Založ si blog

Záhady na Slovensku – Sošky z mamutoviny

 

Moravianska venuša  je  výnimočný artefakt ľudskej tvorivosti z mladopaleoli­tického obdobia na území Slovenska. Je to najstarší doklad výtvarného prejavu na Slovensku. Jej vek sa odhaduje na 22 800 rokov. Nálezové okolnosti však zostali nevyriešené, záhadné. Nevieme, kedy bola presne nájdená. Možno to bolo okolo rokov 1925 alebo 1937. Neisté je predovšetkým meno nálezcu. Uvádzali sa dvaja: Karol Boliešik a Štefan Hullman-Petrech. Usudzuje sa, že pochádza z lokality Podkovica, Už v osemnástom storočí sa hovorilo, že ľudia tu pozostatky po pravekých ľuďoch vyorávali „ako zemiaky,“ V 18. storočí, a možno aj predtým, boli nájdené kosti predmetom obchodovania, lebo ich ľudia považovali za liečivé. Mleli sa, pridávali sa do jedla alebo sa zapíjali vodou Takéto spôsoby liečby sa vraj spomínajú ešte aj začiatkom 20. storočia na zníženie horúčky. A tak mnohé cenné vykopávky ľudia pojedli.

Do rúk nemeckého archeológa  Lothara Zotza sa Moravianska venuša  dostala v rokoch 1937 až 1940. Vraj ju získal od nejakého kúpeľného hosťa Keď sa stal po rozpade Československa profesorom na nemeckej univerzite v Prahe, rozhodol sa robiť výskum v Moravanoch nad Váhom. Na lokalite Lopata vraj vykopal v roku 1941 aj tridsať až štyridsať centimetrov vysokú Venušu, ktorú bližšie nepreskúmal / Moravianska venuša  je vysoká 7,6 cm/. Priamo v hlinenom bloku ju zakonzervoval sadrovým obväzom a spolu s ostatnými pamiatkami odoslal do Prahy. Dodnes je nezvestná a pri jej náleze sa údajne uvažovalo, že by mohlo ísť o plastiku muža, čo býva veľkou vzácnosťou.  V jednej zo svojich správ napísal Zotz celkom jednoznačne: „Je možné, že väčší kus opracovaného mamutieho kla prinesie pri konzervovaní prekvapenie.“ Na toto prekvapenie sa čaká dodnes. A tak tu máme záhadu navyše: kam sa podela druhá Moravianska venuša? Je kdesi dobre skrytá, zabudnutá alebo zničená?

Je podivné, ako sa všetky pamiatky objavené počas vojnových výskumov postrácali. Ešte aj Zotzove výskumné správy sa vrátili na Slovensko spôsobom, s ktorým sa sotva dalo rátať. Zachovali sa v Himmlerovom archíve, ktorý po vojne zhabali Američania.

Aj Moravianska venuša bola pre Slovensko dlho stratená. Nakoniec sa ju podarilo predsa vypátrať. V historických materiáloch sa uvádza, že Lothar Zoth sa obrátil na parížskeho odborníka Abbe Henriho Breuila. Chcel od neho písomné potvrdenie o pravosti Moravianskej venuše. Nedostal ho. Breuil bol opatrný, obával sa podvodníkov. Nepriamym potvrdením však mohol aj byť fakt, že sám Breuil dal kópiu venuše do Musée de l´Homme v Paríži. Tam ju našiel český antropológ Emanuel Vlček, ktorý na ňu upozornil mladého pracovníka archeologického ústavu Juraja Bártu. Začalo sa pátranie po Zotzovi a originály Moravianskej venuše.

„Zotz, ktorému sa medzitým podarilo preklenúť svoju nacistickú minulosť a získať profesúru, dal prísľub na vrátenie sošky. Onedlho však nečakane zomrel a venušu slovenským archeológom nestihol vrátiť. Po jeho smrti ju do Archeologického ústavu v Nitre priviezla v roku 1967 jeho asistentka Gisela Freundová – splnila tak jeho želanie vrátiť ju na Slovensko.

