Založ si blog

Zázračné studničky – Košický kraj 4.

 

Miesto : Debraď  – prameň sv. Ladislava

Okres :  Košice okolie

GPS :  48⁰ 38‘ 40,192₺  N    20⁰ 56‘ 50,635₺ E

 

 

Náhorná planina nad obcou Debraď sa vyznačuje nielen neopakovateľným prírodným koloritom, ale aj prastarou pútnickou slávou. Nachádza sa tu krasová vyvieračka a ruiny gotickej kaplnky zasvätenej jednému z uhorských kráľov, svätému Ladislavovi.

Všetko sa to začalo ešte niekedy v 11. storočí, keď podľa legendy na Jasovskej planine bojoval uhorský kráľ Ladislav.. Tu sa jeho vojsko dostalo do obkľúčenia a trápil ho už dlhý čas smäd. Kráľ chcel údajne pomôcť vojakom a preto sa obrátil k Stvoriteľovi s modlitbou. Podľa jednej verzie legendy zabodol meč do zeme, takže získal tvar kríža, pokľakol a po pomodlení vstal. Keď vytiahol meč, zo zeme vytryskla voda. Podľa inej verzie sa modlil sediac v sedle, potom jeho kôň dupol kopytom a zo zeme začal vytekať prameň. Každopádne sa legenda zhoduje v tom, že daným prameňom je Ladislavova vyvieračka, na starých mapách označená ako Prameň sv. Ladislava.   Vyčerpaní vojaci sa pri ňom posilnili a nabrali odvahu pred rozhodujúcou bitkou. Veľký hlad zahnali tým, že vraj nachytali mnoho drozdov, ktoré si upiekli na ohni. Skutočnosť, že pečené drozdy nasýtili vyhladovaných vojakov, ostalo dodnes v prezývke obyvateľov Debrade, ktorí sú nazývaní rigók (v maďarčine drozd = rigó).

Nad týmto prameňom, ktorý nazvali podľa kráľa aj Ladislavova vyvieračka, vyrástla v rokoch 1497 – 1502 gotická kaplnka.  Od konca 19. storočia začala kaplnka chátrať, údajne pre nedorozumenie vlastníkov (obce Debraď, Rožňavského biskupstva a premonštrátov z Jasova), kto má opraviť strechu. Stavba sa rozpadla a dnes sú zachované iba základy.

V rokoch 1952 – 1959 sa pripisovali tomuto miestu viaceré zjavenia Panny Márie. Začali sem chodiť ľudia z celého okolia. Postavili kaplnku, prinášali sväté obrazy, sochy a rozprávali o rôznych zázrakoch. Napriek zákazom vtedajšieho režimu pútnici sem neprestávali chodiť. Púte boli vládou socialistického Československa v roku 1959 zakázané a kaplnku postavenú na ruinách niekdajšieho kostola niekto podpálil. Verzií, kto by to mohol byť, bolo niekoľko. Podľa pamätníkov udalostí to mohli byť policajti z Moldavy nad Bodvou, agenti alebo príslušníci štátnej bezpečnosti, alebo záhadní maskovaní chlapi, ktorí k prameňu prileteli na vrtuľníku. Ťažko povedať kto. Jediné, na čom sa obyvatelia zhodli, je to, že kaplnka bola podpálená určite v noci a na príkaz funkcionárov komunistickej strany.

Dostať sa ku kaplnke je možné po žltej turistickej značke z obce Jasov  alebo z obce Drienovec. Prípadne po zelenej turistickej značke z mesta Moldava nad Bodvou. Ja som v auguste 2017 zvolil trasu ku prameňu z Jasova a ukončil v Moldave nad Bodvou. Dúfal som, že z Jasova, ako zo známeho turistického centra s jaskyňou a kláštorom, bude turistická cesta dobre značená. Ale opak bol pravdou. Asi tak tri krát som turistickú značku stratil. Len so šťastím som potom studničku našiel Do Moldavy som už potom prišiel, ale na konieci  tiež mimo turistickej trasy. Takže túto cestu neodporúčam. Vhodnejšia by bola možno prístupová cesta z Drienovca. Prípadne po neznačenej ceste z obce Debraď. Priamo v obci Debraď je tiež zaujímavá vyvieračka, prameň pri kaplnke sv. Jána.

7-1

7-2

7-3

 

A ešte zopár fotografií zaujímavého prameňa sv.  Jána v obci Debraď.

 

8-3

8-2

8-1

 

 

Zdroje:

http://www.terraincognita.sk/sk/debrad-plastika-sv-ladislava

https://korzar.sme.sk/c/4491453/zaniknute-putnicke-miesta-nad-obcou-debrad.html#ixzz4kZU83Tqb

https://gloria.tv/article/eeWtACgyR7TW4ReW9DPbGtEFG

http://zivot.cas.sk/clanok/9920/vratia-sa-zazraky-v-debradi-sa-zjavila-panna-maria

 

Autor fotografií: pieroaz55

 

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

13.03.2018

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu. Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. viac »

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

Matteo Salvini

Taliani odmietli ďalšiu loď s utečencami

21.06.2018 20:34

Taliansko oznámilo, že odmietne vpustiť do svojich prístavov ďalšiu loď mimovládnej organizácie s utečencami zachránenými vo vodách Stredozemného mora.

Imi Lichtenfeld

Nebojácny Bratislavčan obdaroval Izrael skvelou sebaobranou

21.06.2018 20:00

Vyšportované telo s vypracovanými svalmi a tvár podobajúca sa na podobizeň legendárneho kulturistu Arnolda Schwarzeneggera. Neodolateľný švihák Imi Lichtenfeld má na Židovskej ulici od dnes pamätnú tabuľu.

STORM-IRMA/SAINT MARTIN-DAMAGE

Holandská polícia dostala tip od tajných a zadržala dvoch podozrivých z prípravy útoku

21.06.2018 19:58

Holandské úrady zadržali dvoch mužov, ktorí sú podozriví z prípravy extrémistického útoku.

Liviu Dragnea

Šéfa rumunských sociálnych demokratov odsúdili na tri a pol roka väzenia

21.06.2018 19:23

Predsedu rumunskej vládnucej Sociálnodemokratickej strany Livia Dragneu odsúdil súd v Rumunsku za podnecovanie na zneužitie právomocí úradu verejného činiteľa

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 149898x
Priemerná čítanosť článkov: 1303x

Autor blogu