Tribečský trojuholník.
V tajuplnom pohorí Tríbeč, rozprestierajúcom sa medzi Nitrou, Zlatými Moravcami a Partizánskym, sa za posledných takmer 100 rokov stalo niekoľko dodnes neobjasnených zmiznutí. Svedčia o tom zápisy v kronikách, správy v miestnych novinách či policajné záznamy
Pravdepodobne najstarší známy prípad Tríbečského trojuholníka je z novembra 1929, kedy v tejto oblasti zmizol miestny lesník Adam S Odkedy sa vybral do lesa na pravidelnú obhliadku, ho nikto viac nevidel. Mohol človek, ktorý poznal tamojšie lesy ako vlastnú dlaň len tak bez stopy zmiznúť?
Asi rok po tomto incidente, sa v tej istej lokalite rovnakým spôsobom stratilo mladé dievča Mária Šlajzerová z Mankoviec. Vybrala sa na návštevu do Zlatna. Cestu si skrátila cez horu. K príbuzným však nikdy neprišla a domov sa tiež viac nevrátila.
V roku 1934 tu zmizol ďalší človek – Andrej M., ktorý pracoval v miestnom kameňolome. Z práce sa domov nevrátil a nenašla sa po ňom ani pamiatka.
V zime 1939 sa Walter Fischer, pracovník baťoveho závodu, vydal na prechádzku k Čiernemu hradu. To bola posledná informácia o ňom. Stratil sa bez stopy. Zaujímavosťou tohto prípadu je fakt, že Walter nezmizol navždy. Po viac ako troch mesiacoch sa objavil v lesoch pri Zlatých Moravciach. Bol v bezvedomí, zakrvavený a s podivuhodnými popáleninami na celom tele. Žiaľ, nikdy sa zo svojho zážitku nespamätal, s ľuďmi nekomunikoval a umrel v ústave pre duševne chorých v Žiline.
Na jar v roku 1954 objavili zase v Oponiciach telo muža v pokročilom štádiu rozkladu, pričom niektoré časti údov mu chýbali. Pravdepodobne mu ich zožrali lesné šelmy. Úradom sa nikdy nepodarilo zistiť totožnosť tohto muža, a tak ho vyhlásili za agenta, ktorý škodil republike.
V roku 1966 sa pod Tríbečom našlo auto s bratislavskou poznávacou značkou patriace manželom, ktorí boli už dlhšiu dobu nezvestní. Ich telá sa vo vozidle ani nikde v okolí nenachádzali a dodnes sa ich nepodarilo nájsť.
Obec Skýcov v Tribečskom pohorí si tiež pamätá na prípad zmiznutého Čecha z roku 1980. Býval v domčeku na okraji dediny. Potom, čo si poštárka všimla, že 76-ročný Antonín Topil už niekoľko týždňov neotvára dvere, zavolala verejnú bezpečnosť. Polícia sa rozhodla obzrieť jeho príbytok. Zistili, že dom bol zamknutý kľúčom zvnútra, no vnútri obydlia sa nikto nenachádzal. Taktiež neboli nájdené stopy po násilnom vniknutí. Dôchodcu nikdy nenašli a súd ho prehlásil za mŕtveho.
Zo Skýcova vedie cesta, ktorá spája dedinu s Klátovou Novou Vsou z druhej strany Tríbeča. V roku 2000 na tejto ceste našli opustené luxusné BMW. Bolo otvorené, autorádio vyhrávalo a na sedadle ležali doklady na meno Jan Šala a milión korún v rôznej mene. Tento muž je do dnešného dňa na zozname medzinárodne hľadaných osôb.
V júni 2012 sa vybral do hôr na hríby Jaroslav Buránsky z obce Žirany. Muž pokročilého veku je odvtedy nezvestný. Pátranie po ňom bolo rovnako neúspešné ako pri ostatných.
Toto zďaleka nie sú všetky prípady nezvestných ľudí v tejto oblasti. O väčšine z nich sú veľmi slabé záznamy a ľudia si na nich už dávno nespomína. Čo sa stalo so všetkými tými stratenými? Možno boli neopatrní, to sa často stáva, spadli, zranili sa, zablúdili atď. Ale prečo sa po nich nenašla jediná stopa?
Zdroje:
http://zahady.org/tajomne-miesta-na-slovensku-1-cast-tribec-miesto-kde-sa-nestraca-iba-cas/
https://refresher.sk/33056-Najvacsie-zahady-Slovenska-V-pohori-Tribec-prislo-k-niekolkym-neobjasnenym-zmiznutiam
https://dennik.hnonline.sk/servisne-prilohy/155343-bermudsky-stvoruholnik-v-tribeci
Keď už, tak hradisko bolo aj priamo na Zobore, ...
To skôr toto: http://www.hradiska.sk/search/label/%C5%B... ...
Niekto čítal novú knihu od Kariku? Povrchný... ...
Bojná je na druhej strane, v spomenutom Považskom... ...
Zaujímavé...takže v tej oblasti si treba ...
Celá debata | RSS tejto debaty