Záhady na Slovensku – Sošky z mamutoviny

 

Moravianska venuša  je  výnimočný artefakt ľudskej tvorivosti z mladopaleoli­tického obdobia na území Slovenska. Je to najstarší doklad výtvarného prejavu na Slovensku. Jej vek sa odhaduje na 22 800 rokov. Nálezové okolnosti však zostali nevyriešené, záhadné. Nevieme, kedy bola presne nájdená. Možno to bolo okolo rokov 1925 alebo 1937. Neisté je predovšetkým meno nálezcu. Uvádzali sa dvaja: Karol Boliešik a Štefan Hullman-Petrech. Usudzuje sa, že pochádza z lokality Podkovica, Už v osemnástom storočí sa hovorilo, že ľudia tu pozostatky po pravekých ľuďoch vyorávali „ako zemiaky,“ V 18. storočí, a možno aj predtým, boli nájdené kosti predmetom obchodovania, lebo ich ľudia považovali za liečivé. Mleli sa, pridávali sa do jedla alebo sa zapíjali vodou Takéto spôsoby liečby sa vraj spomínajú ešte aj začiatkom 20. storočia na zníženie horúčky. A tak mnohé cenné vykopávky ľudia pojedli.

Do rúk nemeckého archeológa  Lothara Zotza sa Moravianska venuša  dostala v rokoch 1937 až 1940. Vraj ju získal od nejakého kúpeľného hosťa Keď sa stal po rozpade Československa profesorom na nemeckej univerzite v Prahe, rozhodol sa robiť výskum v Moravanoch nad Váhom. Na lokalite Lopata vraj vykopal v roku 1941 aj tridsať až štyridsať centimetrov vysokú Venušu, ktorú bližšie nepreskúmal / Moravianska venuša  je vysoká 7,6 cm/. Priamo v hlinenom bloku ju zakonzervoval sadrovým obväzom a spolu s ostatnými pamiatkami odoslal do Prahy. Dodnes je nezvestná a pri jej náleze sa údajne uvažovalo, že by mohlo ísť o plastiku muža, čo býva veľkou vzácnosťou.  V jednej zo svojich správ napísal Zotz celkom jednoznačne: „Je možné, že väčší kus opracovaného mamutieho kla prinesie pri konzervovaní prekvapenie.“ Na toto prekvapenie sa čaká dodnes. A tak tu máme záhadu navyše: kam sa podela druhá Moravianska venuša? Je kdesi dobre skrytá, zabudnutá alebo zničená?

Je podivné, ako sa všetky pamiatky objavené počas vojnových výskumov postrácali. Ešte aj Zotzove výskumné správy sa vrátili na Slovensko spôsobom, s ktorým sa sotva dalo rátať. Zachovali sa v Himmlerovom archíve, ktorý po vojne zhabali Američania.

Aj Moravianska venuša bola pre Slovensko dlho stratená. Nakoniec sa ju podarilo predsa vypátrať. V historických materiáloch sa uvádza, že Lothar Zoth sa obrátil na parížskeho odborníka Abbe Henriho Breuila. Chcel od neho písomné potvrdenie o pravosti Moravianskej venuše. Nedostal ho. Breuil bol opatrný, obával sa podvodníkov. Nepriamym potvrdením však mohol aj byť fakt, že sám Breuil dal kópiu venuše do Musée de l´Homme v Paríži. Tam ju našiel český antropológ Emanuel Vlček, ktorý na ňu upozornil mladého pracovníka archeologického ústavu Juraja Bártu. Začalo sa pátranie po Zotzovi a originály Moravianskej venuše.

„Zotz, ktorému sa medzitým podarilo preklenúť svoju nacistickú minulosť a získať profesúru, dal prísľub na vrátenie sošky. Onedlho však nečakane zomrel a venušu slovenským archeológom nestihol vrátiť. Po jeho smrti ju do Archeologického ústavu v Nitre priviezla v roku 1967 jeho asistentka Gisela Freundová – splnila tak jeho želanie vrátiť ju na Slovensko.

