Založ si blog

Zázračné studničky – Banskobystrický kraj 5.

 

 

Miesto :  Večelkov – studňa Sv. Márie 

Okres :   Rimavská Sobota

GPS        48⁰ 10‘  8,854“   N,     19⁰ 53‘ 57,944“  E

 

Na území obce Nová Bašta, ale oveľa bližšie k susednému Večelkovu, sa nachádza prameň Mária. Hovorí sa, že prameň vznikol na prelome 19. a 20. storočia. Podľa legendy sa Panna Mária  zjavila nemému synovi pastiera. Zrovna hľadal pitnú vodu. Ukázala mu miesto kde má hrabať, aby našiel prameň. Prameň sa objavil a potom čo sa napil z jeho vody,  stal sa zázrak. Chlapec prehovoril. Otec z vďaky, že syn rozpráva dal vyhotoviť sochu a umiestnil ju na  miesto, kde sa jeho synovi zjavila Mária. Vodu z prameňa považujú za veľmi užitočnú a tak ju volajú aj „užitočná“. Po tejto udalosti toto miesto začalo byť častejšie navštevované a neskôr sa stalo pútnickým miestom zvaným studňa Sv. Márie.

Jeden pán z Budapešti mal slepé dieťa, ktoré liečil v zahraničí, avšak bez výsledku. Už sa vzdal nádeje, keď sa dopočul o liečivých účinkoch prameňa. Rozhodol sa, že vyskúša jeho účinky na svojom synovi. Sadli do koča a neskoro popoludní dorazili k prameňu. Do vody z prameňa namočil vreckovku a utrel synovi oči. Keď sa pobrali hľadať nocľah do dediny, začalo sa stmievať. Otec počul ako sa syn spýtal: „Otec, čo je to za svetlo tam za kopcami?“ Dieťa znovu videlo. Otec sa od radosti ponáhľal k richtárovi porozprávať mu čo sa stalo. Požiadal ho, aby vedľa prameňa postavil kaplnku. Samozrejme, že stavbu kaplnky podporil aj finančne.

V rokline postavili jeden kríž a dve malé kaplnky. Jednu vyhotovili z dreva a v nej je uložená kópia Verebélysko-svätostudianskej divotvornej sochy. V kaplnke postavenej zo surových tehiel a kameňa je umiestnená porcelánová socha lourdskej svätej panny.

Keby ste chceli toto pekné miesto navštíviť, musíte hneď na začiatku obce Večelkov odbočiť vpravo na poľnou cestou. Ísť až po železný mostík tu potom cestou doľava. Vpravo v doline medzi stromami uvidíme kaplnky so studničkou.

Išiel som tam s obavou. Je to na hraniciach s Maďarskom. Ako to bude s miestnym ľuďmi ? Dohovorím sa? Strach občana žijúceho ďaleko od maďarských hraníc. Rozprával som sa asi s piatimi, všetko bez problémov. Pri poslednom rozhovore s miestnym drevorubačom som spomenul svoje obavy. Smial sa my. Vraj k nim prišli na výpomoc  do lesa chlapi zo stredného Slovenska, tiež z obavami.  Nakoniec sa im od nich ani nechcelo odísť.

.

 

 

Zdroje:

 

http://www.filakovo.sk/index.php/sk/navstevnik/novohrad-nograd-geopark/obce-na-uzemi-geoparku

http://www.market-info.eu/sk/obce/obce-v-sr/nova-basta/

https://www.geocaching.com/geocache/GC3TE4Q_pramen-maria-forras

http://www.novabasta.sk/maria 

 

Autor fotografií: pieroaz55

 

1243

Zázračné studničky – Prešovský kraj 12.

23.10.2018

Miesto: Lutina Okres: Sabinov GPS : 49,174601N, 21,047805E Ľutina leží na južnom svahu Čergovského pohoria v doline potoka Ľutinka. Zjavenia sv. Mikuláša spôsobili, že sa Ľutina stala viac »

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Túto sériu článkov o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

NRSR schôdza zasadnutie

Rokovanie NRSR zbrzdila chyba, opozícia vyčíta koalícii hlasovanie s ĽSNS

23.10.2018 23:29

Spojenectvo s ĽSNS ako aj údajné dláždenie cesty šéfovi Smeru Robertovi Ficovi na Ústavný súd SR vyčíta opozícia vládnej trojke.

Peniaze, libra, dolár, euro

Brexit môže upchať hranice. Briti zvažujú dovoz na lodiach

23.10.2018 23:11

Na rokovaní britskej vlády zaznelo, že v v prípade neriadeného brexitu by potrebné potraviny a lieky mohli do krajiny voziť charterové lode.

eskalátor, pohyblivé schody

Pri poruche eskalátora sa zranilo 30 futbalových fanúšikov z Ruska

23.10.2018 23:03

Stupne eskalátora sa prepadli pravdepodobne v dôsledku preťaženia.

Alpy, hory, sneh, zima, Zugspitze

V Rakúsku pátrajú desiatky ľudí po dvoch českých horolezcoch

23.10.2018 22:47

Nezvestní sa v pondelok mali vybrať na najvyšší končiar pohoria Vysoké Taury - Hochalmspitze - v okrese Spittal an der Drau.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 178987x
Priemerná čítanosť článkov: 1556x

Autor blogu