Mohyla Egypťanky?
Na južnom Slovensku, medzi obcami Kolta a Dedinka, objavil v roku 1974 mohylu celosvetového významu. V hrobovej jame sa našla kostra dievčiny s odhadovaným vekom od 18 do 25 rokov s mimoriadne bohatou posmrtnou výbavou. Našla sa na ten čas (mladšia doba bronzová) najkompletnejšia súprava ženských šperkov a bronzových súčastí odevu v Strednej Európe: čelenky, spony, ihlice, náhrdelníky, náramky, náušné kruhy, kruhy do vlasov, terčovité puklice
Nemecký archeológ Herman Muller – Kappe, ktorý vypracoval vedeckú analýzu najvýznamnejších žien sveta v 13. storočí pred Kristom, zaradil Dámu z Dedinky na 7. miesto v svetovom meradle.
Priemer mohyly pred začatím výskumu bol 20 m a jeho výška 150 cm. Pôvodne bol tento kopec vyšší, ale každoročným obrábaním pôdy poľnohospodárskym družstvom sa postupne znižoval. Pozostatky mŕtveho dievčaťa boli uložené v štvoruholníkovej hlbokej jame, v strede spálenej plochy. Vo východnej časti mohyly boli ďalšie tri žiarové hroby, časovo súčasné so stredným objektom. Vo všetkých boli (súdiac podľa výbavy) pochované ženy, alebo dievčatá. Bol tu taktiež pochovaný jeden muž. Podľa výskumu sa zdá, že išlo o dobrovoľné alebo nútené sprevádzanie mŕtveho dievčaťa v centrálnom hrobe na druhý svet. Pri týchto nálezoch sa odkryli ďalšie, orbou narušené hroby.
Na cudzokrajný pôvod dievčaťa poukazuje nielen veľkosť a rozloha mohyly, ale aj cudzokrajné šperky, ktoré neboli vyrobené z bronzu. Vo výbave mala aj sklenené náhrdelníky z prírodného skla. V dobách, v ktorých žila, sklo ako ozdobný materiál používali faraóni. Používal ho aj Achn Aton, ktorí patrí k najznámejším postavám starovekého Egypta. Vie sa, že jeho manželkou bola Nefretiti. Mali spolu viacero detí. Legenda vraví, že šesť dcér. História mlčí o tom, čo sa stalo s dcérami po smrti rodičov. Čosi sa vie o ich najstaršej dcére Anchesenpaton. Vydala sa za nastávajúceho, mladučkého faraóna Tutanchamona, Okolo osudu ďalších Nefretitiných dcér vládne záhadné ticho. Teórii je viac. Jednou je, že Amónovi kňazi zabili všetky deti. Keď sa však bližšie pozrieme na súhru dátumov, tak zistíme, že Nefretiti vládla ešte niekoľko rokov po smrti svojho muža. Pri tlaku, ktorý na ňu Amónovi kňazi vyvíjali, sa iste snažila dostať svoje deti do bezpečia, na miesta, kde moc egyptských bohov nesiahala. Nie je to síce priamy dôkaz, že v hrobe neznámeho dievčaťa na juhu Slovenska leží jeho dcéra, ale isté indície tu sú. V hraničnom prieseku Maďarska, Rakúska a Slovenska v rokoch 1300 pred našim letopočtom vzniká zaujímavý, vyspelý štátny útvar, ktorí historici nazvali mohylovou kultúrou. Bol to viac-menej vojenský štát, v ktorom vládol kult slnka. Škoda, že ľudia, čo žili v tomto štátnom útvare, nepoužívali písmo. Možno by sme sa toho dozvedeli viac.
Zdroje:
http://www.vydavatel.sk/dcerariecnejpanny-p-13480.html
http://rozpravkarka2.blog.pravda.sk/2010/02/22/zahady-dejin-je-na-slovensku-pochovana-dcera-prekliateho-faraona/
http://www.dedinka.sk/obec-historia-naleziska-z-mladsej-doby-bronzovej/
http://www.kpufo.eu/
Celá debata | RSS tejto debaty