Založ si blog

Záhady na Slovensku – Sošky z mamutoviny

 

Moravianska venuša  je  výnimočný artefakt ľudskej tvorivosti z mladopaleoli­tického obdobia na území Slovenska. Je to najstarší doklad výtvarného prejavu na Slovensku. Jej vek sa odhaduje na 22 800 rokov. Nálezové okolnosti však zostali nevyriešené, záhadné. Nevieme, kedy bola presne nájdená. Možno to bolo okolo rokov 1925 alebo 1937. Neisté je predovšetkým meno nálezcu. Uvádzali sa dvaja: Karol Boliešik a Štefan Hullman-Petrech. Usudzuje sa, že pochádza z lokality Podkovica, Už v osemnástom storočí sa hovorilo, že ľudia tu pozostatky po pravekých ľuďoch vyorávali „ako zemiaky,“ V 18. storočí, a možno aj predtým, boli nájdené kosti predmetom obchodovania, lebo ich ľudia považovali za liečivé. Mleli sa, pridávali sa do jedla alebo sa zapíjali vodou Takéto spôsoby liečby sa vraj spomínajú ešte aj začiatkom 20. storočia na zníženie horúčky. A tak mnohé cenné vykopávky ľudia pojedli.

Do rúk nemeckého archeológa  Lothara Zotza sa Moravianska venuša  dostala v rokoch 1937 až 1940. Vraj ju získal od nejakého kúpeľného hosťa Keď sa stal po rozpade Československa profesorom na nemeckej univerzite v Prahe, rozhodol sa robiť výskum v Moravanoch nad Váhom. Na lokalite Lopata vraj vykopal v roku 1941 aj tridsať až štyridsať centimetrov vysokú Venušu, ktorú bližšie nepreskúmal / Moravianska venuša  je vysoká 7,6 cm/. Priamo v hlinenom bloku ju zakonzervoval sadrovým obväzom a spolu s ostatnými pamiatkami odoslal do Prahy. Dodnes je nezvestná a pri jej náleze sa údajne uvažovalo, že by mohlo ísť o plastiku muža, čo býva veľkou vzácnosťou.  V jednej zo svojich správ napísal Zotz celkom jednoznačne: „Je možné, že väčší kus opracovaného mamutieho kla prinesie pri konzervovaní prekvapenie.“ Na toto prekvapenie sa čaká dodnes. A tak tu máme záhadu navyše: kam sa podela druhá Moravianska venuša? Je kdesi dobre skrytá, zabudnutá alebo zničená?

Je podivné, ako sa všetky pamiatky objavené počas vojnových výskumov postrácali. Ešte aj Zotzove výskumné správy sa vrátili na Slovensko spôsobom, s ktorým sa sotva dalo rátať. Zachovali sa v Himmlerovom archíve, ktorý po vojne zhabali Američania.

Aj Moravianska venuša bola pre Slovensko dlho stratená. Nakoniec sa ju podarilo predsa vypátrať. V historických materiáloch sa uvádza, že Lothar Zoth sa obrátil na parížskeho odborníka Abbe Henriho Breuila. Chcel od neho písomné potvrdenie o pravosti Moravianskej venuše. Nedostal ho. Breuil bol opatrný, obával sa podvodníkov. Nepriamym potvrdením však mohol aj byť fakt, že sám Breuil dal kópiu venuše do Musée de l´Homme v Paríži. Tam ju našiel český antropológ Emanuel Vlček, ktorý na ňu upozornil mladého pracovníka archeologického ústavu Juraja Bártu. Začalo sa pátranie po Zotzovi a originály Moravianskej venuše.

„Zotz, ktorému sa medzitým podarilo preklenúť svoju nacistickú minulosť a získať profesúru, dal prísľub na vrátenie sošky. Onedlho však nečakane zomrel a venušu slovenským archeológom nestihol vrátiť. Po jeho smrti ju do Archeologického ústavu v Nitre priviezla v roku 1967 jeho asistentka Gisela Freundová – splnila tak jeho želanie vrátiť ju na Slovensko.

Bolo potvrdené, že Moravianska venuša nie je falošná, Jej cena je nevyčísliteľná. Originál venuše sa nachádza na Bratislavskom hrade.

 

Zdroje:

https://mynitra.sme.sk/c/5001990/mamutie-kosti-z-moravian-ludia-mleli-a-jedli-venusa-sa-zachovala.html#ixzz5dH7ulYNC

https://moravce.dnes24.sk/poklady-o-ktorych-mozno-ani-neviete-5-pozoruhodnych-unikatov-ktore-sa-nasli-v-nasom-okrese-219325

https://www.sme.sk/c/2295729/soska-venuse-z-vestonic-symbolizuje-kult-zeny-z-cias-doby-kamennej.html

https://plus7dni.pluska.sk/domov/kam-zmizol-oltar-legendarneho-kastiela-patrali-sme-jeho-osude

Zázračné studničky – Žilinský kraj 9.

27.05.2020

Miesto: Svrčinovec Okres : Čadca GPS : 49,5015293 ⁰N 1,7761246 ⁰E V Kysuckých Beskydách, nedaleko od obce Svrčinovec, je historická studnička s názvom Boží dar. Povesť hovorí, že voda z nej je liečivá. Podľa miestnych obyvateľov chodí sem na vodu stále veľa ľudí. Zdroj : http://sk.estudanky.eu/1089-studnicka-bozi-dar [...]

Zázračné studničky – Banskobystrický kraj 10.

19.05.2020

Miesto: Ipeľské Predmostie Okres : Veľký Krtíš GPS : 48.1023178⁰N 19.0231251⁰E Na Slovensku, na hraniciach s Maďarskom, v oblasti Hontu sa nachádzajú Olvárske studňe. Sú to Biela studňa, Kráľovská studňa, ale i zaujímavá Medvedia studňa. Medvedia studňa je pútnické miesto, jej voda podľa povery liečivý účinok. Prameň [...]

Československý zlatý poklad.

28.03.2020

Československý zlatý poklad začal vznikať v roku 1919. Zakladatelia štátu vyhlásili zbierku na národný poklad a nadšení ľudia dávali v dobrej viere svoje zlato, ktoré malo tvoriť zlatý základ pre novú menu. Od dobrovoľných darcov Národná banka dostala vyše 94 tisíc zlatých mincí a medailí a 65 kilogramov rýdzeho zlata. Z hľadiska objemu pre potreby zlatých rezerv [...]

požiar

Na Sibíri vyčíňa takmer 300 lesných požiarov, hasia menej ako polovicu

11.07.2020 21:55

Zvyšok horí v príliš neprístupných oblastiach a ich hasenie by bolo príliš nákladné.

Kalašnikov / Zbraň / Puška / Streľba / Násilie /

Streľba v kostole v Afrike si vyžiadala najmenej päť mŕtvych, 40 ľudí zatkli

11.07.2020 21:38

Polícia zaistila desiatky strelných zbraní.

požiar suchá hora

V obci Suchá Hora horia dve humná, požiar hasí takmer 40 hasičov

11.07.2020 20:55

Hasiči pracujú na lokalizácii požiaru a zamedzujú jeho ďalšiemu rozšíreniu na blízke rodinné domy.

Srbsko koronavírus zákaz vychádzania víkend

Na proteste v Belehrade zatkli 71 ľudí vrátane Brita a Tunisana

11.07.2020 19:22

Pri potýčkach utrpelo zranenia 14 policajtov a 19 demonštrantov.