Založ si blog

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

 

Túto sériu článkov o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu.

Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. Ukazujú čas, ktorý sa ani približne nezhoduje s tým skutočným. Ich ručičky sú nasadené opačne než na normálnych hodinách. Teda veľká ukazuje hodiny a malá minúty. Ide o jeden zo siedmych štiavnických divov. Vznikol pri prestavbe radnice v 18 storočí. Existujú naň viaceré vysvetlenia.

Podľa jedného hodinársky majster pochádzal z kraja, kde bolo zaužívané takéto inštalovanie ručičiek. Kto vie, kde to môže byť? Podľa iného ich zakladal majstrov učeň a pod prísnym dohľadom pánov z mestského magistrátu, zneistený toľkou zodpovednosťou, si ručičky poplietol. Na chybu sa prišlo až po odchode hodinárov z mesta. Nuž koluje ešte jedna verzia: radní páni usúdili, že hodina je dlhšia ako minúta a tak jej patrí aj dlhšia ručička. Napokon verzia navyše – pri kolaudácii hodín sa viac vypilo a chybu si nik nevšimol. Verzia, ktorú poznám ja, hovorí, že hodinár nebol spokojný s odmenou za vykonanú prácu. Takže z pomsty pred odchodom ručičky vymenil.

Čiže možností je veľa. Kto vie, či sa táto záhada zo Štiavnice niekedy objasní. V roku 1982 boli vežové hodiny vymenené, ale rúčky zostali tak, ako ich pred stáročiami založil  hodinársky majster.

 

 

 

Zdroj:

 

http://www.banskastiavnica.sk/o-meste/zvyky-a-zaujimavosti/sedem-divov-banskej-stiavnice.html

Záhady na Slovensku – Jazerná jaskyňa

10.12.2018

Tajomná Jazerná jaskyňa, jediná svojho druhu, ukrýva viacero zatiaľ nevysvetliteľných záhad. Nachádza v Muránskej planine, v doline Furmanca, v záreze železnice Tisovec – Brezno. Jej dĺžka viac »

Záhada na Slovensku – v Novom Meste n. /V

09.12.2018

Nové Mesto sa pýši rozsiahlym systémom pivníc, podzemných miestností a tajných chodieb. V tomto prípade ide o mesto pod mestom, ktoré má premyslený systém vetrania. Chodby sú dokonca trojpodlažné. viac »

Záhady na Slovensku – šaman

07.12.2018

Nitra a tým aj celé Slovensko sa stalo dejiskom záhadného archeologického objavu. Na mieste výstavby závodu Jaguer Land Rover bola objavená ľudská kostra. Odborníci odhadujú, že pochádza viac »

šajgal

Šajgal, ktorý tri roky unikal, ide do väzby

11.12.2018 16:39

Brezniansky podnikateľ figuroval v kauze vraždy Jána Kubašiaka z Polomky.

stíhačka, f-16

Ministerstvo financií už posudzuje podklady na nákup amerických stíhačiek

11.12.2018 16:38

Ministerstvo financií dostalo a v týchto dňoch posudzuje technické podklady na nákup amerických stíhačiek F16, informoval rezort.

hliváreň, fabrika, jelka, ruina

Vladko doplatil na hru v rozpadnutej fabrike

11.12.2018 16:36

Na 15-ročného chlapca sa zvalil chátrajúci tehlový múr.

libanon, izrael, hranica, múr, vojaci

Izrael odhalil tretí cezhraničný tunel Hizballáhu

11.12.2018 16:04

Tunely sú podľa židovského štátu prostriedkom na infiltráciu na sever Izraela.

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 138
Celková čítanosť: 203224x
Priemerná čítanosť článkov: 1473x

Autor blogu