Založ si blog

Zázračná socha – Topľčany

 

 

 

V roku 1634 grófka Katarína Forgáeová rod. Pálffyová postavila na poďakovanie za záchranu manžela zo smrteľného nebezpečenstva 4 prícestné kaplnky. V jednej z nich dala postaviť sochu Sedembolestnej, ktorá sa neskôr dostala na hlavný oltár. Socha je dielom neznámeho umelca, vyrezaná z dreva.

Z roku 1802 sa viaže k soche Sedembolestnej neobyčajná udalosť. Vtedajší topoľčiansky richtár Šuchman usporiadal veľkú hostinu. Okrem stoličných pánov a úradníkov zavolal na ňu aj závadského farára Jána Andrejkoviča. Už bola tma keď sa Andrejkovič vydal na cestu domov. Keď prišli ku kaplnke, v ktorej bola umiestnená socha, kone odrazu zastali. Darmo ich kočiš nútil ďalej, ani sa z miesta nepohli. Na otázku p. farára, prečo sa kone tak vzpierajú, kočiš odpovedá: „Vidím stáť pred koňmi ženu bielo oblečenú, ktorá vyšla z kaplnky.“ „Šľahni ju bičom“, hovorí mu farár. Prestrašený kočiš sa zdráhal. Pána farára prešla trpezlivosť. Sám šľahol bičom, pričom zasiahol tajomnú bielu ženu.  Záhadná pani hneď zmizla. Kone sa rozbehli veľkým cvalom ďalej.  Na druhý deň bolo vidieť na ľavom líci sochy Sedembolestnej hlbokú, krvavú čiaru, ktorá je tam podnes. Farár ochorel a onedlho zomrel.

.             .                  Roku Pána 1856 bola postavená kalvária, ktorá je dodnes vzácnou ozdobou mesta. Nad studničkou, prameňom zázračnej vody, postavili, resp. upravili murovanú kaplnku na pamiatku tragickej udalosti, ktorá sa udiala po hostine u richtára Michala Šuchmana v decembri roku Pána 1807.

Chýr o Sedembolestnej s ranou na ľavom líci sa stal istým symbolom pokory a utrpenia na Slovensku. Socha Sedembolestnej bola veriacimi ľuďmi považovaná za zázračnú. Ako uviedol kronikár, mnohí chorí a nešťastní ďakovali patrónke Slovenska, Sedembolestnej Panne Márii za vypočuté prosby.

 

 

 

 

Zdroje:

http://www.topolcany.fara.sk/historia.html

http://ukrizovananekonecnalaskamilujemta.sk/wordpress/?cat=62

http://topolcany-naj.blog.cz/

Foto: autor

Zázračná socha – Rajecká Lesná

31.03.2019

O milostivej soche Panny Márie sa rozpráva pekná legenda: V časoch rákociovskej vzbury prišlo luteránske vojsko aj do Frivaldu /Rajecká Lesná/, vyhnalo farára Jána Lietavského a odnieslo viac »

Zázračná socha – Sokolovce

17.03.2019

Sokolovce je obec asi 5 km južne od mesta Piešťany. Prvá písomná zmienka je z roku 1293. V októbri 2005 sa v Sokolovciach oficiálne obnovil mariánsky kult, keď bratislavsko-trnavský pomocný viac »

Zázračná socha – Modranka

12.03.2019

Pôvodnú milostivú sochu v Modranke dal zhotoviť pri návšteve pútnického miesta Loreta barón Rudolf Strozing v r. 1654. Na orodovanie Panny Márie Loretánskej sa v roku 1683 zázračným spôsobom viac »

Vakcína / Malária / Malawi /

Malawi sa stalo prvou krajinou na svete s očkovaním detí proti malárii

23.04.2019 23:16

Malária zabije ročne na celom svete približne pol milóna ľudí, väčšinou deti v Afrike mladšie ako päť rokov.

Taliansko / moslomovia / Matteo Salvini

Salvini prikázal talianskej polícii intenzívnejšie dohliadať na miestnu moslimskú komunitu

23.04.2019 22:51

Stalo sa tak po tom, ako v Ríme došlo k údajne protikresťansky motivovanému útoku nožom.

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte

Filipínsky prezident Duterte sa vyhráža vyhlásením vojny Kanade

23.04.2019 22:26

Duterte v utorok pohrozil Kanade, že jej vyhlási vojnu, ak si neodvezie naspäť odpad, ktorý na základe dohody priviezli kanadské lode do Filipín v rokoch 2013 a 2014.

Izrael / USA / Donald Trump / Benjamin Netanjahu / Golanské výšiny /

Netanjahu chce novú osadu na Golanských výšinách pomenovať po Trumpovi

23.04.2019 21:56

Má to byť prejav vďaky za Trumpovo "historické rozhodnutie" uznať zvrchovanosť Izraela nad týmto územím patriacim pôvodne Sýrii

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 161
Celková čítanosť: 264855x
Priemerná čítanosť článkov: 1645x

Autor blogu