Založ si blog

Zázračná socha – Bratislava 2.

 

V roku 1563 korunovali v Bratislave za uhorského kráľa Maximiliána II. V celom meste sa konali veľkolepé oslavy. Súčasťou osláv boli aj rytierske súboje pri ktorých vypukol veľký požiar a zničil veľa prevažne drevených domov v centre mesta. Kráľ Maximilián II preto mestu finančne prispel na výstavbu dostatočne veľkého zdroja vody. Vďační mešťania nechali kráľa zobraziť ako obrneného rytiera, ktorý pôvodne hral všetkými farbami. Keď ich dážď zmyl, namaľovali ho znovu, postupne však rytier ostal taký, akého ho poznáme dnes. Romantici v minulosti rozšírili legendu, že obrnený rytier stojaci uprostred vodnej nádrže na dnešnom Hlavnom námestí je legendami opradený francúzsky stredoveký rytier Roland. Ten vraj zavítal do Bratislavy, aby chránil chorých, slabých, deti a ženy pred rôznymi nebezpečenstvami. Takto sa postupne ujalo pomenovanie „Rolandova“ fontána, hoci v skutočnosti je Maximiliánova.
Hovorí sa, že Roland na svojom rohu rád trúbil aj v meste. Jeho melódie si obľúbili bratislavské deti. Keď však Roland z mesta odišiel, matkám sa deti nedarilo uspať. Legenda teda hovorí, že cisár Maximilián II. dal sochu postaviť na podnet bratislavských mamičiek na čestnom mieste, v strede fontány. Žblnkot vody pripomínajúci Rolandove melódie tak uspával deti aj naďalej.

 

Roland je aj bájnym ochrancom milencov. Tí prichádzajú na Hlavné námestie, aby sa mohli na Silvestra presne o polnoci pobozkať. Jeho socha sa vraj práve v tom momente otočí okolo vlastnej osi. Sú aj iné povesti. Vraj každý rok na Silvestra presne o polnoci s prichádzajúcim Novým rokom sa socha Rolanda otočí  okolo svojej osi a pokloní sa smerom k domu strašidiel /roh Zelenej ul. a Hlavné námestie/. V tomto dome resp. na tomto mieste v dávnych dobách stála prvá bratislavská radnica. Roland hlbokým úklonom prejavuje úctu radným pánom, ktorí zahynuli pri obrane mesta.
Na veľký piatok, presne o tretej hodine popoludní zostúpi až na zem, ťažkým mečom sa zaháňa na všetky strany a tak pripomína mestu, že nezabudol na svoje povinnosti, že stále stojí na stráži ochotný brániť slobodu mesta.
Rolanda vidieť ako sa otáča môže len rodený Bratislavčan s tými najušľachtilejšími ľudskými vlastnosťami. Kto ho uvidí, bude v ďalšom svojom živote veľmi šťastný. A ten, kto ho na Silvestra neuvidí otáčať sa, bude nešťastný. Na celej povesti je najpravdepodobnejšie to, že ho vidí len ten, kto si na Silvestra vypije vyše miery dobrého vínka.

 

Zdroje:

http://www.lenposlovensku.sk/clanok/109/povest-o-rytierovi-rolandovi

https://www.zones.sk/studentske-prace/dejepis/8782-bratislava-a-rolandova-fontana/

https://bratislava.dnes24.sk/bratislavske-naj-viete-na-co-sluzila-najstarsia-fontana-v-meste-281503

 

Zázračná socha – Rajecká Lesná

31.03.2019

O milostivej soche Panny Márie sa rozpráva pekná legenda: V časoch rákociovskej vzbury prišlo luteránske vojsko aj do Frivaldu /Rajecká Lesná/, vyhnalo farára Jána Lietavského a odnieslo viac »

Zázračná socha – Sokolovce

17.03.2019

Sokolovce je obec asi 5 km južne od mesta Piešťany. Prvá písomná zmienka je z roku 1293. V októbri 2005 sa v Sokolovciach oficiálne obnovil mariánsky kult, keď bratislavsko-trnavský pomocný viac »

Zázračná socha – Modranka

12.03.2019

Pôvodnú milostivú sochu v Modranke dal zhotoviť pri návšteve pútnického miesta Loreta barón Rudolf Strozing v r. 1654. Na orodovanie Panny Márie Loretánskej sa v roku 1683 zázračným spôsobom viac »

Vakcína / Malária / Malawi /

Malawi sa stalo prvou krajinou na svete s očkovaním detí proti malárii

23.04.2019 23:16

Malária zabije ročne na celom svete približne pol milóna ľudí, väčšinou deti v Afrike mladšie ako päť rokov.

Taliansko / moslomovia / Matteo Salvini

Salvini prikázal talianskej polícii intenzívnejšie dohliadať na miestnu moslimskú komunitu

23.04.2019 22:51

Stalo sa tak po tom, ako v Ríme došlo k údajne protikresťansky motivovanému útoku nožom.

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte

Filipínsky prezident Duterte sa vyhráža vyhlásením vojny Kanade

23.04.2019 22:26

Duterte v utorok pohrozil Kanade, že jej vyhlási vojnu, ak si neodvezie naspäť odpad, ktorý na základe dohody priviezli kanadské lode do Filipín v rokoch 2013 a 2014.

Izrael / USA / Donald Trump / Benjamin Netanjahu / Golanské výšiny /

Netanjahu chce novú osadu na Golanských výšinách pomenovať po Trumpovi

23.04.2019 21:56

Má to byť prejav vďaky za Trumpovo "historické rozhodnutie" uznať zvrchovanosť Izraela nad týmto územím patriacim pôvodne Sýrii

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 161
Celková čítanosť: 264873x
Priemerná čítanosť článkov: 1645x

Autor blogu