Založ si blog

Zázračný obraz – Báč

 

V roku 1703 vybral na pole s vozom, so záprahom volov, sedliacky mládenec Martin Liszkay .   Spadol a voz ho prešiel. Utrpel ťažké vnútorné zranenie. Keď videl, že lekári sú bezmocní, prosil o pomoc preblahoslavenú Pannu Máriu. Sľúbil jej, že keď sa uzdraví, dá jej namaľovať obraz. Jeho zdravotný stav sa zázračne zlepšil a čoskoro vyzdravel.

Martin Liszkay dodržal svoj sľub. U maliara v Bratislave dal namaľovať obraz preblahoslavenej Panny Márie. Obraz zavesili na stenu za hlavný oltár. Zjav Panny Márie bol taký príťažlivý, že si získal obľubu všetkých.

Páter Klement Jancsikovics 19. júna 1715 prišiel ráno o 5. hodine do kostola. Uvidel, že z očí Panny Márie najprv vytryskla voda, potom krv. Onedlho prišli aj ostatní pátri a bratia z kláštora na spoločnú modlitbu. Všetci s údivom pozerali na krvavé slzenie . Dali večer odniesť obraz do sakristie, aby bol na bezpečnom mieste chránený. Za ranného úsvitu obraz opätovne ronil krvavé slzy. V nedeľu 23. júna 1715 zrána začal obraz znovu slziť, ale nie tak hojne.

Ostrihomský arcibiskup vyslal komisiu, aby túto vec preskúmali. Komisia prišla 25.júna 1715. Večer zvesili obraz a odniesli na poschodie do izby, okná pozatvárali, dvere zamkli, zapečatili a kľúč odovzdali do ochrany okresnému dekanovi Michalovi Freiweiszovi. Nasledujúceho dňa niekoľkokrát otvorili izbu, obraz preskúmali, ale nezbadali na ňom nijakú zmenu. Predpoludním 27. júna 1715  viackrát pozreli do izby, ale na obraze nebolo ani stopy po slzení. Podvečer boli v kostole ženy a pýtali sa laického brata, ktorý išiel zamknúť kostol, či by si nemohli pozrieť obraz. Vysvetlil, že teraz je to nemožné, lebo ho zavreli do izby a zámok zapečatili. Povzdychol si: „Drahá Panna Mária, prečo sa skrývaš pred ľuďmi. Toľko zbožných duší ťa chce vidieť a vrúcne uctievať! Prosím ťa, zmiluj sa nad nami!“ Sotva však vyslovil tieto slová,  pozrel sa nad hlavný oltár a uvidel tam obraz Panny Márie  Spolu s provinciálom, dekanom a troma pánmi sa poponáhľali k dverám kde mal byť zamknutý obraz.  S údivom zistili, že obraz v izbe nebol, hoci boli okná zavreté a pečate nedotknuté. Keď uvideli túto novú zázračnú vec, komisia rozhodla, že obraz predbežne nechajú na hlavnom oltári a pošlú o tom hlásenie ostrihomskému arcibiskupovi. K tomuto hláseniu pripojili aj výsledok vyšetrovania krvavých kvapiek na obraze. Maliar z Viedne v prítomnosti komisie dôkladne prezrel obraz a vyhlásil, že sú na ňom stopy  väčších krvavých kvapiek. Maliar zistil aj to, že kvapky nepochádzajú ani zo suchej farby, ani z látky obrazu. Ostrihomský arcibiskup vyslal komisiu v osobe biskupa Františka Mednyánszkeho a ostrihomského kanonika Jakuba Rauschera. Títo začali vypočúvaním svedkov, ktorí videli slziť obraz – z rehoľníkov desiati, z farníkov tridsiati pod prísahou potvrdili, že videli krvavé slzy padať z oboch očí Preblahoslavenej Panny.

 

Zdroje:

http://www.obecbac.sk/svaty-anton/dejiny-milostiveho-obrazu/

http://letitia-tiba.blogspot.sk/2016/05/putnicke-miesto-bac.html

http://www.kukkonia.sk/sk/pozoruhodnost/16/bac-%E2%80%93-svaety-anton

http://ukrizovananekonecnalaskamilujemta.sk/wordpress/?cat=62

 

Foto: autor

Záhady na Slovensku – Meč „exkalíbur“

11.12.2023

Aj my sme mali legendárnych veľmožov, o ktorých sa píše v kronikách – Pribinu, Rastislava, Svätopluka. Z tohto obdobia sa našlo množstvo vzácnych vykopávok . Ani jednej nalez sa však nemôže zapísať do histórie ako legendárny meč kráľa Artuša. Legenda hovorí, že sa Svätopluk pred svojou smrťou utiahol medzi pustovníkov pod Zoborom. Predtým zabil svojho koňa [...]

Záhady na Slovensku – Kamenné dvojkreslo

06.04.2023

Kamenné dvojkreslo sa nachádza v obci Lietava neďaleko Lietavského hradu. Údajne bolo vytesané talianskymi kamenármi v roku 1788. V tejto oblasti lámali kameň na stavbu mosta cez Váh zo Žiliny do Budatína. Dvojkreslo je otočené čelom k východu a nie k hradu Lietava, ktorý je z tohto miesta viditeľný. Je neobvyklé, že po celodennej namáhavej kamenárskej práce [...]

Záhady na Slovensku – Halný

22.03.2023

Halný je vietor, meteorologický jav, ktorý sa vyskytuje najmä v západných Karpatoch, konkrétne na juhu Poľska. Najintenzívnejší je pod severnými svahmi Vysokých Tatier v regióne Podhalie, no zafúkať môže až do Krakova. Taktiež sa môže objaviť aj v údolí Liptova. Názov pochádza z poľského slova hala, čo v preklade znamená hoľa, horské lúky či horské [...]

Alternatíva pre Nemecko / AfD /

Najmenej od júna. Krajne pravicovej AfD klesajú preferencie, stále je však pred Scholzom

20.02.2024 23:29

V prípade, že by sa voľby konali v nedeľu, opozičná Kresťanskodemokratická únia (CDU/CSU) by získala 30 %.

charkov

Tri štvrtiny z USA, 16 % z Európy. Kimove rakety vraždiace na Ukrajine sú zo západných súčiastok

20.02.2024 22:56

Severná Kórea si západné komponenty pre svoje zbrane zaobstaráva napriek prísnym sankciám, následne ich používa Moskva.

protest farmárov, Poľsko

Nahnevaní poľskí roľníci v uliciach. Traktorista žiadal Putina: Urob poriadok s Ukrajinou i Bruselom. Vyšetruje ho polícia

20.02.2024 22:40

Poľskí roľníci pokračovali v protestoch proti dovozu ukrajinských potravín a politike Bruselu. Pomohli si aj kontroverzným plagátom.

Vladimir Kara-Murza

Kara-Murza tvrdí, že Navaľného dal zabiť Putin: Bol jeho osobným väzňom. Pripomenul 307 obetí z roku 1999

20.02.2024 22:14

Pomstychtivý, zbabelý, chamtivý starec zničí každého, v kom vidí ohrozenie svojej moci, napísal o Putinovi väznený politik.