Socha Corgoňa pod Nitrianskym hradom, na Pribinovom námestí, je obľúbenou turistickou atrakciou. Postavu zvečnil v rokoch 1820 až 1821 sochár Vavrinec Dunajský, ktorý na nárožie biskupského paláca umiestnil sochu boha Atlanta. Podľa legendy podpieral nebeskú klenbu a v architektúre sa objavoval v podobe sôch podpierajúcich strechy, alebo múry. Socha Atlanta na biskupskom Kluchovom paláci má podobu Corgoňa. Viaže sa k nej množstvo legiend.
Samotná legenda o kováčovi Corgoňovi pochádza z čias tureckých nájazdov. Pri jednom z nich sa mu podarilo zachrániť Nitriansky hrad. Corgoň vyšiel hore na hradby aj so svojimi priateľmi a nechal prísť nepriateľa celkom blízko. Potom na nich začal hádzať obrovské kamene, ktoré údajne trhal priamo zo skaliska. Pri tom reval mohutným hlasom. Keď sa vystrčil ponad hradby a Turci uvideli jeho obrovskú postavu začiernenú od kováčskej vyhne, tak si mysleli, že je to čert, otočili kone a ušli.
Pôvodné povesti, ktoré sa tradujú od starých čias, hovoria, že keď sa chce dievčina do roka vydať, tak má prísť k Corgoňovi a chytiť mu palec na pravej nohe. Keď chce mať do roka potomka, má mu chytiť palec na ľavej nohe. Niektoré verzie hovoria o pobozkaní. To sa mi však nezdá veľmi hygienické. Kto chce ale mať ale istotu, môže aplikovať aj túto metódu. Pre chlapcov zasa platilo, že keď chce mládenec, aby mu bola dievčina povoľná, má sa dotknúť Corgoňovho pása. Študenti nitrianskych vysokých škôl vraj doteraz často putujú k Corgoňovi v nádeji, že im určite pomôže počas skúšok, ak sa dotknú alebo pobozkajú jeho palec.
Corgoň je slovo z nitrianskeho žargónu, ktorým ľudia volali už pred stáročiami ako aj teraz mimoriadne silného, vysokého človeka. S menom Corgoň si však väčšina ľudí spája predovšetkým nitrianské pivo.
Zdroje:
https://nitraden.sk/osobnosti-nitry-bajny-hrdina-corgon/
https://www.priekopnik.sk/turisti-chcu-aby-im-corgon-plnil-priania-nicia-pri-tom-jeho-sochu/
http://www.vypadni.sk/sk/corgon
Foto: autor
Celá debata | RSS tejto debaty