Založ si blog

Zázračná socha – Nitra 2.

 

Socha Corgoňa pod Nitrianskym hradom, na Pribinovom námestí, je obľúbenou turistickou atrakciou. Postavu zvečnil v rokoch 1820 až 1821 sochár Vavrinec Dunajský, ktorý na nárožie biskupského paláca umiestnil sochu boha Atlanta. Podľa legendy podpieral nebeskú klenbu a v architektúre sa objavoval v podobe sôch podpierajúcich strechy, alebo múry. Socha Atlanta na biskupskom Kluchovom paláci má podobu Corgoňa. Viaže sa k nej  množstvo legiend.

Samotná legenda o kováčovi Corgoňovi pochádza z čias tureckých nájazdov. Pri jednom z nich sa mu podarilo zachrániť Nitriansky hrad. Corgoň vyšiel hore na hradby aj so svojimi priateľmi a nechal prísť nepriateľa celkom blízko.  Potom na nich začal hádzať obrovské kamene, ktoré údajne trhal priamo zo skaliska. Pri tom reval mohutným hlasom.  Keď sa vystrčil ponad hradby a Turci uvideli jeho obrovskú postavu začiernenú od kováčskej vyhne, tak si mysleli, že je to čert, otočili kone a ušli.

Pôvodné povesti, ktoré sa tradujú od starých čias, hovoria, že keď sa chce dievčina do roka vydať, tak má prísť k Corgoňovi a chytiť mu palec na pravej nohe. Keď chce mať do roka potomka, má mu chytiť palec na ľavej nohe. Niektoré verzie hovoria o pobozkaní. To sa mi však nezdá veľmi hygienické. Kto chce ale mať ale istotu, môže aplikovať aj túto metódu. Pre chlapcov zasa platilo, že keď chce mládenec, aby mu bola dievčina povoľná, má sa dotknúť Corgoňovho pása. Študenti nitrianskych vysokých škôl vraj doteraz často putujú k Corgoňovi v nádeji, že im určite pomôže počas skúšok, ak sa dotknú alebo pobozkajú jeho palec.

 Corgoň je  slovo z nitrianskeho žargónu, ktorým ľudia volali už pred stáročiami ako aj teraz mimoriadne silného, vysokého človeka. S menom Corgoň si však väčšina ľudí spája predovšetkým nitrianské pivo.

 

 

Zdroje:

https://nitraden.sk/osobnosti-nitry-bajny-hrdina-corgon/

https://www.priekopnik.sk/turisti-chcu-aby-im-corgon-plnil-priania-nicia-pri-tom-jeho-sochu/

https://nitra.dnes24.sk/legendy-o-corgonovi-su-stale-zive-jeho-socha-ma-uz-takmer-200-rokov-foto-315083

http://www.vypadni.sk/sk/corgon

http://www.pluska.sk/regiony/zapadne-slovensko/legendarny-nitriansky-silak-ma-problem-corgona-nici-povest.html

Foto: autor

Záhady na Slovensku – Kamenné dvojkreslo

06.04.2023

Kamenné dvojkreslo sa nachádza v obci Lietava neďaleko Lietavského hradu. Údajne bolo vytesané talianskymi kamenármi v roku 1788. V tejto oblasti lámali kameň na stavbu mosta cez Váh zo Žiliny do Budatína. Dvojkreslo je otočené čelom k východu a nie k hradu Lietava, ktorý je z tohto miesta viditeľný. Je neobvyklé, že po celodennej namáhavej kamenárskej práce [...]

Záhady na Slovensku – Halný

22.03.2023

Halný je vietor, meteorologický jav, ktorý sa vyskytuje najmä v západných Karpatoch, konkrétne na juhu Poľska. Najintenzívnejší je pod severnými svahmi Vysokých Tatier v regióne Podhalie, no zafúkať môže až do Krakova. Taktiež sa môže objaviť aj v údolí Liptova. Názov pochádza z poľského slova hala, čo v preklade znamená hoľa, horské lúky či horské [...]

Záhady na Slovensku – Barónka Žofia Bošňáková

14.03.2023

V roku 1689 dal Strečniansky hrad preskúmať jeho nový majiteľ Ján Jakub Löwenburg. Podnetom k tomu boli chýry o poklade ukrytom na hrade. V ruinách rozpadajúceho sa hradu nenašli žiaden poklad. Ale v krypte pod poškodenou kaplnkou medzi asi päťdesiatimi rakvami a telami zosnulých objavili rakvu s neporušeným telom barónky Žofie Bošňákovej. Napriek tomu, [...]

Dojč, vražda, polícia

Prečo došlo k tragickej vražde exmanželky v Dojči? Krimi expert identifikoval dva motívy

03.10.2023 12:21

Zavraždená Martina sa spočiatku rozvádzať nechcela, no napokon bola šťastná. Exmanžel je však slobodou dlho nedoprial.

autotragedia, zochova, nehoda

Bratislava avizuje zúženie jazdných pruhov na Staromestskej ulici

03.10.2023 12:06

Hlavné mesto tak reaguje v súvislosti s vlaňajšou tragickou dopravnou nehodou.

Vražda Marek Rakovský paľov

Najvyšší súd definitívne oslobodil Petra Paľova spod obžaloby v kauze vraždy Mareka Rakovského

03.10.2023 11:55

Odvolací senát považuje prvostupňový rozsudok za správny, keďže nebolo dokázané, že by Paľov spáchal žalovaný skutok.

Robert Fico

Fico kritizuje európskych socialistov: Sú autoritárski. Za postoj voči Ukrajine totiž zvažujú vylúčenie Smeru

03.10.2023 11:24

Šéf európskych socialistov sa vyjadril, že ak bude Fico ďalej pokračovať vo svojej politike, postará sa, aby sa začal proces jeho vylúčenia.