Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov juhoamerického kontinentu. Nálezcovia ho chceli ho speňažiť a ponúkli ho správcovi Mestského múzea v Želiezovciach. Za kameň žiadali vyššiu sumu peňazí. Keď zistili, že sa nedohodnú, odišli. Správca si kameň stihol aspoň oskenovať. Mal dojem, že je to niečo olmécke, inkské, ale mohlo to byť aj staromaďarské. Javilo to všetky známky toho, že ide o historický kus.
Malý nezvyčajný kameň pritiahol pozornosť filmárov, ktorí pripravovali film o putovaní Indiánov z Peru cez Benátky až do Poľska z konca 18. storočia. Vraj by mohlo ísť o amulet, ktorý stratili Indiáni na svojej strastiplnej ceste. Existujú dokumenty o tom, že Španieli počas druhej proti španielskej vzbury v Peru prepravili malú skupinu vzbúrencov loďou do Španielska a neskôr do Benátok. Väzňov neskôr prepustili a tí sa vydali na sever. Sú matričné záznamy o tom, že sa pohybovali po Uhorsku. Jeden je v Banskej Štiavnici a jeden v Levoči. Stopa sa však stráca niekde na pohraničí Slovenska a Poľska.
Riaditeľ banskoštiavnickej pobočky Štátneho archívu sa síce so záznamom o Peruáncoch nestretol, no podľa neho predsa len existujú nitky spájajúce južnú Ameriku so strednou Európou. Koncom 18. storočia pôsobil v Banskej Štiavnici etnológ a jezuita František Eder. Vycestoval do Peru a mapoval tam život Indiánov kmeňa Mojos. Aj on sa vrátil do Európy ako väzeň na vojenskej lodi. Keď v roku 1764 španielska vláda zakázala rehoľu jezuitov, misionárov označili za zločincov a odvádzali ich do Európy.
V roku 1786 bol v Sklených Tepliciach svetový kongres hutníkov. Bolo to vraj prvé oficiálne stretnutie slobodomurárov v tomto regióne. Prišiel sem aj Don Fausto de Elhuyar, generálny riaditeľ baní v Mexiku. Možno práve on priniesol nejaké vzácne predmety, ale to je skôr špekulácia.
Ozvala sa aj istá pani, ktorá vraj našla podobný kameň na povale, i keď s inou rytinou. Podľa nej ide o suvenír, ktorý vyrobil sochár Michel Beray vo francúzskom meste Cordes sur Ciel a stál nanajvýš jeden frank. Aj odborníci, ktorí si prezreli aspoň fotografie kameňa, pochybujú o jeho skutočnej hodnote.
Skutočný kameň vraj vlastní nálezca zo Šalova a stále verí, že ho výhodne speňaží. Nerozumiem tomu. Na Slovensku platí, že všetky archeologické nálezy nájdené v zemi patria štátu, treba ich odovzdať odborníkom a nesmú sa speňažiť. Takže zatiaľ sa môžeme len dohadovať o pravosti a pôvode kameňa. Ale je to zaujímavé. Aj keď je to možno len falzifikát, koľkými zaujímavými príbehmi by mohol súvisieť.
Zdroje:
https://mynitra.sme.sk/c/6543825/na-poli-nasli-zahadny-kamen-s-vyobrazenou-hlavou.html
https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/253735-zahadny-kamen-ozivil-pribehy-o-davnych-expediciach/
https://www.cas.sk/clanok/232931/na-poli-pri-zeliezovciach-nasli-zahadny-kamen-s-hlavou/
https://www.dobrenoviny.sk/c/4517/pri-zeliezovciach-nasli-zahadny-kamen-s-vyobrazenou-hlavou
Kaštieľ v Želiezovciach dali postaviť v roku ...
Celá debata | RSS tejto debaty