Miesto : Rudník – prameň Sv. Anny
Okres : Košice okolie
GPS : 48⁰ 43‘ 13,256 N 21⁰ 0‘ 39,662 E
Prameň a kaplnka sv. Anny sa nachádza sa na horskej lúke obklopenej dubovými lesmi, asi 3 km. na sever od obce Rudník, pod Kobylou horou (882 m n.m.). So stavbou murovaného kostola sa začalo v r. 1750 a postavený bol v r.1770, na mieste, kde predtým stála drevená kaplnka. Pri kaplnke je prameň pitnej vody Sv. Anny s malou kaplnkou so sochou sv. Jána Nepomuckého. Pri prameni sa nachádza aj malá vodná zdrž a jediná zachovalá budova niekdajších Rudníckych kúpeľov.
Prostredie je tu pokojné, príroda pekná, tajomná. Nielenže sa k tomuto miestu viaže povesť o zázraku, ale ten zázrak uznal aj Vatikán. V roku 1751 ho vyhlásil pápežskou bulou za pútnické miesto. Nevedno, či Vatikán posudzoval podľa rovnakých informácií, ako dáva povesť, ktorá pretrvala do súčasnosti. Zachoval sa príbeh o mužovi, ktorému zomrela žena a jeho dcéra sa z matkinej smrti pomiatla. Mužovi sa trikrát prisnil rovnaký sen. Vždy sa mu zjavila akási neznáma žena a prikazovala mu ísť do Gelnice a ukradnúť z tamojšieho kostola jeden obraz. Obraz má priniesť k dcére a tá sa vraj potom uzdraví. Muž sa rozhodol, že sa tam pôjde aspoň pozrieť. Keď prišiel do gelnického kostola, uvidel na obraze tú istú ženu, ktorá sa mu zjavovala v sne a kázala obraz vziať. Bola to svätá Anna. Muž vzal obraz a utekal s ním z Gelnice cez hory, až došiel takmer k Rudníku. Keď bol na lúke na kopci nad dedinou, rozhodol sa, že si trochu oddýchne. Zaspal, a keď sa prebudil, obraz pri sebe nemal. Lamentujúc nad vlastnou nerozumnosťou prišiel domov do Rudníka. Jeho dcéra už bola zdravá a vyšla mu z dverí oproti. Tvrdila, že k nej prišla žena, ktorá jej nakázala vstať a navariť otcovi obed. Keď tú ženu opísala, vyzerala rovnako ako tá z otcovho sna, či z obrazu. Na druhý deň prišiel do Rudníka pastier s tým, že na lúke pri prameni je na strome akýsi obraz. To už celá dedina vedela o zázraku, tak sa tam išli pozrieť. Skutočne, obraz bol v korune stromu a ľudia sa k nemu začali modliť. Neskôr tu postavili kaplnku a potom kostol.
Pútnici, ktorí tu chodili boli veriaci rímskokatolíckeho i gréckokatolíckeho vierovyznania, slovenskej, maďarskej i nemeckej národnosti. Tradícia pútí nezanikla. Vždy počas prvého víkendu po 26. júli, ale aj po 15. auguste tu veriaci vzdávajú hold sv. Anne.
Ku kaplnke so studničkou sa môžeme dostať po zelenej turistickej značke vedúcej z obce Poproč smerom do sedla Podkova (cca 1 hod..), alebo po poľnej ceste z obce Rudník. Najmenej náročný a najkratší prístup je zo sedla Podkova. Ide o asfaltovú cestu, ktorá prechádza horským chrbtom z Rudníka do Zlatej Idky. Na vrchole cesty, kde preklenuje horský chrbát z jednej strany na druhú, je odstavná plocha pre autá i zelená turistická značka s označením sedlo Podkova. Po tejto značke v smere na Poproč sa ide ku kostolu asi polhodinku takmer po rovine.
Zdroje:
http://www.keturist.sk/info/nabozenske-pamiatky/kaplnka-sv-anny-v-horach-nad-rudnikom/
http://abov.vucke.sk/trip/abov/abov/kultura/kulturne-dedicstvo/rudnik-barokovy-kostol-sv-anny.html
http://www.putnickemiesta.sk/putnicke-miesta-na-slovensku/roznavska-dieceza/rudnik/
Autor fotografií: pieroaz55
Celá debata | RSS tejto debaty