Založ si blog

Zázračné studničky – Banskobystrický kraj 5.

 

 

Miesto :  Večelkov – studňa Sv. Márie 

Okres :   Rimavská Sobota

GPS        48⁰ 10‘  8,854“   N,     19⁰ 53‘ 57,944“  E

 

Na území obce Nová Bašta, ale oveľa bližšie k susednému Večelkovu, sa nachádza prameň Mária. Hovorí sa, že prameň vznikol na prelome 19. a 20. storočia. Podľa legendy sa Panna Mária  zjavila nemému synovi pastiera. Zrovna hľadal pitnú vodu. Ukázala mu miesto kde má hrabať, aby našiel prameň. Prameň sa objavil a potom čo sa napil z jeho vody,  stal sa zázrak. Chlapec prehovoril. Otec z vďaky, že syn rozpráva dal vyhotoviť sochu a umiestnil ju na  miesto, kde sa jeho synovi zjavila Mária. Vodu z prameňa považujú za veľmi užitočnú a tak ju volajú aj „užitočná“. Po tejto udalosti toto miesto začalo byť častejšie navštevované a neskôr sa stalo pútnickým miestom zvaným studňa Sv. Márie.

Jeden pán z Budapešti mal slepé dieťa, ktoré liečil v zahraničí, avšak bez výsledku. Už sa vzdal nádeje, keď sa dopočul o liečivých účinkoch prameňa. Rozhodol sa, že vyskúša jeho účinky na svojom synovi. Sadli do koča a neskoro popoludní dorazili k prameňu. Do vody z prameňa namočil vreckovku a utrel synovi oči. Keď sa pobrali hľadať nocľah do dediny, začalo sa stmievať. Otec počul ako sa syn spýtal: „Otec, čo je to za svetlo tam za kopcami?“ Dieťa znovu videlo. Otec sa od radosti ponáhľal k richtárovi porozprávať mu čo sa stalo. Požiadal ho, aby vedľa prameňa postavil kaplnku. Samozrejme, že stavbu kaplnky podporil aj finančne.

V rokline postavili jeden kríž a dve malé kaplnky. Jednu vyhotovili z dreva a v nej je uložená kópia Verebélysko-svätostudianskej divotvornej sochy. V kaplnke postavenej zo surových tehiel a kameňa je umiestnená porcelánová socha lourdskej svätej panny.

Keby ste chceli toto pekné miesto navštíviť, musíte hneď na začiatku obce Večelkov odbočiť vpravo na poľnou cestou. Ísť až po železný mostík tu potom cestou doľava. Vpravo v doline medzi stromami uvidíme kaplnky so studničkou.

Išiel som tam s obavou. Je to na hraniciach s Maďarskom. Ako to bude s miestnym ľuďmi ? Dohovorím sa? Strach občana žijúceho ďaleko od maďarských hraníc. Rozprával som sa asi s piatimi, všetko bez problémov. Pri poslednom rozhovore s miestnym drevorubačom som spomenul svoje obavy. Smial sa my. Vraj k nim prišli na výpomoc  do lesa chlapi zo stredného Slovenska, tiež z obavami.  Nakoniec sa im od nich ani nechcelo odísť.

.

 

 

Zdroje:

 

http://www.filakovo.sk/index.php/sk/navstevnik/novohrad-nograd-geopark/obce-na-uzemi-geoparku

http://www.market-info.eu/sk/obce/obce-v-sr/nova-basta/

https://www.geocaching.com/geocache/GC3TE4Q_pramen-maria-forras

http://www.novabasta.sk/maria 

 

Autor fotografií: pieroaz55

 

1243

Zázračné studničky

10.01.2018

V tabuľke sú uvedené studničky, ktoré som už popísal v svojich článkoch / GPS/, ale aj zázračné studničky o ktorých som sa len dopočul, ale nemám to ešte preverené. Možno, keď sa viac »

Zázračné studničky – Nitriansky kraj 9.

19.11.2017

Miesto: Kapince Okres : Nitra GPS : 48⁰ 26‘ 46,934 N, 17⁰ 59‘ 21,9423 E O studničke, ktorá sa volá Lužbetka sa traduje nasledovný príbeh. Po ceste neďaleko studničky prechádzal zvláštny viac »

Zázračné studničky – Trenčiansky kraj 4.

15.11.2017

Miesto: Ráztočno Okres : Prievidza GPS : 48⁰ 46‘ 3,241 N, 18⁰ 45‘ 41,812 E Studnička pri kríži je známa nielen obyvateľom obce Ráztočno, ale aj okoloidúcim, ktorí sa pri nej zastavujú, viac »

Bukurešť, protest

V Bukurešti protestovali desaťtisíce ľudí proti kontroverzným vládnym reformám

20.01.2018 22:00

Zhruba 30-tisíc ľudí sa zišlo v sobotu večer v centre rumunskej metropoly Bukurešť na proteste proti tamojšej vláde a jej kontroverzným reformám.

afganistan

Skupina ozbrojencov zaútočila na hotel v Kábule

20.01.2018 21:01

Skupina prinajmenšom štyroch ozbrojencov zaútočila v sobotu večer na hotel Intercontinental v afganskej metropole Kábul.

polícia, policajti

NAKA rieši prípady daňových podvodov za milióny eur

20.01.2018 19:41

Prípad možných daňových podvodov z mája minulého roka prechádza do ďalšej fázy.

Kalifornia, požiar

Po požiari hotelu v Prahe zomreli dvaja ľudia, ďalší skončili v nemocnici

20.01.2018 19:29, aktualizované: 20:08

Najmenej dvoch mŕtvych a množstvo zranených si vyžiadal požiar štvorhviezdičkového hotela Eurostars David, ktorý sa nachádza v centre českej metropoly Praha.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 112216x
Priemerná čítanosť článkov: 1122x

Autor blogu