Založ si blog

Zázračné studničky – Trenčiansky kraj 5.

 

Miesto:  Lednica

Okres :  Púchov

GPS :      49,11080 N,    18,211855 E

 

 

V obci Lednica pod hradom vyviera prameň.  Povesť o prameni hovorí o krásnej dievčine Katarínke, ktorá  sa mala vydávať. Keďže však bola poddanou, právo prvej noci patrilo hradnému pánovi. Ten si úbohú dievčinu nechal priviesť na hrad priamo od oltára. Katarínka sa však hradnému pánovi neoddala. Radšej skočila z okna a tak ukončila svoj mladý život. Z jej kvapiek krvi vraj ráno po nešťastí vytryskol priezračný prameň. Ledničania ho na počesť krásnej panny Katarínky pomenovali „ Katarínkin prameň“.  Pripisujú mu liečivé účinky. Voda zo studničky je stále čistá, ako bola čistá láska Kataríny.

Zaujímavosťou je, že v roku 1675 navštívil a krátko býval v Lednici aj Ján Amos Komenský. Pamätná tabuľa sa nachádza neďaleko prameňa. Z tabule pri prameni sa dozvieme aj o živote luteránskeho kazateľa, vizionára Mikuláša Drábika. Žil v Lednici ako obchodník so súknom a plátnom 41 rokov. Po odhalení protihabsburského Vešeléniho sprisahania ho zatkli a mimoriadny súd ho v Bratislave odsúdil na smrť.

Obec Lednica je ideálnym východiskovým bodom rôznych turistických ciest do blízkeho okolia. V chotári sa nachádzajú okrem hradu aj Lednické skalky. Neďaleko je Červenokameňské bradlo a Vršatecké bralo.

 

 

Zdroje:

https://www.trencinregion.sk/60574/hrad-lednica

http://www.cbs.sk/novinky/287-za-krasami-lednickeho-bradla-v-bielych-karpatoch.html

http://www.pluska.sk/plus7dni/zaujalo-nas/smoliar.html

https://mytrencin.sme.sk/c/5514692/hrad-lednica-navstivil-aj-jan-amos-komensky.html#ixzz5WNx4iQR3

 

 

 

Foto: autor

Záhady na Slovensku – Meč „exkalíbur“

11.12.2023

Aj my sme mali legendárnych veľmožov, o ktorých sa píše v kronikách – Pribinu, Rastislava, Svätopluka. Z tohto obdobia sa našlo množstvo vzácnych vykopávok . Ani jednej nalez sa však nemôže zapísať do histórie ako legendárny meč kráľa Artuša. Legenda hovorí, že sa Svätopluk pred svojou smrťou utiahol medzi pustovníkov pod Zoborom. Predtým zabil svojho koňa [...]

Záhady na Slovensku – Kamenné dvojkreslo

06.04.2023

Kamenné dvojkreslo sa nachádza v obci Lietava neďaleko Lietavského hradu. Údajne bolo vytesané talianskymi kamenármi v roku 1788. V tejto oblasti lámali kameň na stavbu mosta cez Váh zo Žiliny do Budatína. Dvojkreslo je otočené čelom k východu a nie k hradu Lietava, ktorý je z tohto miesta viditeľný. Je neobvyklé, že po celodennej namáhavej kamenárskej práce [...]

Záhady na Slovensku – Halný

22.03.2023

Halný je vietor, meteorologický jav, ktorý sa vyskytuje najmä v západných Karpatoch, konkrétne na juhu Poľska. Najintenzívnejší je pod severnými svahmi Vysokých Tatier v regióne Podhalie, no zafúkať môže až do Krakova. Taktiež sa môže objaviť aj v údolí Liptova. Názov pochádza z poľského slova hala, čo v preklade znamená hoľa, horské lúky či horské [...]

španielsko, turizmus, protest, F1, barcelona

„Váš luxus, naša bieda.“ Na Malorke opäť protestovali proti masovej turistike

22.07.2024 09:26

Pred ôsmimi týždňami vyšlo podľa organizátorov do ulíc v Palme de Mallorca okolo 25 000 miestnych obyvateľov.

izrael, gaza, palestína

Izrael nariadil evakuáciu civilistov z východnej časti mesta Chán Júnis

22.07.2024 08:25

Izrael uviedol, že v oblasti plánuje operáciu proti obnoveným raketovým útokom a aktivitám militantov.

Joe Manchin

Senátor Joe Manchin zvažuje kandidatúru na prezidenta USA

22.07.2024 08:03

Senátor ešte predtým, ako prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kampane za svoje znovuzvolenie, vyzval Bidena, aby prenechal miesto mladším.

2355120357

Masakre a hrdinovia v Minsku. Vojaci bez munície hádzali zápalné fľaše, Hitlerovho hlavného okupanta zabila chyžná. Čo sa potom s ňou stalo?

22.07.2024 08:00

Tento mesiac uplynulo 80 rokov od oslobodenia Minsku. Nemecká okupácia bieloruského mesta trvala 1100 dní. Dlhé mesiace utrpenia mali veľkých hrdinov.