Záhady na Slovensku – štátny poklad

 

 

Bývalá  baňa Viktória v Obyciach vraj ukrýva zlatý poklad z čias Slovenského štátu. Ide konkrétne o jeho údajne stratenú druhú polovicu. Tvrdil to pán Štefan Čemes z Nitry

V rokoch 1948 – 52  pôsobil ako lesník na polesí obce Obyce. Býval asi 2 kilometre za obcou, v administratívnej budove bývalej uhoľnej bane, v tom čase už zatvorenej. Jedného dňa sa v poludňajších hodinách vracal domov okolo bane. Pri vchode postával neznámy 40 až 50-ročný pán. Po vzájomnom pozdrave sa dali do rozhovoru.

Počas stretnutia sa pán Čemes dozvedel, že muž si prišiel pozrieť miesto, na ktoré počas povstania doviezli a ukryli časť zlatého pokladu Slovenského štátu. Povedal, že on sa už asi Slovenského štátu nedožije. Preto ho chce požiadať, ak sa toho dožije on a uzná, že poklad bude použitý v prospech novej Slovenskej republiky, má túto skutočnosť oznámiť na príslušnom mieste. Vtedy ešte tejto informácii celkom neveril. Ale od toho času sa zaujímal o všetky správy, ktoré sa týkali slovenského zlata. Za desiatky rokov zozbieral množstvo informácií. Na základe nich je presvedčený, že by naozaj mohla byť v bani ukrytá časť strateného zlatého pokladu.

Spomenul ešte niektoré zaujímavé informácie týkajúce sa miesta s predpokladaným miestom úkrytu. Na niekdajšom nádvorí tejto bane stál drevený triedič na uhlie. Triedič strážili dvaja strážnici už od zatvorenia bane asi v roku 1947. Vchod do bane bol už vtedy zamurovaný. Približne v roku 1951 sa banská chodba pôsobením vody zavalila a od toho času zostal triedič bez ochrany.  Na nádvorí bane v tom čase stáli murované banské dielne. Tieto dielne Jednotné roľnícke družstvo prerobilo na chlievy pre prasnice. Rokmi draho strážený triedič rozobrali a zo získaného materiálu urobili výbehy pred chlievmi.

V roku 1998 kedy v bani prebehlo spoločné cvičenie Vojenského záchranného pluku CO Malacky a banskej záchrannej služby z Prievidze. Desať člennej skupine sa podarilo v jednej z bočných chodieb bane naraziť na spráchnivené, polorozpadnuté drevené debny plne zubnej pasty Kalodont. Vchod do bane potom zamurovali. Pán Čemes je presvedčený, že ukrytá zubná pasta bol len odpútavací manéver vojakov počas povstania a cennosti sú ukryte v tejto časti bane.

Toto sú zatiaľ len dohady. Iný zaujímavý príbeh zo Slovenska sa viaže na ukrývanie zlatého pokladu ČSR. Korunovačné klenoty českých kráľov opustili Pražský hrad po 600 rokoch a to pre hroziace bombardovanie Prahy, počas sporu o Sudety. Prezident Beneš prikázal 19.9.1938  klenoty odviesť z Prahy do Žiliny, do filiálky Národnej banky ČS. Odtiaľto boli v tajnosti presunuté a ukryté v trezore vtedajšieho hotela Veľká Fatra /dnes Aphrodite Palace/ v Rajeckých Tepliciach. V tomto hoteli bola zvláštna miestnosť /teraz bar Cabaret Aphrodite/, kde bol zlatý poklad ČSR uložený. Potom bol v rušnom období roku 1939 odvezený späť do Čiech a odtiaľ potom časť do USA.

O poklade ukrývanom v Rajeckých Tepliciach sa rozprávajú rôzne povesti. V jednej sa vraj hovorí, že kto sa pri návšteve baru Cabaret Aphrodite dotkne vstupných historických trezorových dverí, toho čaká v budúcnosti blahobyt.

 

 

Zdroje:

 

https://mynitra.sme.sk/c/1707238/ukryva-batova-uholna-bana-zlaty-poklad.html

https://www.geocaching.com/geocache/GC5K5VM_minatore-kostolano-bana-viktoria?guid=d7c960db-2f73-4f91-9f7f-4fdcd252ff5

http://zrusenezelds.blogspot.sk/2016/01/lesna-zeleznica-topolcianky.html

 

Záhady na Slovensku – kamenné megality

21.03.2025

Aj pod Vysokými Tatrami stáli kedysi kamenné megality, podobne ako v britskom Stonehenge. Všetko sa začalo objavom fotografie z roku 1935, ktorá zachytávala päť kamenných útvarov stojacich na poli za Kežmarkom. Hoci dnes tam už balvany nie sú, bádatelia vypočítali ich vtedajšiu polohu a zistili, že išlo o stavbu, svojim významom pripomínajúcu Stonehenge. Monolity [...]

Záhady na Slovensku – Havária nemeckého vojenského transportu

17.03.2025

Stredoslovenské pohorie Kremnické vrchy už jeden a pol storočia pretína jedna z najkrajších železničných tratí Slovenska, Zvolen – Vrútky. Bola vybudovaná za čias, keď naše územie spravovalo Uhorsko, v rokoch 1870 – 1872. Počas druhej svetovej vojny bola trať dejiskom nevídaného vlakového nešťastia. Tesne pred polnocou 26.decembra 1944 odchádzal z Vrútok vlak smerom [...]

Zázračné studničky – Prešovský kraj 16.

02.12.2024

Miesto : Smilno Okres : Bardejov GPS : 49.3951147N, 21.3510853E V lesoch nad osadou Smilno sa nachádza kameň v tvare kresielka, po stáročia nazývaný Stolček Panny Márie. Za posledné roky k nemu pribudla socha Panny Márie, kríž i mnoho svätých obrázkov na blízkych stromoch. V blízkosti sú 3 studničky, ktorým sa priznáva uzdravujúca moc. K tomuto miestu sa [...]

býk

Slovensko má ďalšie ohnisko slintačky a krívačky. Slovensko uzavrie niektoré hraničné priechody

04.04.2025 17:11, aktualizované: 20:26

Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

Robert Fico vypustil na Slavíne holubice mieru.

Smer si na Slavíne pripomenul 80. výročie oslobodenia Bratislavy. Fico: Je potrebné povedať jasné nie vojne

04.04.2025 16:40, aktualizované: 18:22

80. výročie oslobodenia Bratislavy si na Slavíne pripomína Smer na čele s predsedom a premiérom Robertom Ficom.

Huliak, Tabaková

VIDEO: Brala 40 eur na hodinu za „trápne statusíky". Minister Huliak zrušil spoluprácu s Romanou Tabakovou

04.04.2025 16:37

Bývalá tenistka mala úväzok aj v Národnom športovom centre, ministrovi bolo naznačené „že tam nerobí vôbec nič".