Bolo potvrdené, že Moravianska venuša nie je falošná, Jej cena je nevyčísliteľná. Originál venuše sa nachádza na Bratislavskom hrade.

 

Zdroje:

https://mynitra.sme.sk/c/5001990/mamutie-kosti-z-moravian-ludia-mleli-a-jedli-venusa-sa-zachovala.html#ixzz5dH7ulYNC

https://moravce.dnes24.sk/poklady-o-ktorych-mozno-ani-neviete-5-pozoruhodnych-unikatov-ktore-sa-nasli-v-nasom-okrese-219325

https://www.sme.sk/c/2295729/soska-venuse-z-vestonic-symbolizuje-kult-zeny-z-cias-doby-kamennej.html

https://plus7dni.pluska.sk/domov/kam-zmizol-oltar-legendarneho-kastiela-patrali-sme-jeho-osude

Záhady na Slovensku – Studnička s runovým písmom

07.04.2025

Vrch Velestúr v Kremnických vrchoch nie je jediným miestom s runovým nápisom. Runy v skale sa nachádzajú aj pri studničke povyše pršianskych lazov. Tretí runový nápis by sa mal podľa písomných zdrojov údajne nachádzať na balvane na vrchu Smrečník, ale doteraz nebol objavený. Studnička s runovým písmom Hneď pod studničkou, na skale mierne obrastenej machom je vyrytý [...]

Záhady na Slovensku – kamenné megality

21.03.2025

Aj pod Vysokými Tatrami stáli kedysi kamenné megality, podobne ako v britskom Stonehenge. Všetko sa začalo objavom fotografie z roku 1935, ktorá zachytávala päť kamenných útvarov stojacich na poli za Kežmarkom. Hoci dnes tam už balvany nie sú, bádatelia vypočítali ich vtedajšiu polohu a zistili, že išlo o stavbu, svojim významom pripomínajúcu Stonehenge. Monolity [...]

Záhady na Slovensku – Havária nemeckého vojenského transportu

17.03.2025

Stredoslovenské pohorie Kremnické vrchy už jeden a pol storočia pretína jedna z najkrajších železničných tratí Slovenska, Zvolen – Vrútky. Bola vybudovaná za čias, keď naše územie spravovalo Uhorsko, v rokoch 1870 – 1872. Počas druhej svetovej vojny bola trať dejiskom nevídaného vlakového nešťastia. Tesne pred polnocou 26.decembra 1944 odchádzal z Vrútok vlak smerom [...]

NATO

Slovinský expert: Neutralita a referendum o NATO otvárajú priestor pre Rusko. Je to Pandorina skrinka

11.07.2025 08:00

Ako by v Slovinsku dopadlo referendum o členstve v NATO?

macron2

Bola mužom, tri deti nie sú jej. Súd oslobodil ženy, ktoré šírili hoaxy o Macronovej

11.07.2025 07:43

Dezinformácie o Macronovej kolujú na sociálnych sieťach už roky. Útočí sa aj na ňu kvôli 24-ročnému vekovému rozdielu medzi ňou a jej manželom, prezidentom Emmanuelom Macronom.

Valaška, pamätník, Zvolen

Legendárnu Valašku opravujú. Je symbolom Povstania, no pre mnohých aj spomienkou na prvé rande

11.07.2025 07:15

Netypický Pamätník SNP v tvare valašky, ktorý sa na zvolenskom centrálnom námestí nachádza už polstoročie, prechádza demontážou.

Lukostrelecký areál, Látky

Strieľať z luku môže každý. Na Podpoľaní vznikol areál s 3D terčmi v podobe zvierat v životnej veľkosti

11.07.2025 07:15

Nová atrakcia vyrástla v obklopení krásnej podpolianskej prírody, kde si ju môže užívať široká verejnosť. Lukostrelecký areál je dostupný každému.