Zázračné studničky – Prešovský kraj 10.

21. októbra 2017, pieroaz55, Zázračné studničky

 

Miesto :  Abranovce – Raslavkameň

Okres :  Prešov

GPS : 48⁰ 55‘ 57,413  N,     21⁰ 21‘ 56,755 E

 

Tentokrát to nebude o studničke. Bude to zdroj vody, ktorý vzniká nahromadením dažďovej vody v priehlbinách  nezvyčajnej skaly.

V Slánských vrchoch pri obci Abranovce, v lesoch nad dedinou sa ukrýva zvláštny kameň, Raslavkameň. Miestni obyvatelia ho pravdepodobne uctievali už v dávnych časoch a bol používaný ako kultový kameň na magické obrady.  Má ležiacu elipsovitú  podobu a tvar zobrazujúcu ľudskú tvár (lebku) s otvormi očí, nosa a úst. Kameň má približne 2 m dĺžku, 1 m šírku a približne 0,75 m výšku. Postupne sa pri ňom navršuje zemina a stále akoby zapadal do zeme. Na povrchu je pokrytý machom. Ak by bol v skalnej oblasti, nikto by si ho pravdepodobne ani nevšimol. Tu bol však široko-ďaleko jediný kameň.

Hovorí sa o používaní kameňa na liečebné účely pomocou vody, ktorá sa nazberá v jamkách na jeho hornej strane. Vodou z jamiek si ľudia potierali choré miesta na tele. Dôležité bolo, aby sa človek nedotkol kameňa, lebo by na seba mohol preniesť choroby, ktoré iným kameň vyliečil. Vodu musí nabrať lyžicou, ktorá potom zostáva pri kameni ako obeť. Minca býva platbou za liečebný úkon. Ženy vraj zasa tu skúšali mágiu na krásu a ulovenie partnera. K tomu majú napomôcť obete vo forme stužiek, ktoré uväzujú na kríky okolo. Práve magické praktiky v tejto podobe sú rozšírené v celom slovanskom prostredí a sú dokladom o dlhodobej tradícii  spojenej s Raslavkameňom. Podľa mnohých pobyt pri Raslavkameni veľmi povznášajúci a miesto vyžaruje pozitívnu energiu.

                                K Raslavkameňu sa viaže mnoho legiend. Základná verzia je o rytierovi, ktorý bol zakliaty pre svoju lásku k dcére chudobného lesníka. Ale má svoje ďalšie varianty. Bol to vraj syn majiteľky hradu Bodoň, podľa druhej zase český rytier, podľa  bratrík z blízkej bratríckej pevnosti

                                K Raslavkameňu  sa dá  dostať po turistickej trase so žltým označením, z obce Abranovce asi za 30 minút.

64

63

 

66

 

 

Zdroje:

 

http://www.kstpo.sk/index.php?site=6&id= http://www.krugperuna.org/raslavkamen/ obyvatelia tohto kraja.

http://www.pluska.sk/plus7dni/vsimli-sme-si/zakliaty-kameni.html

https://atlara.wordpress.com/2014/01/25/posvatne-kamene-davnych-hajov/

https://presov.korzar.sme.sk/c/5223991/raslavkamen-za-obcou-abranovce-je-vraj-zazracny.html#ixzz4nU1PPaBB
https://www.fandom.sk/clanok/carokamen

http://www.suenee.cz/mriezka-zeme-a-zivy-kamen/

 

Autor fotografií: pieroaz55