Bolo potvrdené, že Moravianska venuša nie je falošná, Jej cena je nevyčísliteľná. Originál venuše sa nachádza na Bratislavskom hrade.

 

Zdroje:

https://mynitra.sme.sk/c/5001990/mamutie-kosti-z-moravian-ludia-mleli-a-jedli-venusa-sa-zachovala.html#ixzz5dH7ulYNC

https://moravce.dnes24.sk/poklady-o-ktorych-mozno-ani-neviete-5-pozoruhodnych-unikatov-ktore-sa-nasli-v-nasom-okrese-219325

https://www.sme.sk/c/2295729/soska-venuse-z-vestonic-symbolizuje-kult-zeny-z-cias-doby-kamennej.html

https://plus7dni.pluska.sk/domov/kam-zmizol-oltar-legendarneho-kastiela-patrali-sme-jeho-osude

Záhady na Slovensku – Meč „exkalíbur“

11.12.2023

Aj my sme mali legendárnych veľmožov, o ktorých sa píše v kronikách – Pribinu, Rastislava, Svätopluka. Z tohto obdobia sa našlo množstvo vzácnych vykopávok . Ani jednej nalez sa však nemôže zapísať do histórie ako legendárny meč kráľa Artuša. Legenda hovorí, že sa Svätopluk pred svojou smrťou utiahol medzi pustovníkov pod Zoborom. Predtým zabil svojho koňa [...]

Záhady na Slovensku – Kamenné dvojkreslo

06.04.2023

Kamenné dvojkreslo sa nachádza v obci Lietava neďaleko Lietavského hradu. Údajne bolo vytesané talianskymi kamenármi v roku 1788. V tejto oblasti lámali kameň na stavbu mosta cez Váh zo Žiliny do Budatína. Dvojkreslo je otočené čelom k východu a nie k hradu Lietava, ktorý je z tohto miesta viditeľný. Je neobvyklé, že po celodennej namáhavej kamenárskej práce [...]

Záhady na Slovensku – Halný

22.03.2023

Halný je vietor, meteorologický jav, ktorý sa vyskytuje najmä v západných Karpatoch, konkrétne na juhu Poľska. Najintenzívnejší je pod severnými svahmi Vysokých Tatier v regióne Podhalie, no zafúkať môže až do Krakova. Taktiež sa môže objaviť aj v údolí Liptova. Názov pochádza z poľského slova hala, čo v preklade znamená hoľa, horské lúky či horské [...]

Putin

Putinov triumf odobrili hostia z AfD. Ako ruské voľby "monitorovali" extrémisti z Nemecka

19.03.2024 06:00

Aby prezidentským voľbám dodal zdanie legitimity, Putin si ako pozorovateľov pozval poslancov nemeckej strany AfD.

Grasalkovičov palác, Prezidentský palác

ANKETA: Osem kandidátov na prezidenta odpovedalo na 19 otázok. Tu sú všetky odpovede

19.03.2024 06:00

Do ankety sa zapojilo osem z desiatich kandidátov. Líder SNS Andrej Danko sa v pondelok doobeda kandidatúry vzdal v prospech Štefana Harabina. Milan Náhlik a Štefan Harabin do uzávierky neodpovedali.

anketa kandidati-kolaz

Veľká prezidentská anketa: Aké majú plány so Slovenskom a čo odkazujú mladým? Kandidáti odpovedali aj na to, kde budú bývať alebo či využijú vládny špeciál súkromne

19.03.2024 06:00

Kandidáti pre Pravdu opísali svoju víziu, predstavu o tom, aký má byť prezident a odpovedali na 19 kľúčových hodnotových otázok.

Tádž Mahal, mReportér

Jeden z novodobých divov sveta, ktorý stavali viac ako dvadsať rokov. Majestátna stavba je považovaná za symbol Indie

19.03.2024 05:00

Nášmu mReportérovi sa podarilo zachytiť pekné zábery priamo z Indie.