Templári.
Templári predstavovali jeden z najmocnejších vojenských rádov stredoveku. Počas križiackych výprav v 12. až 13. storočí sa vyskytovali takmer v celej Európe. Ako bojovníci proti neveriacim a ochrancovia pútnických ciest, ktoré viedli do Svätej zeme, sa udomácnili nielen v susedných Čechách, ale aj v Uhorsku.
Boli však títo tajuplní rytieri aj na území Slovenska? Listiny o prítomnosti templárov u nás síce mlčia, no ľudové povesti často hovoria o akýchsi červených mníchoch. Viacerí historici boli dokonca presvedčení, že templári vlastnili na území Slovenska niekoľko kláštorov, kostolov a hradov. Najviac informácií a povestí o výskyte templárov je na strednom Slovensku v okolí Ružomberka, potom je to Banská Štiavnica, Sklené Teplíce, Slovenská Ľupča, Ilava, Blatnica, na západnom Slovensku sú zaujímavé zrúcaniny piešťanského kláštora.
Povesti o červených mníchoch sa viažu na obec Martinček, kde stojí Kostol svätého Martina. Ten vraj postavili templári. Ukrýva nástenné maľby, ktoré patria k najstarším na Slovensku. Obsahujú fresky viacero zaujímavých motívov, ktoré môžu nepriamo poukazovať na pobyt templárov. Spomeňme napríklad starozákonných kráľov Dávida a Šalamúna hrajúcich na hudobných nástrojoch, vyobrazenie Nebeského Jeruzalema či Baránka Božieho, ktorý symbolizuje kult Jána Krstiteľa a spája sa s johanitmi. Okrem toho je zaujímavý aj otvor na zadnej stene kostola, ktorý svojím tvarom pripomína templársky kríž. Podľa niektorých historikov bývali od roku 1217 oproti kostolu v kláštore na vrchu Mních. Potvrdzujú to vraj aj archívy rodiny kniežaťa Herbersteina zo Štajerska, kde doslova stojí: Ioannes Godefrid von Herberstein, veľký vizitátor a predstavený rádu templárov, zomrel pri vizitácii v roku 1230 v Uhorsku na periférii Liptova na vrchu Mních.
Neďaleko Ružomberka, v dedinke Ludrová, stojí od 13. storočia jeden z najzáhadnejších kostolov. Ukrýva vraj tajomstvo, ktorým má byť hrobka templárskeho majstra Johannesa Gottfrieda von Herberstein. Pozostatky nebohého sú vraj spolu s veľkým pokladom uložené niekde pred oltárom kostola alebo pod ním. Dokazovať to mal náhrobný kameň s celkom zodratými písmenami, ktorý sa však nezachoval. Kryptu dodnes nikto nepreskúmal, hoci je tam novšia dlažba. Preto zostávajú hrobka aj údajný tajný vchod chodby vedúcej na vrch Mních naďalej zahalené rúškom tajomstva. Záhadný je podľa niektorých aj obraz v Ludrovej na stene lode kostola. Je na ňom neidentifikovaná čierna postava, o ktorej nevedia nič ani odborníci. Že by išlo o tajomnú bytosť – Baphometa, ktorú vraj uctievali Kristovi rytieri? ( Baphomet; bytosť so zvieracou hlavou a ľudským telom, ktorého údajne, nikdy sa to nedokázalo, uctievali templári. Niekedy bola stotožňovaná so staroegyptským baraním bohom. Podľa zobrazení v zbierkach starožitností predstavuje ženskú osobu s dvomi tvárami s fúzmi, na soche sú vyrytí had, zlomený kríž, egyptský kľúč života a smrti, kocky, sedemramenný svietnik, slnko, mesiac)
Templári na Slovensku akoby sa do zeme prepadli. V každom prípade, kým historici nebudú mať v rukách dôkazy, že v severnom Uhorsku templári skutočne boli, nezostáva nič iné, než veriť aspoň záhadným povestiam o nich.
Zdroje:
http://templari-sk.webnode.sk/templari-na-slovensku/
http://www.sme.sk/c/4210472/zahadni-templari-na-slovensku.html
https://www.aktuality.sk/clanok/196303/princ… ...
Templári ako prví bankári , mali na našom ...
Templári okrajovo súvisia s vašim predchádzajúcim... ...
Celá debata | RSS tejto debaty