Založ si blog

Zázračná socha – Nitra 2.

 

Socha Corgoňa pod Nitrianskym hradom, na Pribinovom námestí, je obľúbenou turistickou atrakciou. Postavu zvečnil v rokoch 1820 až 1821 sochár Vavrinec Dunajský, ktorý na nárožie biskupského paláca umiestnil sochu boha Atlanta. Podľa legendy podpieral nebeskú klenbu a v architektúre sa objavoval v podobe sôch podpierajúcich strechy, alebo múry. Socha Atlanta na biskupskom Kluchovom paláci má podobu Corgoňa. Viaže sa k nej  množstvo legiend.

Samotná legenda o kováčovi Corgoňovi pochádza z čias tureckých nájazdov. Pri jednom z nich sa mu podarilo zachrániť Nitriansky hrad. Corgoň vyšiel hore na hradby aj so svojimi priateľmi a nechal prísť nepriateľa celkom blízko.  Potom na nich začal hádzať obrovské kamene, ktoré údajne trhal priamo zo skaliska. Pri tom reval mohutným hlasom.  Keď sa vystrčil ponad hradby a Turci uvideli jeho obrovskú postavu začiernenú od kováčskej vyhne, tak si mysleli, že je to čert, otočili kone a ušli.

Pôvodné povesti, ktoré sa tradujú od starých čias, hovoria, že keď sa chce dievčina do roka vydať, tak má prísť k Corgoňovi a chytiť mu palec na pravej nohe. Keď chce mať do roka potomka, má mu chytiť palec na ľavej nohe. Niektoré verzie hovoria o pobozkaní. To sa mi však nezdá veľmi hygienické. Kto chce ale mať ale istotu, môže aplikovať aj túto metódu. Pre chlapcov zasa platilo, že keď chce mládenec, aby mu bola dievčina povoľná, má sa dotknúť Corgoňovho pása. Študenti nitrianskych vysokých škôl vraj doteraz často putujú k Corgoňovi v nádeji, že im určite pomôže počas skúšok, ak sa dotknú alebo pobozkajú jeho palec.

 Corgoň je  slovo z nitrianskeho žargónu, ktorým ľudia volali už pred stáročiami ako aj teraz mimoriadne silného, vysokého človeka. S menom Corgoň si však väčšina ľudí spája predovšetkým nitrianské pivo.

 

 

Zdroje:

https://nitraden.sk/osobnosti-nitry-bajny-hrdina-corgon/

https://www.priekopnik.sk/turisti-chcu-aby-im-corgon-plnil-priania-nicia-pri-tom-jeho-sochu/

https://nitra.dnes24.sk/legendy-o-corgonovi-su-stale-zive-jeho-socha-ma-uz-takmer-200-rokov-foto-315083

http://www.vypadni.sk/sk/corgon

http://www.pluska.sk/regiony/zapadne-slovensko/legendarny-nitriansky-silak-ma-problem-corgona-nici-povest.html

Foto: autor

Záhady na Slovensku – Meč „exkalíbur“

11.12.2023

Aj my sme mali legendárnych veľmožov, o ktorých sa píše v kronikách – Pribinu, Rastislava, Svätopluka. Z tohto obdobia sa našlo množstvo vzácnych vykopávok . Ani jednej nalez sa však nemôže zapísať do histórie ako legendárny meč kráľa Artuša. Legenda hovorí, že sa Svätopluk pred svojou smrťou utiahol medzi pustovníkov pod Zoborom. Predtým zabil svojho koňa [...]

Záhady na Slovensku – Kamenné dvojkreslo

06.04.2023

Kamenné dvojkreslo sa nachádza v obci Lietava neďaleko Lietavského hradu. Údajne bolo vytesané talianskymi kamenármi v roku 1788. V tejto oblasti lámali kameň na stavbu mosta cez Váh zo Žiliny do Budatína. Dvojkreslo je otočené čelom k východu a nie k hradu Lietava, ktorý je z tohto miesta viditeľný. Je neobvyklé, že po celodennej namáhavej kamenárskej práce [...]

Záhady na Slovensku – Halný

22.03.2023

Halný je vietor, meteorologický jav, ktorý sa vyskytuje najmä v západných Karpatoch, konkrétne na juhu Poľska. Najintenzívnejší je pod severnými svahmi Vysokých Tatier v regióne Podhalie, no zafúkať môže až do Krakova. Taktiež sa môže objaviť aj v údolí Liptova. Názov pochádza z poľského slova hala, čo v preklade znamená hoľa, horské lúky či horské [...]

búrka, pohoda

Na festivale Pohoda spadol počas búrky veľký stan, zasahujú záchranári, hlásia zranených

12.07.2024 19:02, aktualizované: 22:05

Na festivale je viac ako 30-tisíc návštevníkov.

Lučenec, kúpalisko

Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

12.07.2024 17:17

Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli vzorky odobraté v piatich prírodných vodných plochách.

nina polakova portret

Šimkovičovej sa nepáči, že Drlička odvolal šéfku baletu bez jej vedomia a žiada vysvetlenie

12.07.2024 16:03

Poláková ako jedna z mála v roku 2022, po odvolaní Mateja Drličku z postu generálneho riaditeľa, neodstúpila zo svojej funkcie.

Suchoj SuperJet 100

V Rusku spadlo dopravné lietadlo bez cestujúcich, trojčlenná posádka zahynula

12.07.2024 15:49, aktualizované: 16:20

V lietadle neboli pasažieri, stroj sa zrútil pri skúšobnom lete po oprave.