Založ si blog

Zázračná socha – Višňové

V 16. a 17. storočí gotický kostolík vo Višňovom / pri Žiline / patril protestantom. Neskôr, za Františka Révaya, sa stal katolíckym kostolíkom. Väčšina obyvateľstva však zostala ešte takmer celé storočie protestantská. Nakoniec vraj došlo k zaujímavému stavu. V celom Višňovom bol iba jeden protestant a ten bol kostolníkom v katolíckom kostole. A práve ten čistil v kostole sochy a iné predmety. Pri čistení zrazu za sebou počul hlas: „Aj mňa!“ Keď sa obzrel, zistil, že žiadosť vyslovila socha Panny Márie, ktorá predtým stála na hlavnom oltári. A práve od tejto udalosti začalikostol navštevovať aj veriaci z okolia.

Najstarší zachovalý záznam o Višňovskej Panne Márii je v kanonickej vizitácii z roku 1674. V biskupskom archíve v Nitre sa spomína, že socha na bočnom oltári je vo zvláštnej úcte. Pomoc, radu a útechu tu vyhľadávali nielen poddaní, ale aj nižšia šľachta zo širokého okolia. Milostivá socha predstavuje sediacu Pannu Máriu, ktorá kŕmi malého Ježiška. Vytvoril ju neznámy ranobarokový majster v polovici 17. storočia, hoci má mnoho podobnosti s gotickým slohom.
Milostivej soche Panny Márie sú pripisované početné uzdravenia i iné formy pomoci.

 

Zdroje:

 

http://saletinirozkvet.webnode.sk/products/visnove/

http://nasazilina.sme.sk/c/1598141/putnicke-miesto-visnove-pocas-vikendu-ozilo.html#ixzz4PMWjnLEU

http://www.visnove.fara.sk/index.php/historiafarnosti

 

 

 

 

 

 

foto : piero…

 

 

 

 

 

Poklad zo Svätého Jura

23.01.2020

Jeden z najväčších pokladov Slovenska našli v januári 2005 vo Svätom Jure. Jeho hodnota sa na čiernom trhu by odhadovala na asi 33 tisíc eur. Pôvodne išli archeológovia do Svätého Jura viac »

Unikátny poklad z Hozelca

21.01.2020

V zemnom vale v obci Hozelec pri Poprade v lokalite zvanej Dubina vykopali pracovníci Múzea Spiša vzácne predmety, mince a šperky z rôznych období – od praveku až po novovek. Najhodnotnejší viac »

Poklad byzantského kupca

18.01.2020

Pri rekultivácii úhoru v chotári hontianskej dediny v Zemianskom Vrbovku v máji 1937 objavil miestny gazda strieborný poklad. Bol hlboko len asi 30 cm. Išlo o nádoby, šperky a zlomky striebra viac »

Indonézia / záplavy /

Silné dažde a záplavy na Madagaskare si vyžiadali najmenej 31 obetí

25.01.2020 21:55

Madagaskarský premiér Christian Ntsay situáciu označil za "národnú pohromu".

Iran

Irán varoval, že dokáže obohatiť urán na akúkoľvek úroveň

25.01.2020 21:34

Pred podpísaním jadrovej dohody vyrábal Irán urán obohatený na 20 percent. Pre výrobu jadrových zbraní je potrebné obohatenie na 90 percent.

Bulgaria Protest Water Crisis

Obyvatelia bulharského mesta Pernik protestovali proti nedostatku pitnej vody

25.01.2020 20:28

Stovky demonštrantov vyzývali vládu na prijatie naliehavých opatrení na odvrátenie humanitárnej krízy, ktorá podľa nich tomuto mestu hrozí.

Väzenie, väzni

Upratovačku odsúdili na 15 rokov za krádež hodiniek marockého kráľa

25.01.2020 19:41

Upratovačka pracovala v kráľovskej rezidencii, kde mala celkovo ukradnúť až 36 luxusných hodiniek.