Založ si blog

Zázračné studničky – Košický kraj 4.

 

Miesto : Debraď  – prameň sv. Ladislava

Okres :  Košice okolie

GPS :  48⁰ 38‘ 40,192₺  N    20⁰ 56‘ 50,635₺ E

 

 

Náhorná planina nad obcou Debraď sa vyznačuje nielen neopakovateľným prírodným koloritom, ale aj prastarou pútnickou slávou. Nachádza sa tu krasová vyvieračka a ruiny gotickej kaplnky zasvätenej jednému z uhorských kráľov, svätému Ladislavovi.

Všetko sa to začalo ešte niekedy v 11. storočí, keď podľa legendy na Jasovskej planine bojoval uhorský kráľ Ladislav.. Tu sa jeho vojsko dostalo do obkľúčenia a trápil ho už dlhý čas smäd. Kráľ chcel údajne pomôcť vojakom a preto sa obrátil k Stvoriteľovi s modlitbou. Podľa jednej verzie legendy zabodol meč do zeme, takže získal tvar kríža, pokľakol a po pomodlení vstal. Keď vytiahol meč, zo zeme vytryskla voda. Podľa inej verzie sa modlil sediac v sedle, potom jeho kôň dupol kopytom a zo zeme začal vytekať prameň. Každopádne sa legenda zhoduje v tom, že daným prameňom je Ladislavova vyvieračka, na starých mapách označená ako Prameň sv. Ladislava.   Vyčerpaní vojaci sa pri ňom posilnili a nabrali odvahu pred rozhodujúcou bitkou. Veľký hlad zahnali tým, že vraj nachytali mnoho drozdov, ktoré si upiekli na ohni. Skutočnosť, že pečené drozdy nasýtili vyhladovaných vojakov, ostalo dodnes v prezývke obyvateľov Debrade, ktorí sú nazývaní rigók (v maďarčine drozd = rigó).

Nad týmto prameňom, ktorý nazvali podľa kráľa aj Ladislavova vyvieračka, vyrástla v rokoch 1497 – 1502 gotická kaplnka.  Od konca 19. storočia začala kaplnka chátrať, údajne pre nedorozumenie vlastníkov (obce Debraď, Rožňavského biskupstva a premonštrátov z Jasova), kto má opraviť strechu. Stavba sa rozpadla a dnes sú zachované iba základy.

V rokoch 1952 – 1959 sa pripisovali tomuto miestu viaceré zjavenia Panny Márie. Začali sem chodiť ľudia z celého okolia. Postavili kaplnku, prinášali sväté obrazy, sochy a rozprávali o rôznych zázrakoch. Napriek zákazom vtedajšieho režimu pútnici sem neprestávali chodiť. Púte boli vládou socialistického Československa v roku 1959 zakázané a kaplnku postavenú na ruinách niekdajšieho kostola niekto podpálil. Verzií, kto by to mohol byť, bolo niekoľko. Podľa pamätníkov udalostí to mohli byť policajti z Moldavy nad Bodvou, agenti alebo príslušníci štátnej bezpečnosti, alebo záhadní maskovaní chlapi, ktorí k prameňu prileteli na vrtuľníku. Ťažko povedať kto. Jediné, na čom sa obyvatelia zhodli, je to, že kaplnka bola podpálená určite v noci a na príkaz funkcionárov komunistickej strany.

Dostať sa ku kaplnke je možné po žltej turistickej značke z obce Jasov  alebo z obce Drienovec. Prípadne po zelenej turistickej značke z mesta Moldava nad Bodvou. Ja som v auguste 2017 zvolil trasu ku prameňu z Jasova a ukončil v Moldave nad Bodvou. Dúfal som, že z Jasova, ako zo známeho turistického centra s jaskyňou a kláštorom, bude turistická cesta dobre značená. Ale opak bol pravdou. Asi tak tri krát som turistickú značku stratil. Len so šťastím som potom studničku našiel Do Moldavy som už potom prišiel, ale na konieci  tiež mimo turistickej trasy. Takže túto cestu neodporúčam. Vhodnejšia by bola možno prístupová cesta z Drienovca. Prípadne po neznačenej ceste z obce Debraď. Priamo v obci Debraď je tiež zaujímavá vyvieračka, prameň pri kaplnke sv. Jána.

7-1

7-2

7-3

 

A ešte zopár fotografií zaujímavého prameňa sv.  Jána v obci Debraď.

 

8-3

8-2

8-1

 

 

Zdroje:

http://www.terraincognita.sk/sk/debrad-plastika-sv-ladislava

https://korzar.sme.sk/c/4491453/zaniknute-putnicke-miesta-nad-obcou-debrad.html#ixzz4kZU83Tqb

https://gloria.tv/article/eeWtACgyR7TW4ReW9DPbGtEFG

http://zivot.cas.sk/clanok/9920/vratia-sa-zazraky-v-debradi-sa-zjavila-panna-maria

 

Autor fotografií: pieroaz55

 

Záhady na Slovensku – Jazerná jaskyňa

10.12.2018

Tajomná Jazerná jaskyňa, jediná svojho druhu, ukrýva viacero zatiaľ nevysvetliteľných záhad. Nachádza v Muránskej planine, v doline Furmanca, v záreze železnice Tisovec – Brezno. Jej dĺžka viac »

Záhada na Slovensku – v Novom Meste n. /V

09.12.2018

Nové Mesto sa pýši rozsiahlym systémom pivníc, podzemných miestností a tajných chodieb. V tomto prípade ide o mesto pod mestom, ktoré má premyslený systém vetrania. Chodby sú dokonca trojpodlažné. viac »

Záhady na Slovensku – šaman

07.12.2018

Nitra a tým aj celé Slovensko sa stalo dejiskom záhadného archeologického objavu. Na mieste výstavby závodu Jaguer Land Rover bola objavená ľudská kostra. Odborníci odhadujú, že pochádza viac »

libanon, izrael, hranica, múr, vojaci

Izrael odhalil tretí cezhraničný tunel Hizballáhu

11.12.2018 16:04

Tunely sú podľa židovského štátu prostriedkom na infiltráciu na sever Izraela.

Lubyová

Prídeme o 100 miliónov eur, SNS nevedia riadiť eurofondy na školstve, tvrdí Remišová

11.12.2018 16:03

OĽaNO nevylúčilo, že za tak veľké zlyhanie v rezorte školstva budú iniciovať odstúpenie ministerky školstva.

bašternák

V prípade účelového prevodu majetku Bašternáka vie štát zakročiť, tvrdí Gál

11.12.2018 15:21

Podľa Gála je možné uplatniť odporovateľný právny úkon a účelové prevody majetku vyhlásiť za neplatné.

PREMIÉR: Prijatie srbskej premiérky

Slovensko a Srbsko chystajú dohodu o vyrovnaní dlhu ešte z čias Juhoslávie

11.12.2018 15:08

„Verím, že začiatkom roka 2019 bude dohoda podpísaná,“ uviedol premiér Pellegrini. Má ísť o sumu okolo šiestich miliónov eur.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 138
Celková čítanosť: 203197x
Priemerná čítanosť článkov: 1472x

Autor blogu