Založ si blog

Zázračné studničky – Banskobystrický kraj 5.

 

 

Miesto :  Večelkov – studňa Sv. Márie 

Okres :   Rimavská Sobota

GPS        48⁰ 10‘  8,854“   N,     19⁰ 53‘ 57,944“  E

 

Na území obce Nová Bašta, ale oveľa bližšie k susednému Večelkovu, sa nachádza prameň Mária. Hovorí sa, že prameň vznikol na prelome 19. a 20. storočia. Podľa legendy sa Panna Mária  zjavila nemému synovi pastiera. Zrovna hľadal pitnú vodu. Ukázala mu miesto kde má hrabať, aby našiel prameň. Prameň sa objavil a potom čo sa napil z jeho vody,  stal sa zázrak. Chlapec prehovoril. Otec z vďaky, že syn rozpráva dal vyhotoviť sochu a umiestnil ju na  miesto, kde sa jeho synovi zjavila Mária. Vodu z prameňa považujú za veľmi užitočnú a tak ju volajú aj „užitočná“. Po tejto udalosti toto miesto začalo byť častejšie navštevované a neskôr sa stalo pútnickým miestom zvaným studňa Sv. Márie.

Jeden pán z Budapešti mal slepé dieťa, ktoré liečil v zahraničí, avšak bez výsledku. Už sa vzdal nádeje, keď sa dopočul o liečivých účinkoch prameňa. Rozhodol sa, že vyskúša jeho účinky na svojom synovi. Sadli do koča a neskoro popoludní dorazili k prameňu. Do vody z prameňa namočil vreckovku a utrel synovi oči. Keď sa pobrali hľadať nocľah do dediny, začalo sa stmievať. Otec počul ako sa syn spýtal: „Otec, čo je to za svetlo tam za kopcami?“ Dieťa znovu videlo. Otec sa od radosti ponáhľal k richtárovi porozprávať mu čo sa stalo. Požiadal ho, aby vedľa prameňa postavil kaplnku. Samozrejme, že stavbu kaplnky podporil aj finančne.

V rokline postavili jeden kríž a dve malé kaplnky. Jednu vyhotovili z dreva a v nej je uložená kópia Verebélysko-svätostudianskej divotvornej sochy. V kaplnke postavenej zo surových tehiel a kameňa je umiestnená porcelánová socha lourdskej svätej panny.

Keby ste chceli toto pekné miesto navštíviť, musíte hneď na začiatku obce Večelkov odbočiť vpravo na poľnou cestou. Ísť až po železný mostík tu potom cestou doľava. Vpravo v doline medzi stromami uvidíme kaplnky so studničkou.

Išiel som tam s obavou. Je to na hraniciach s Maďarskom. Ako to bude s miestnym ľuďmi ? Dohovorím sa? Strach občana žijúceho ďaleko od maďarských hraníc. Rozprával som sa asi s piatimi, všetko bez problémov. Pri poslednom rozhovore s miestnym drevorubačom som spomenul svoje obavy. Smial sa my. Vraj k nim prišli na výpomoc  do lesa chlapi zo stredného Slovenska, tiež z obavami.  Nakoniec sa im od nich ani nechcelo odísť.

.

 

 

Zdroje:

 

http://www.filakovo.sk/index.php/sk/navstevnik/novohrad-nograd-geopark/obce-na-uzemi-geoparku

http://www.market-info.eu/sk/obce/obce-v-sr/nova-basta/

https://www.geocaching.com/geocache/GC3TE4Q_pramen-maria-forras

http://www.novabasta.sk/maria 

 

Autor fotografií: pieroaz55

 

1243

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

počasie, teplo

Čaká nás týždeň slnka a občasných búrok

21.07.2018 06:00

Teploty okolo tridsiatky, ale aj hrozba intenzívnych búrok. A to sa na severe a severovýchode ešte nestihli spamätať z 56-hodinových intenzívnych lejakov a záplav.

Sýria nepokoje Dará vláda vlajka povstalci odchod

Nálety Asada a Ruska na oblasť Dará v Sýrii zabili 26 civilistov

20.07.2018 23:19

Skoro polovicu z obetí tvoria deti.

Masaker v rabínskej škole

Dvaja mladí Briti chystali masovú vraždu na svojej škole. Dostali dlhoročné tresty

20.07.2018 22:56

Thomas Wyllie a Alex Bolland sa inšpirovali masovou vraždou, ktorú na strednej škole v Columbine v americkom štáte Colorado spáchali v roku 1999 Dylan Klebold a Eric Harris.

trump

Trump má na krku ďalší šteklivý škandál - s modelkou z Playboya

20.07.2018 21:23

Karen McDougalová tvrdí, že s terajším americkým prezidentom prežila v roku 2016 románik v čase, keď jeho žena Melania porodila ich syna Barrona.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 154705x
Priemerná čítanosť článkov: 1345x

Autor blogu