Záhady na Slovensku – spiaci mních

24. septembra 2017, pieroaz55, Záhady na Slovensku

 

Spiaci mních, Spiaci obor alebo Kamenná baba, tri rôzne názvy pre to isté miesto. Všetky pomenovania majú spoločné prvky vyplývajúce z podobnosti jedinečného mohutného prírodného útvaru na ležiacu postavu človeka. Nezvyčajný a jedinečný  tvar vidieť už z cesty vedúcej okolo –  obrovskú ľudskú hlavu, krk a hruď už. Ďalej na hlave môžeme z profilu pri troche fantázie rozlišovať detaily: oko, ucho nos.

Uvedená podoba  – podľa odborníkov – bola  vytváraná  postupne v  dávnych dobách ako prírodná svätyňa, kultové miesto, slúžiace ideovým potrebám dávnych civilizácií. Ktovie…, ale určite je to zaujímavé miesto, s krásnymi výhľadmi, jedinečný prírodný skvost.

Najstaršími svätyňami už pravekého človeka sú prirodzené objekty v prírode, z ktorých sa dodnes zachovali tie najmonumentálnejšie z nich – rôzne skalné útvary.Spoločným prvkom mnohých takýchto kultových objektov je názov, ktorý upozorňuje na ich dávnu funkciu. Napr. „Brána raja“ situovaná v strede skaly, má magický význam. Aj Spiaci mních má takisto vo svojom strede „Bránu raja“ – jaskyňu obrátenú vchodom k Slnku. Perúnova jaskyňa, ktorá je obojstranne priechodná, umelo dotvorená ,vysoká asi štyri metre a dĺžky skoro 12 metrov. Vchody do jaskyne tvoria „oči“ v hlave ležiacej postavy. Na kameňoch a menších skalách okolo Spiaceho Mnícha  môžeme vidieť veľké množstvo obrazov a figúr, sústredených okolo otvorov do skál. Vytvorili zo skál napodobeniny zvierat. Možno tu nájsť útvary vyzerajúce ako myš, sokol a pod. Vpravo je bradlo ukončené mohutnou plastikou / odhadom 12 až 15 metrov /. Do skaly bola vysekaná tajomná mýtická tvár s veľkými pravouhlými dračími očami nazvanými Kukla. Ďalej ešte vpravo nachádzame samostatné kopcové bralo, ktoré má tvar kužeľa. Na jeho odvrátenej strane sú vytvorené kamenné chodníky. Nápadný je sekaním do kameňa vytvorený hranatý nos, ktorý má výšku aj šírku jedného metra. Zboku a z diaľky celková kompozícia ukrýva vysokú podobu tajomnej hlavy s tvárou, nazývanú ju aj Nosová skala. Nachádzame tu postavu muža, ženy, ale aj deti, či rôzne zvieratá ako objekty dávno zabudnutých mýtov. Všetky tieto podoby nie sú vecou náhody. Ich tvar je zámerný a po generácie opracovávaný ľudskou rukou. Avšak v priebehu tisícročí dochádzalo aj k úprave okolitej krajiny a jej návrší. Vznikali háje, po ktorých dodnes niekde zostal len názov, inde však aj kultové kamene alebo mohyly.

Spiaci mních Kamenica, je jednou z viacerých prírodných skalných svätýň, ktorých sa v najbližšom okolí nachádza niekoľko. Už z diaľky videný je aj vysoký Sokol – Sokolia skala. Jeho majestátnosť a neprehliadnuteľný zjav v horizonte umocňuje skutočnosť, že je na rozdiel od iných uchránený pred náletovou drevinou ničiacou mnohé iné prírodné pamiatky.. Pre našich predchodcov mali takéto objekty charakter svätyne.

Spiaci mních Kamenica je dokumentom dávnej kultúry našich predkov. V celej svojej kráse je už z diaľky viditeľný a peši dostupný. Iba 20 min. chôdze z upraveného autoparkoviska na ceste: Prešov – Lipany – Stará Ľubovňa. Nachádza sa nad obcou Kamenica. Nádherná je aj kruhová panoráma výhľadu na okolie z jeho prístupných najvyšších časti. Spiaci mních Kamenica je čarovné miesto so silným „genius loci“; návšteva v prírode je zážitkom.

 

Zdroje:

 

http://www.spiacimnich.sk/

http://www.milosgombar.eu/index.php/2016/09/22/22-09-2016-spiaci-mnich-spiaci-obor-alebo-kamenna-baba-tri-nazvy-pre-jedno-miesto/

http://www.severovycod.sk/body-zaujmu/spiaci-mnich/

https://www.zonerama.com/TURISTIKAPO/Album/3197679