Založ si blog

Záhady na Slovensku – kostra

 

 

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa tu krasový útvar, v súčasnosti hlboký 16,5 m s umelým násypom okolo otvoru. Na základe tohto umelého násypu  sú domnienky, že ide o priepasť umelého pôvodu, vyhĺbený pri hľadaní vody. V roku 2016 tu bola pri speleologickom výskume nájdená ľudská kostra, ktorá sa  po roku skompletizovala. Antropológovia na Univerzite Komenského prišli k záveru, že ide o ženskú kostru a je predmetom ďalšieho výskumu. Jednalo sa o nešťastnú náhodu alebo násilnú smrť?  Okrem toho sa tu našli aj kostry jeleňa , srnca, ovce/kozy, zajaca atď.

Oblasť Na jame skrýva aj ďalšie tajomstvá. Z východnej a severovýchodnej strany plošinu uzatvára jasne viditeľný val. Na severovýchodnom temene valu možno pozorovať veľké pieskovcové platne. Tento materiál bol sem dovezený asi zo značnej diaľky. Ide o nasucho kladenú kamennú plentu valu. Boli tu nájdené tiež ihlice, kus čepele a celá sekera (nálezy predbežne zaradené do halštatského veku); v roku 2016 aj hrot oštepu. Okrem kovových predmetov sa na plošine pravidelne nachádzajú črepy hrubej keramiky.

Zaujímavosťou tejto lokality sú aj veľké žulové balvany okolo valu a drobné žulové okruhliaky, tzv. projektily koncentrujúce sa pri vstupnej bráne do hradiska. Jeden takýto žulový okruhliak bol nájdený približne 500 m východne od lokality na hrebeni smerujúcom k hradisku. Nepochybne ide o doklad obrany obyvateľov refúgia voči nepriateľovi. Prepálené pieskovcové platne a sekundárne prepálená keramika svedčia pravdepodobne o neúspešnosti tejto obrany. Funkcia valu okolo priepasti je neznáma, azda by ju objasnil dôkladnejší archeologický výskum.

Zvyčajne pri opisovaní záhad uvádzam len informácie získané z prístupných zdrojov. Tento raz si dovolím uviesť aj moju, aj keď len amatérku hypotézu. Nemohla priepasť s objavenými kosťami  slúžiť ako obetisko ?  Záhadné sú aj veľké žulové balvany okolo valu. Odkiaľ pochádzajú, aký bol ich účel. Žula sa v danej oblasti nenachádza. Vrch ako aj celý masív Sinej je čisto vápencového zloženia. V širokom okolí sa nachádza len tento materiál.

 

 

Zdroje:

 

https://myliptov.sme.sk/c/8239912/na-jame-nasli-utocisko-ludia-zdoby-zeleznej.html#ixzz57rtr4mQw

http://www.spolokseptentrio.sk/2017/04/18/nestastna-nahoda-alebo-nasilna-smrt-refugium-na-jame-skryva-tajomstvo-neznamej-osoby/

http://www.speleodd.sk/main.php?pageid=11&novinka=568

http://www.speleodd.sk/main.php?pageid=13&novinka=46

Záhady na Slovensku – Jazerná jaskyňa

10.12.2018

Tajomná Jazerná jaskyňa, jediná svojho druhu, ukrýva viacero zatiaľ nevysvetliteľných záhad. Nachádza v Muránskej planine, v doline Furmanca, v záreze železnice Tisovec – Brezno. Jej dĺžka viac »

Záhada na Slovensku – v Novom Meste n. /V

09.12.2018

Nové Mesto sa pýši rozsiahlym systémom pivníc, podzemných miestností a tajných chodieb. V tomto prípade ide o mesto pod mestom, ktoré má premyslený systém vetrania. Chodby sú dokonca trojpodlažné. viac »

Záhady na Slovensku – šaman

07.12.2018

Nitra a tým aj celé Slovensko sa stalo dejiskom záhadného archeologického objavu. Na mieste výstavby závodu Jaguer Land Rover bola objavená ľudská kostra. Odborníci odhadujú, že pochádza viac »

libanon, izrael, hranica, múr, vojaci

Izrael odhalil tretí cezhraničný tunel Hizballáhu

11.12.2018 16:04

Tunely sú podľa židovského štátu prostriedkom na infiltráciu na sever Izraela.

Lubyová

Prídeme o 100 miliónov eur, SNS nevedia riadiť eurofondy na školstve, tvrdí Remišová

11.12.2018 16:03

OĽaNO nevylúčilo, že za tak veľké zlyhanie v rezorte školstva budú iniciovať odstúpenie ministerky školstva.

bašternák

V prípade účelového prevodu majetku Bašternáka vie štát zakročiť, tvrdí Gál

11.12.2018 15:21

Podľa Gála je možné uplatniť odporovateľný právny úkon a účelové prevody majetku vyhlásiť za neplatné.

PREMIÉR: Prijatie srbskej premiérky

Slovensko a Srbsko chystajú dohodu o vyrovnaní dlhu ešte z čias Juhoslávie

11.12.2018 15:08

„Verím, že začiatkom roka 2019 bude dohoda podpísaná,“ uviedol premiér Pellegrini. Má ísť o sumu okolo šiestich miliónov eur.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 138
Celková čítanosť: 203200x
Priemerná čítanosť článkov: 1472x

Autor blogu