Záhada na Slovensku – v Novom Meste n. /V

9. decembra 2018, pieroaz55, Záhady na Slovensku

 

Nové Mesto sa pýši rozsiahlym systémom pivníc, podzemných miestností a tajných chodieb. V tomto prípade ide o mesto pod mestom, ktoré má premyslený systém vetrania. Chodby sú dokonca trojpodlažné. usudzujúc podľa dodnes viditeľných zvyškov pivníc predpokladá, že sieť chodieb bola pravdepodobne stavaná v tomto poradí.

Prvé poschodie slúžilo ako pivnica na úschovu potravín a cenností. Niekedy do pivnice mohli viesť padacie dvere z domu. Táto pivnica bola zväčša spojená s druhým poschodím schodmi alebo voľným klesaním chodby. Druhé poschodie bolo vlastne ďalšou pivnicou alebo chodbou, ktoré zvyčajne spájalo susedné pivnice. Vyskytovali sa tu aj rôzne bočné uličky. Tretie pivničné poschodie bolo už hlboko pod zemou spojené s druhým poschodím schodmi, prípadne jamou s rebríkom. Bolo najhlbšie položené a slúžilo aj ako úkryt a tiež ako hlavná spojovacia chodba na dlhšie trasy. Niekedy najhlbšie chodby siahali aj mimo mesta.

Charakter pivníc sa líšil aj podľa doby ich vzniku. Hoci sa nedá hovoriť o konkrétnom štýle či slohu, niektoré pivnice nesú znaky románskeho či gotického slohu. Hlavne vchody a horné časti pivníc. Výška oblúku dva metre, niekde až tri metre, Podzemné pivnice boli vykladané rôznymi materiálmi. Priestory vyložené kameňom vznikli približne v 11. až 13. storočí. Iné pivnice a chodby boli vyhĺbené bez vyloženia a bez ďalšieho spevňovania. Stavebným materiálom bola hlina. Pod centrom mesta sú aj podzemné priestory vykladané tehlami alebo iným obdobným spevňovacím materiálom, Často sa v nich vyskytujú spevňujúce podporné stĺpy. Mestská kronika uvádza, že niektoré chodby sú také úzke, že nimi ťažko prejde jediný človek. Majú výšku 150 centimetrov a šírku pol metra. Strácajú sa v labyrinte ďalších chodieb a postupne sa znižujú a v niektorých miestach opäť zvyšujú. Dômyselne je vybudovaný aj vetrací systém. Chodby boli plné vetracích otvorov, ktoré existujú ešte dodnes. Vek chodieb je dnes ťažké určiť, nedá sa vylúčiť ani to, že niektoré môžu pochádzať až z praveku. V kronike sa píše, že sa v nich našli artefakty staré až dvetisíc rokov.

Kam až chodby vedú? To je záhada. V povestiach sa udáva, že mali viesť až do Čachtíc. Podľa pamätníkov sa totiž vetráky, pod ktorými ich objavili, nachádzali až niekoľko stoviek metrov až kilometrov za Novým Mestom nad Váhom smerom na Čachtice. Dostať sa k historickým záznamom o chodbách je takmer nemožné. Nikde totiž nie sú zaznačené. Unikátne a jedinečné novomestské podzemie nebolo ešte nikdy dôkladne preskúmané.

 

Zdroje:

https://cestovanie.pravda.sk/cestovny-ruch/clanok/481590-mesto-pod-mestom-podzemie-plne-zahad-a-prekvapeni-v-novom-meste/

https://mytrencin.sme.sk/c/20480589/podzemie-pod-namestim-skryva-mnozstvo-tajomstiev.html#ixzz5YpAU52yv