Záhady na Slovensku – poklad

16. januára 2017, pieroaz55, Záhady na Slovensku

 

Jánošíkov poklad.

 

Jánovi Mičovskému (56), rodákovi zo Zvolena sa po 300 rokoch  podarilo ako prvému vysvetliť slová Jánošíka, ktoré vyslovil tesne pred smrťou počas súdu v Liptovskom Mikuláši 16.-17. marca 1713. Text výpovede sa síce stratil, ale v 19. storočí Janko Kráľ urobil odpis vtedy ešte zachovaného dokumentu. Ten je uschovaný v národnom archíve v Martine, ako hodnoverný dôkaz

Jedna z otázok na neho bola, kde je jeho skrýša. On odpovedal, že je  tam, ako sa ide z Jablonky do Klenovca cez Cisárske vrchy. Táto veta zostala 300 rokov nepovšimnutá. Možno jedným z dôvodov bolo, že Klenovec bol ako miesto, kde Jánošíka chytili, jasný. Cisárska hoľa taká jasná nebola, ale vedeli sme, že existuje Cisársky vrch nad osadou Drahová. Chýbala však tá koncovka. Odkiaľ vyrážal. Jabloniek je na Slovensku veľa, ale v tomto kraji, ako keby nebola žiadna. Podarilo sa však zistiť, že Jablonka tam bola, ale zanikla. Zostali po nej miestne názvy. Jánošíkova veta tak dostala reálny miestopisný zmysel. V jeho vete je napísané, že tá skrýša sa nachádza vedľa buka, kde stojí aj jedľa. Na buku je vysekaná ruka a tam má svoju skrýšu. V tejto lokalite mohol skryť dukáty, alebo iné dôležité veci.

Za obcou Hrochoť je Jánošíkova skala je masívne skalnaté bralo vulkanického pôvodu, vysoké približne 30 metrov a dlhé 200 metrov. V jej bočnej časti sa zachovala kotlovitá priehlbina a zároveň jaskyňa, nazývaná Abčiná. Podľa povesti si slovenský zbojník Juraj Jánošík práve do Abčinej ukrýval svoje poklady spúšťajúc sa zhora do jaskyne na lane.

Podľa druhej povesti ukryl Jánošíkové cennosti istý baník na jeho príkaz v lokalite Peňažná, pod vrchom Chom, neďaleko Kremnice. Miesto označuje vysoký kríž viditeľný už z diaľky, no bohatstvo ešte nikto nenadobudol.

Iné povesti vravia že sa truhlica s korisťou skrýva v jaskyni vo vápencovom vrchu Korbeľka na Považí, neďaleko obce Gombáš. Dostať sa k nálezu nie je jednoduché. Znalcami odporúčaný algoritmus znie takto:                                                                                                Choď na také miesto v Korbeľke, odkiaľ budeš vidieť dvere na troch krčmách (stankovská, ľubochnianska a gombášska) a dvere dvoch kostolov (Stankovany, Gombáš), a pod tebou je miesto, kde je jaskyňa a v nej je uložený Jánošíkov poklad. Vstup do jaskyne je zakrytý zemou a treba ju odkopať a odhádzať.

Je ešte veľa povestí, v ktorých sa hovorí o miestach, kde Jánošík ukryl svoj poklad. Ak by ste v zemi hľadal dukáty a zlato, zrejme by kopanie bolo márne. Ale keby ste hľadali na Slovensku miesta, ktoré majú svoju magickú silu, možno sú to práve tieto.

V konkrétom období, v odľahlej hornatej krajiny a podľa zaznamenaných výpovedí o Jánošíkovom zbíjaní, nemohlo byť  zbojníčenie moc výnosné. Ale po smrti Jánošíka vznikli aspoň pekné povesti o jeho pokladoch a máme na Slovensku o jednu záhadu viac.

 

Zdroje:

http://bystrica.dnes24.sk/prekvapujuci-objav-poslanca-micovskeho-objavil-som-skrysu-janosika-150465

http://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/janosikov-poklad#.WEHnOdLhDIU

http://www.echoviny.sk/spravy/v-klenovci-janosika-chytili-v-utekaci-nasli-jeho-poklad/

http://bbonline.sk/zaujimave_miesta/janosikova-skala/