Založ si blog

Záhady na Slovensku – vežové hodiny

 

Moje písanie o záhadách na Slovensku ukončím v milovanej Banskej Štiavnici, v rodisku môjho starého apu.

Kto chce určiť presný čas podľa radničných vežových hodín, musí rátať s prekvapením. Ukazujú čas, ktorý sa ani približne nezhoduje s tým skutočným. Ich ručičky sú nasadené opačne než na normálnych hodinách. Teda veľká ukazuje hodiny a malá minúty. Ide o jeden zo siedmych štiavnických divov. Vznikol pri prestavbe radnice v 18 storočí. Existujú naň viaceré vysvetlenia.

Podľa jedného hodinársky majster pochádzal z kraja, kde bolo zaužívané takéto inštalovanie ručičiek. Kto vie, kde to môže byť? Podľa iného ich zakladal majstrov učeň a pod prísnym dohľadom pánov z mestského magistrátu, zneistený toľkou zodpovednosťou, si ručičky poplietol. Na chybu sa prišlo až po odchode hodinárov z mesta. Nuž koluje ešte jedna verzia: radní páni usúdili, že hodina je dlhšia ako minúta a tak jej patrí aj dlhšia ručička. Napokon verzia navyše – pri kolaudácii hodín sa viac vypilo a chybu si nik nevšimol. Verzia, ktorú poznám ja, hovorí, že hodinár nebol spokojný s odmenou za vykonanú prácu. Takže z pomsty pred odchodom ručičky vymenil.

Čiže možností je veľa. Kto vie, či sa táto záhada zo Štiavnice niekedy objasní. V roku 1982 boli vežové hodiny vymenené, ale rúčky zostali tak, ako ich pred stáročiami založil  hodinársky majster.

 

 

 

Zdroj:

 

http://www.banskastiavnica.sk/o-meste/zvyky-a-zaujimavosti/sedem-divov-banskej-stiavnice.html

Záhady na Slovensku – kostra

12.03.2018

Vyvýšenina Na jame je sa severovýchodnej časti vrchu Siná a vytvára asi 100 m dlhú plošinu, sklonenú smerom na juh na rozhraní katastrov Demänovská Dolina a Pavčina Lehota. Nachádza sa viac »

Záhady na Slovensku – kameň z Peru

10.03.2018

Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v Šalove. Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov viac »

Záhady na Slovensku – zlaté nite

09.03.2018

ZLATÉ NITE Nedávno som sa dočítal v knihe Brány do dávnoveku od Štefana Janšáka, o jednom záhadnom mieste.. Napísal: „ Zlaté klenoty spolu s meďou a bronzom boli dosť bežnou ozdobou viac »

Matteo Salvini

Taliani odmietli ďalšiu loď s utečencami

21.06.2018 20:34

Taliansko oznámilo, že odmietne vpustiť do svojich prístavov ďalšiu loď mimovládnej organizácie s utečencami zachránenými vo vodách Stredozemného mora.

Imi Lichtenfeld

Nebojácny Bratislavčan obdaroval Izrael skvelou sebaobranou

21.06.2018 20:00

Vyšportované telo s vypracovanými svalmi a tvár podobajúca sa na podobizeň legendárneho kulturistu Arnolda Schwarzeneggera. Neodolateľný švihák Imi Lichtenfeld má na Židovskej ulici od dnes pamätnú tabuľu.

STORM-IRMA/SAINT MARTIN-DAMAGE

Holandská polícia dostala tip od tajných a zadržala dvoch podozrivých z prípravy útoku

21.06.2018 19:58

Holandské úrady zadržali dvoch mužov, ktorí sú podozriví z prípravy extrémistického útoku.

Liviu Dragnea

Šéfa rumunských sociálnych demokratov odsúdili na tri a pol roka väzenia

21.06.2018 19:23

Predsedu rumunskej vládnucej Sociálnodemokratickej strany Livia Dragneu odsúdil súd v Rumunsku za podnecovanie na zneužitie právomocí úradu verejného činiteľa

pieroaz55

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 149909x
Priemerná čítanosť článkov: 1304x

Autor blogu