Založ si blog

Zázračné studničky – Nitriansky kraj 10.

 

Miesto:  Topolčany

Okres :  Topolčany

GPS :     48,552551 N,  18,156114E

 

Začiatky mariánskeho kultu v Topoľčanoch sa spájajú s malou kaplnkou, ktorú dala postaviť grófka Katarína Pálffyová v roku 1630. Bola v nej umiestnená socha Sedembolestnej Panny Márie. V blízkosti kaplnky vyvierala voda a v 18. storočí sa rozšírili správy, že sa v tých miestach zjavuje Kristova matka. Voda a bahno okolo prameňa boli vraj liečivé a hojili najmä choré oči. K tomuto miestu sa viaže nasledovná legenda:
Topoľčiansky richtár Michal Šuchman usporiadal v decembri 1807 veľkú hostinu. Zavolal na ňu aj závadského farára Jána Andrejkoviča. Už bola tma keď sa farár Andrejkovič v koči vydal na cestu domov. Keď prechádzali popri kaplnke, v ktorej bola umiestnená socha Sedembolestnej Panny Márie, kone pri kaplnke odrazu zastali. Na otázku pána farára, prečo stoja, kočiš odpovedá: „Vidím pred koňmi stáť bielo oblečenú ženu s roztiahnutými rukami, ktorá vyšla z kaplnky.“ „Šľahni ju bičom“, hovorí mu farár. Prestrašený kočiš sa zdráhal. Pána farára prešla trpezlivosť. Sám šľahol bičom, pričom zasiahol tajomnú bielu ženu. Záhadná pani hneď zmizla. Na druhý deň ľudia ktorí prišli ku kaplnke zostali šokovaní. Socha Sedembolestnej Panny Márie mala na ľavom líci hlbokú krvavú jazvu. (Táto jazva, ktorú spôsobila rana bičom je tam podnes.) Krátko po týchto záhadných udalostiach 8. februára roku Pána 1808 sochu Sedembolesténej Panny Márie z kaplnky preniesli na chórus topoľčianskeho farského kostola.

V roku 1856 bola v Topoľčanoch postavená kalvária. Tvorí ju 14 zastávok krížovej cesty v podobe kaplniek. Hlavná kaplnka je nad prameňom na ktorý sa viaže povesť o zázračnej vode.

Kalvária sa nachádza v južnej časti mesta. Od železničnej stanice Topoľčany cca 2,5 km. Prejdeme ulicou M.Rázusa, Stummerovou ulicou až na ulicu Pod Kalváriou.

 

 

Zdroje:

 

http://www.regionnitra.sk/test-panorama/129-demo/historia/religiozny-turizmus/644-kalvaria-topolcany

http://topolcanyinfo.sme.sk/c/1857380/topolcany-opat-vitaju-marianskych-putnikov.html#ixzz4PMaZ1HQG

 

Foto: autor

Záhady na Slovensku – Meč „exkalíbur“

11.12.2023

Aj my sme mali legendárnych veľmožov, o ktorých sa píše v kronikách – Pribinu, Rastislava, Svätopluka. Z tohto obdobia sa našlo množstvo vzácnych vykopávok . Ani jednej nalez sa však nemôže zapísať do histórie ako legendárny meč kráľa Artuša. Legenda hovorí, že sa Svätopluk pred svojou smrťou utiahol medzi pustovníkov pod Zoborom. Predtým zabil svojho koňa [...]

Záhady na Slovensku – Kamenné dvojkreslo

06.04.2023

Kamenné dvojkreslo sa nachádza v obci Lietava neďaleko Lietavského hradu. Údajne bolo vytesané talianskymi kamenármi v roku 1788. V tejto oblasti lámali kameň na stavbu mosta cez Váh zo Žiliny do Budatína. Dvojkreslo je otočené čelom k východu a nie k hradu Lietava, ktorý je z tohto miesta viditeľný. Je neobvyklé, že po celodennej namáhavej kamenárskej práce [...]

Záhady na Slovensku – Halný

22.03.2023

Halný je vietor, meteorologický jav, ktorý sa vyskytuje najmä v západných Karpatoch, konkrétne na juhu Poľska. Najintenzívnejší je pod severnými svahmi Vysokých Tatier v regióne Podhalie, no zafúkať môže až do Krakova. Taktiež sa môže objaviť aj v údolí Liptova. Názov pochádza z poľského slova hala, čo v preklade znamená hoľa, horské lúky či horské [...]

SR Hudba Pohoda festival druhý deň TNX

Na festivale Pohoda spadol počas búrky veľký stan, zasahujú záchranári, hlásia zranených

12.07.2024 19:02, aktualizované: 23:00

Na festivale je viac ako 30-tisíc návštevníkov.

Lučenec, kúpalisko

Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

12.07.2024 17:17

Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli vzorky odobraté v piatich prírodných vodných plochách.

nina polakova portret

Šimkovičovej sa nepáči, že Drlička odvolal šéfku baletu bez jej vedomia a žiada vysvetlenie

12.07.2024 16:03

Poláková ako jedna z mála v roku 2022, po odvolaní Mateja Drličku z postu generálneho riaditeľa, neodstúpila zo svojej funkcie.

Suchoj SuperJet 100

V Rusku spadlo dopravné lietadlo bez cestujúcich, trojčlenná posádka zahynula

12.07.2024 15:49, aktualizované: 16:20

V lietadle neboli pasažieri, stroj sa zrútil pri skúšobnom lete po oprave.