Marianka – je najstaršie pútnické miesto na Slovensku, jeho pôvod a história je zahalená legendami. Historici rádu pavlínov, ktorý toto miesto spravoval zapísali ústne tradovanú legendu o pustovníkovi, ktorý žil v tomto údolí a z hruškového dreva si vytesal sošku Panny Márie (podľa pavlína Ľudovíta Kummera to bolo v roku 1030). Počas nepokojov, ktoré nastali v Uhorsku po smrti kráľa Štefana, pustovník musel zo svojho miesta utiecť. Sošku skryl do bútľavého stromu. Našla sa o niekoľko desaťročí neskôr. Spôsob ako sa soška našla je tiež zahalený. Najznámejšie tradovaná legenda hovorí, že v údolí žil zbojník, ktorému sa narodili ťažko postihnuté deti. Keď to nešťastný otec videl, sľúbil že napraví svoj život a dal sa na pokánie. Vo sne sa mu vraj zjavila Matka Božia a ukázala mu miesto, kde má kopať v zemi, nájsť tam sošku a pod ňou prameň. Ak vo vode prameňa vykúpe deti, budú zdravé. Tak sa aj stalo a bývalý zbojník zasvätil po tejto udalosti svoj život Božej službe.
Od roku 1661 existujú o mariatálskych zázrakoch nespočetné záznamy v rukopisoch pavlínskych kňazov. Napríklad kniha Kummerova opisuje až 140 mimoriadnych udalostí od roku 1634 do roku 1730. Spomína tu konkrétne príbehy o tom ako „slepí od narodenia zrak dostávajú, iným slepým sa zrak vracia, krvotok sa zastavuje, reumatici sa uzdravujú, šľakom porazení sa uzdravujú a rozumu zbavení k sebe prichádzajú“.
Uhorský kráľ Ľudovít I. Veľký, z rodu Anjou, v roku 1377 položil základný kameň kostola a zveril správu pútnického miesta rádu Pavlínov. V roku 1380, keď bol kostol dostavaný, ten istý kráľ slávnostne preniesol milostivú sošku na hlavný oltár
Lurdská jaskyňa na úpätí kopca je obložená desiatkami tabuliek od tých, ktorí prosili a boli vyslyšaní
Zdroje:
http://zjavenia-svatych-vosvete.webnode.cz/news/zjavenia-panny-marie-v-marianke-slovensko/
http://cezmin.wz.cz/Zjavenie.htm
http://pieroaz55.blog.pravda.sk/2016/09/30/zazracne-studnicky-na-zahori-4/
Foto: autor
Celá debata | RSS tejto debaty