hovorí, že dedina sa prepadla do pekla, lebo jej obyvatelia žili hriešnym životom . Veža ostala stáť, aby pripomínala hriešnikom, že treba žiť podľa Božích pravidiel. Stratená dedinka sa spomína v historických záznamoch už v roku 1255 ako terraMiloj. Dedina zanikla niekedy v 16. storočí. Chátrajúci kostol poslúžil ako zdroj stavebného materiálu pri výstavbe renesančného kaštieľa Csákyovcov v Spišskom Hrušove.

Obdobie 15. a prvej polovice 16. storočia bolo vekom, v ktorom došlo na Slovensku k najrozsiahlejšiemu pustnutiu sídiel. Postarala sa o to zmena klimatických pomerov, pravdepodobne najvýraznejšia za posledných tisíc rokov. Udreli tuhé zimy, kruté mrazy, výdatné letné búrky ničili ľuďom úrodu. Bolo to obdobie hladu, ľudia strácali nádej na zlepšenie situácie a tak húfne opúšťali svoje domy, hospodárstva. Skúšali sa usadiť v dolinách, v okolí riek, kde nánosy vytvorili výdatnejšiu zem na pestovaniepoľnohospodárskychproduktov. Historické záznamy podávajú svedectvo, že len na Hornom Spiši vtedy zaniklo či spustlo 23 dedín. To by mohol byť aj dôvod zániku obce  Miloj, doklial sa ďalším výskumom nezistia iné príčiny.

 

Zdroje:

https://www.pulib.sk/web/kniznica/elpub/dokument/slancova2/subor/svacova.pdf

https://zivot.pluska.sk/reportaze/zahada-spisi-prepadla-dedina-zem

https://www.expres.sk/229527/spisska-sodoma-a-gomora-zasiahol-stredoveku-dedinu-miloj-bozi-trest/

https://tlacovespravy.sme.sk/c/22459246/a-na-tychto-miestach-ste-uz-boli.html

Záhady na Slovensku – Kamenné dvojkreslo

06.04.2023

Kamenné dvojkreslo sa nachádza v obci Lietava neďaleko Lietavského hradu. Údajne bolo vytesané talianskymi kamenármi v roku 1788. V tejto oblasti lámali kameň na stavbu mosta cez Váh zo Žiliny do Budatína. Dvojkreslo je otočené čelom k východu a nie k hradu Lietava, ktorý je z tohto miesta viditeľný. Je neobvyklé, že po celodennej namáhavej kamenárskej práce [...]

Záhady na Slovensku – Halný

22.03.2023

Halný je vietor, meteorologický jav, ktorý sa vyskytuje najmä v západných Karpatoch, konkrétne na juhu Poľska. Najintenzívnejší je pod severnými svahmi Vysokých Tatier v regióne Podhalie, no zafúkať môže až do Krakova. Taktiež sa môže objaviť aj v údolí Liptova. Názov pochádza z poľského slova hala, čo v preklade znamená hoľa, horské lúky či horské [...]

Záhady na Slovensku – Barónka Žofia Bošňáková

14.03.2023

V roku 1689 dal Strečniansky hrad preskúmať jeho nový majiteľ Ján Jakub Löwenburg. Podnetom k tomu boli chýry o poklade ukrytom na hrade. V ruinách rozpadajúceho sa hradu nenašli žiaden poklad. Ale v krypte pod poškodenou kaplnkou medzi asi päťdesiatimi rakvami a telami zosnulých objavili rakvu s neporušeným telom barónky Žofie Bošňákovej. Napriek tomu, [...]

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.