Založ si blog

Zázračné studničky – Banskobystrický kraj 8.

 

Miesto:  Lupoč

Okres :  Lučenec

GPS :    48,362864° N,   19,536233° E

 

 

Okolie obce Lupoč lemuje prekrásna príroda. V jej chotári sa nachádzajú jaskyne Lupočská nora, Voňačka a Petruska. V roku 2010 tu bola zrekonštruovaná liečivá studnička zvaná Srncovka…Názov obce Lupoč je pravdepodobne odvodený od toho, že pôvodní obyvatelia sa živili lúpaním kôry zo stromov v bukových lesoch. Lupoč leží na severozápadnom okraji Lučenskej kotliny v doline Polichnianskeho potoka…Studnička je priamo v dedine. Dostaneme sa k nej popri ceste pri potoku.

Asi 3 km. od obce Lupoč sa nachádza Halič. Jeho dominantou je zrenovovaný kaštieľ so zámockým parkom. Po kávičke v zámockom hoteli Galicia Nueva navrhujem ísť sa ísť najesť do bývalej hasičskej zbrojnice v centre Haliča. Okrem jedla sa mi tu páčilo upozornenie   nepoužívať pri stole mobilný telefón, aby sme sa radšej porozprávali a oddýchli si od internetu. Správny návrh od majiteľa reštaurácie, Joža Pročka.

 

Zdroj:

http://www.noslc.sk/index_subory/rekus/rekus413.pdf

 

Foto: autor

Poklad pod hradom Likava

02.10.2019

Archeológovia preskúmali na severe Slovenska výnimočný nález. Podaril sa manželskému páru počas výstupu na Choč pri Likavke. Na miesto príjemnej túry strážili vyše troch hodín miesto viac »

Lučenecký zlatý poklad

25.09.2019

V roku 1849 Lučenec obsadili ruské cárske vojská, pri odchode mesto vypálili. Ničivý požiar neobišiel ani najstaršiu budovu v meste, ktorou bol stredoveký kostol.. Veže vyhoreli, steny sa viac »

Poklad z Devínskej Novej Vsi

21.09.2019

Devínskej Novej Vsi sa išiel starší pán počas prechádzky vymočiť a v kríkoch zbadal časť hlinenej nádoby. V nej sa nachádzalo 10 268 kusov strieborných mincí drobných a čiastočne stredných viac »

Henry Kissinger

Legenda Kissinger varuje: Obchodný spor USA-Čína sa môže skončiť vojnou

22.11.2019 08:21

Ak sa Číne a USA nepodarí ukončiť svoje obchodné nezhody, mohol by ich stret prerásť do ozbrojeného konfliktu, varuje legendárny americký diplomat.

Donbas / Ukrajine / siroty /

Zrodí sa v Paríži nádej pre Donbas? Úspech by mohol zmäkčiť sankcie

22.11.2019 08:00

K rokovaciemu stolu si sadnú Volodymyr Zelenskyj, Vladimir Putin, Emmanuel Macron a Angela Merkelová, čiže štvorica šéfov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka.

žena, týranie

Mesto Mexiko vyhlásilo pre násilie na ženách výnimočný stav

22.11.2019 07:18

Informovala o tom primátorka mexickej metropoly Claudia Sheinbaumová, ktorá vyjadrila nádej, že takéto radikálne riešenie povedie k zviditeľneniu daného problému.

Americký prezident Donald Trump

Trump podpísal dočasné financovanie federálnych úradov

22.11.2019 06:16

Ak by dokument nebol prijatý, hrozilo by od štvrtka polnoci miestneho času zastavenie práce federálnych úradov, tzv. shutdown.