Miesto : Debraď – prameň sv. Ladislava
Okres : Košice okolie
GPS : 48⁰ 38‘ 40,192₺ N 20⁰ 56‘ 50,635₺ E
Náhorná planina nad obcou Debraď sa vyznačuje nielen neopakovateľným prírodným koloritom, ale aj prastarou pútnickou slávou. Nachádza sa tu krasová vyvieračka a ruiny gotickej kaplnky zasvätenej jednému z uhorských kráľov, svätému Ladislavovi.
Všetko sa to začalo ešte niekedy v 11. storočí, keď podľa legendy na Jasovskej planine bojoval uhorský kráľ Ladislav.. Tu sa jeho vojsko dostalo do obkľúčenia a trápil ho už dlhý čas smäd. Kráľ chcel pomôcť vojakom a preto sa obrátil k Stvoriteľovi s modlitbou. Podľa jednej verzie legendy zabodol meč do zeme, takže získal tvar kríža, pokľakol a pomodlil sa aí vstal. Keď vytiahol meč, zo zeme vytryskla voda. Podľa inej verzie sa modlil sediac v sedle, potom jeho kôň dupol kopytom a zo zeme začal vytekať voda. Každopádne sa legenda zhoduje v tom, že týmto prameňom je Ladislavova vyvieračka, na starých mapách označená ako Prameň sv. Ladislava. Vyčerpaní vojaci sa pri ňom posilnili a nabrali odvahu pred rozhodujúcou bitkou. Veľký hlad zahnali tým, že vraj nachytali mnoho drozdov, ktoré si upiekli na ohni. Skutočnosť, že pečené drozdy nasýtili vyhladovaných vojakov, ostalo dodnes v prezývke obyvateľov Debrade, ktorí sú nazývaní rigók (v maďarčine drozd = rigó).
Nad týmto prameňom, ktorý nazvali podľa kráľa aj Ladislavova vyvieračka, vyrástla v rokoch 1497 – 1502 gotická kaplnka. Od konca 19. storočia začala kaplnka chátrať, údajne pre nedorozumenie vlastníkov (obce Debraď, Rožňavského biskupstva a premonštrátov z Jasova), kto má opraviť strechu. Stavba sa rozpadla a dnes sú zachované iba základy.
V rokoch 1952 – 1959 sa pripisovali tomuto miestu viaceré zjavenia Panny Márie. Začali sem chodiť ľudia z celého okolia. Postavili kaplnku, prinášali sväté obrazy, sochy a rozprávali o rôznych zázrakoch. Napriek zákazom vtedajšieho režimu pútnici sem neprestávali chodiť. Púte boli vládou socialistického Československa v roku 1959 zakázané a kaplnku postavenú na ruinách niekdajšieho kostola niekto podpálil. Verzií, kto by to mohol byť, bolo niekoľko. Podľa pamätníkov udalostí to mohli byť policajti z Moldavy nad Bodvou, agenti alebo príslušníci štátnej bezpečnosti, alebo záhadní maskovaní chlapi, ktorí k prameňu prileteli na vrtuľníku. Ťažko povedať kto. Jediné, na čom sa obyvatelia zhodli, je to, že kaplnka bola podpálená určite v noci a na príkaz funkcionárov komunistickej strany.
Dostať sa ku kaplnke je možné po žltej turistickej značke z obce Jasov alebo z obce Drienovec. Prípadne po zelenej turistickej značke z mesta Moldava nad Bodvou. Ja som v auguste 2017 zvolil trasu ku prameňu z Jasova a ukončil v Moldave nad Bodvou. Dúfal som, že z Jasova, ako zo známeho turistického centra s jaskyňou a kláštorom, bude turistická cesta dobre označená. Ale opak bol pravdou. Asi tak tri krát som turistickú značku stratil. Len so šťastím som potom studničku našiel Do Moldavy som už potom prišiel, ale na koneci tiež mimo turistickej trasy. Takže túto cestu neodporúčam. Vhodnejšia by bola možno prístupová cesta z Drienovca. Prípadne po neznačenej ceste z obce Debraď. Priamo v obci Debraď je tiež zaujímavá vyvieračka, prameň pri kaplnke sv. Jána.
A ešte zopár fotografií zaujímavého prameňa sv. Jána v obci Debraď.
Zdroje:
http://www.terraincognita.sk/sk/debrad-plastika-sv-ladislava
https://korzar.sme.sk/c/4491453/zaniknute-putnicke-miesta-nad-obcou-debrad.html#ixzz4kZU83Tqb
https://gloria.tv/article/eeWtACgyR7TW4ReW9DPbGtEFG
http://zivot.cas.sk/clanok/9920/vratia-sa-zazraky-v-debradi-sa-zjavila-panna-maria
Autor fotografií: pieroaz55
Celá debata | RSS tejto debaty