Záhady na Slovensku – gule

8. januára 2017, pieroaz55, Záhady na Slovensku

 

Kamenné gule

 

Slovenské kamenné gule sa vyskytujú v páse dlhom 15 km a širokom pol kilometra. Najviac ich je v na Kysuciach. (lokalita Melišová – Meguňky, Klokočov) Tridsať kamenných gúľ s priemerom 25 – 260 cm, ktoré sa tu našli v roku 1988, má 30 až 40 miliónov rokov. Ide o najväčšie nálezisko kamenných gúľ v Európe. Najväčšia z gúľ s priemerom takmer päť metrov sa rozpadla na dva kusy pri detonačných prácach. Vnútro gúľ tvorí akýsi zlepenec dvoj- až 4-centimetrových pieskovcových kamienkov. Vážia od dvoch do 30 ton. Obdobné geologické útvary sa nachádzajú ešte v Južnej Afrike či na Novom Zélande, Kostarike.

Ako gule vznikli sa nevie. Zaujímavé ale je, že pri meraní rozpadu izotopov, čo je zatiaľ najpresnejšia metóda datovania, sa zistilo, že gule vykazujú raz toľkú rádioaktivitu než okolitý lom, čo znamená, že sú geologicky mladšie, než hornina v ktorej sú uložené. Ako sa tam teda dostali?

Doteraz nikto nepodal jednoznačné vysvetlenie vzniku týchto kamenných gúľ. Niektorí geológovia sú toho názoru, že vznikli v rovnakej dobe ako okolité pieskovcové horniny. Pravdepodobne vznikli v pravekom mori postupným nabaľovaním na jadro pohybmi vody na morskom dne. Iní zas tvrdia že gule mohli vzniknúť „pnutím a otáčaním v hornine“, podľa iných odborníkov sa jedná o guľovitý rozpad  hornín.

Nech už popustíme uzdu našej fantázie akýmkoľvek smerom, isté je, že kamenné gule z moravsko- -sliezskych Beskýd ešte zďaleka neodhalili všetky svoje tajomstvá. Presné okolnosti ich vzniku možno nikdy neodhalíme, stále existujú len rôzne hypotézy. Nájdu sa takí, ktorí dodnes veria, že „megoňky“ s priemerom niekoľkých metrov majú nevysvetliteľný pôvod a ich vznik prisudzujú návštevníkom z vesmíru. Ešte v 18. storočí ich považovali ľudia za hračky prírody a niektorí amatérski vedci si dokonca mysleli, že sú to dinosaurie vajcia či výtvor mimozemšťanov

Na Kostarike možno vidieť podobné, ale žulové gule . Majú hladko vyleštený povrch, najväčšia má priemer 2,5 m /v niektorej literatúre je uvádzané dokonca len 2,14 m, čo by logicky znamenalo, že kysucké sú väčšie. Indiáni ich volajú nebeské gule, Erich von Däniken predpokladá, že ich zanechali mimozemšťania a archeológovia ich zaradili k nevyriešeným megalitickým záhadám tohto sveta.

 

Zdroje:

http://domov.sme.sk/c/6126992/najvacsie-zahady-slovenska.html#ixzz4RzAgqlOL

https://knizocky.wordpress.com/category/slovenske-zaujimavosti-a-archeologicke-zahady

http://www.regionkysuce.sk/sk/zaujimavosti-z-regionu-kysuce/prirodne/152-kamenne-gule-v-megonkach

http://www.snowparadise.sk/sunparadise/sk/turistika/zaujimavosti/kamenne-gule-kysuciach.html

ww.topky.sk/cl/10/1507581/Mysteriozne-kamene-z-Kysuc-na-FOTO-su-pribuzne-cucoriedok-z-Marsu–tvrdi-slovensky-vedec