Starí Slovania vyznávali polyteistické náboženstvo, čiže verili v existenciu viacerých bohov. Týmto božstvám sa až do prijatia kresťanstva klaňali aj naši predkovia. Pomerne dlho sa kládla otázka, kde sa to dialo. Zo slovenského územia sme totiž nepoznali žiadnu staroslovanskú svätyňu. O tom, že okolité slovanské kmene svätyne budovali sa vedelo na základe archeologických nálezov z prostredia východných Slovanov, z Poľska, či z dnešného Nemecka. Až výskum moravských a českých archeológov v Mikulčiciach, Starom Měste, Pohanskej a v Hradisku na Kokořínsku priniesli dôkazy o tom, že aj stredoeurópsky Slovania uctievali svojich bohov v svätyniach.
Zostávalo však dlho záhadou, prečo sa žiadna svätyňa na Slovensku nenašla. Stalo sa to až v 80 rokoch minulého storočia. Vtedy archeológovia objavili svätyňu na okraji obce Most pri Bratislave. Počas záchranného výskumu, tu archeológovia našli stopy dovtedy neznámeho slovanského sídliska. Prekvapenie priniesol jeden zo 14 preskúmaných objektov. Nachádzal sa zhruba v strednej časti preskúmanej plochy. Tvarom pripomínal výsek z kružnice, ktorú vytvoril žľab dlhý vyše 27 m a široký v strede maximálne 2,8 m. Tento štvrť kruh bol otvorený smerom na východ. Po obvode sa nachádzali nepravidelne rozložené kolové jamy. Štyri kolové jamy v severnej časti tvorili obdĺžnik, v ktorom ležalo ohnisko vyplnené popolom a uhlíkmi. Tu bol pravdepodobne priestor určený žrecovi. Možno práve on bol zodpovedný za to, aby plamene „večného ohňa“ nikdy nevyhasli. Tesne pri kolových jamkách na západnom okraji žľabu sa našla zvieracia lebka tura. Býčie rohy zdobili halové svätyne aj polabských Slovanov a zrejme podobnú funkciu plnila lebka aj v tomto prípade. V zásype objektu sa našli črepiny a zvieracie kosti. Pôdorysná dispozícia objektu naznačuje, že obrady tu sa odohrávali pod holým nebom. A to je všetko, čo z vôbec prvej známej staroslovanskej svätyne na Slovensku ostalo.
. Nájdené črepy ukázali, že kultový objekt pochádza z druhej polovice 8.storočia až začiatku 9. storočia, teda tesne pred, alebo počas Pribinového vládnutia. Na panstve kniežaťa Pribinu v Nitre salzburský arcibiskup v roku 828 vysvätil kresťanský kostol. Pribina ho dal postaviť pre svoju manželku a jej doprovod. Bola to kresťanka a pochádzala z Bavorska. To je prvá písomná správa o kristianizácie u nás. Historici však oprávnene upozorňujú, že išlo pravdepodobne o formálny akt politického charakteru. Nová viera medzi Tatrami a Dunajom v tých rokoch ešte zďaleka nezvíťazila. Zdá sa, že pokrstiť sa nedali ani príslušníci slovanskej elity. Sám Pribina zostal verný viere svojich predkov a krst prijal až v roku 837. Pravda, to už bolo až po jeho vyhnaní z Nitry, keď mu jeho ochrancovia nedali inú možnosť.
Záhadou však zostáva, prečo sa doposiaľ podobné slovanské svätyne ako na Morave nenašli aj v okolí Nitry, jedného z najdôležitejších centier Slovanov, ale len na južnom Slovensku. V 8. storočí bol Žitný ostrov neúrodný kraj plný močiarov, slepých a bočných ramien Dunaja, ktoré sa po jarných a jesenných záplavách stále menili. Preto sa nemožno diviť, že archeológovia nepoznajú z toho regiónu žiadne trvalé sídlisko, aspoň čo sa týka ranného stredoveku. Práve s takýmto prostredím sa však možno spájali predstavy starých Slovanov o tajuplnom mieste, v ktorom bolo možné oslavovať bohov.
Keďže medzi nálezmi z Mostu pri Bratislave chýbajú predmety z polovice 9.storočia, v tomto období zrejme svätyňa zanikla. Buď sa tak stalo po zmene kmeňových vzťahov a veriaci sa chodili klaňať Perúnovi na iné miesto, alebo kultové miesto zaniklo nástupom kresťanstva. Absencia mladších nálezov z celého regiónu naznačuje, že Slovania sa k miestu, kde stála staroslovanská svätyňa, už nevrátili a kultové miesto prekryli lužné lesy Žitného ostrova.
Zdroje:
http://www.mostpribratislave.sk/p/1378/historia-obce.html
https://atlara.wordpress.com/2012/11/29/prva-staroslovanska-svatyna-na-slovensku/
http://www.historiarevue.sk/index. php?id=2003turcan5
https://myliptov.sme.sk/c/4354280/co-mata-nasu-mysel-kultove-stavby.html#ixzz583MC8Eo9
je to tak, ale toto sa dialo vsade vo svete nielen... ...
Na Slovanských svätyniach sa stavali kresťanské... ...
Celá debata | RSS tejto debaty